Zpět

Audiokniha roku 2022 - hlasování je v plném proudu!

Audiokniha roku je výroční ocenění udělované Asociací vydavatelů audioknih (AVA) audioknihám a jejich tvůrcům. Odborné poroty hlasují pro nejlepší audioknihy a interprety vydané v konkrétním kalendářním roce. Spolu s Audioknihou roku bývá udělována Zvláštní cena osobnosti, která se výraznou měrou zasloužila o přínos v oblasti mluveného slova. V kategorii Cena posluchačů rozhoduje v otevřeném hlasování také posluchačská veřejnost.
Právě vrcholí hodnocení ceny Audiokniha roku 2022 odbornou porotou, ale zapojit se do hlasování může i veřejnost. Ve speciální kategorii Cena posluchačů, jak už název napovídá, vybíráte z 97 přihlášených titulů právě vy ten, který si podle vašeho mínění zaslouží vyhrát. Jak na to?

Pomocí hlasovacího webu hlasovani.audiokniharoku.cz/2022, kdeje vám k dispozici u každé audioknihy kromě obálky a stručných údajů o tvůrcích i krátká ukázka, abyste se mohli lépe rozhodnout, kterou nahrávku zvolíte.
 
Hlasování v Ceně posluchačů končí 15. 4. 2023. ​Dát hlas prostřednictvím hlasovacího webu je možné pouze jednou pro jednu audioknihu prostřednictvím jednoho zadaného e-mailu.

Více informací naleznete na webu soutěže nebo na e-mailu asociacevydavateluaudioknih@gmail.com

Odborná porota má pak letos na starosti devět dalších kategorií - Nejlepší zvuk, Nejlepší interpret, Nejlepší interpretka, Nejlepší audiokniha pro děti a mládež, Nejlepší audiokniha - jednohlasá četba, Nejlepší audiokniha - vícehlasá četba, Nejlepší audiokniha - dramatizace, Nejlepší audiokniha - Mluvené slovo mimo kategorie a Audiokniha roku 2022 - Absolutní vítěz.

Vyhlášení vítězů hlasování odborné poroty i veřejnosti proběhne za účasti audioknižních vydavatelů, režisérů i interpretů 27.4. 2023 od 15:00 v kavárně Písecká brána (ulice K Brusce 5, 160 00 Praha 6-Hradčany).   

Jak dopadl loňský ročník se můžete dočíst níže:

Audiokniha roku 2021 – Absolutní vítěz

  1. Agent (Audiotéka)
  2. Anima (Audiotéka)
  3. Winterbergova poslední cesta (OneHotBook)

Nejlepší jednohlasá četba

  1. Winterbergova poslední cesta (OneHotBook)
  2. Hodiny (AudioStory)
  3. Sňatky z rozumu (OneHotBook)

Nejlepší vícehlasá četba

  1. Mistr a Markétka (Audiotéka)
  2. Les oběšených lišek (OneHotBook)
  3. Hostující profesoři (OneHotBook)

Nejlepší dramatizace

  1. Agent (Audiotéka)
  2. Anima (Audiotéka)
  3. Velký Gatsby (Radioservis)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

  1. Warren XIII. a Vševidoucí oko (Tympanum)
  2. 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo (Témbr)
  3. Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(z)dává! (OneHotBook)

Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie

  1. Svědectví o životě v KLDR (OneHotBook)                 
  2. Audioskop (Audiotéka)
  3. Rozpojené státy (Radioservis)

Nejlepší interpret

  1. Lukáš Hlavica (za audioknihu Spasitel, Témbr)
  2. Jan Vlasák (za audioknihu Tahle země není pro starý, Tympanum)
  3. Jaroslav Plesl (za audioknihu Piranesi, OneHotBook)

Nejlepší interpretka

  1. Zuzana Slavíková (za audioknihu Peníze od Hitlera, Témbr)
  2. Dana Černá (za audioknihu Hlas kukačky, Audiotéka, Moba)
  3. Simona Postlerová (za audioknihu Hodiny, AudioStory)

Nejlepší zvukový design

  1. Agent (Audiotéka)              
  2. Mistr a Markétka (Audiotéka)
  3. Hodiny (AudioStory)

Cenu za celoživotní přínos mluvenému slovu získal od Asociace vydavatelů audioknih ještě před slavnostnm vyhlášením Viktor Preiss, kterému jsme u příležitosti jeho letošních 75. narozenin věnovali samostatný článek. A svého favorita vybrala z přihlášených titulů také laická veřejnost v každoročně udělované Ceně posluchačů: nejvíce z vás dalo v internetovém hlasování svůj hlas audioknize Odovzdávanie ohňa vydavatelství Publixing.
 
 

Minulé ročníky


Porota 2021

Tomáš Macháček (předseda poroty) – dlouholetý posluchač mluveného slova a recenzent audioknižního online magazínu naposlech.cz.

Kamil Fajmon – student rozhlasové a televizní sekce UP Olomouc, audioknižní recenzent.

Tomáš Kaplan Fojtík – knižní bloger a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.

Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.

Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba UTB Zlín, audioknižní recenzent.

Andrea Hanáčková  – vyučující na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého, specializace Televizní a rozhlasová studia. Teoretička rozhlasové tvorby, lektorka kurzů rozhlasové kritiky, autorka odborného blogu na stránce Dokrevue.cz.

Přemysl Hnilička – rozhlasový publicista, tvůrce webu Panáček v říši mluveného slova.

Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci Králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU.

Jakub Kamberský – rozhlasový publicista, moderátor pořadu Trialogy B, recenzent audioknih.

Radim Kopáč„Čtu knihy, recenzuju knihy, píšu knihy – a taky poslouchám knihy.“

Tomáš Králíček  – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.

Michal Mašek– recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.

Štěpán Pácl – kmenový režisér Činohry NdB, je pedagogem herectví na DAMU, kde učí již od roku 2009, s krátkým přerušením, během něhož působil na ostravské konzervatoři.

Jaroslav Provazník – proděkan DAMU, pedagog katedry výchovné dramatiky, od konce 70. let se věnuje práci s dětskými divadelními a loutkářskými soubory, vedení dramatických kroužků dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.

Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníku a přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.

Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.

Jiří Svoboda – novinář, redaktor kulturní rubriky zpravodajství České televize, moderátor Událostí v kultuře.  Od začátku svého působení v kulturní rubrice se zaměřuje na divadlo.

Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru.

Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní bloger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.

Emilie Zámečníková – pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka. V současné době se teoreticky a metodicky věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, dětskému divadlu, scénickému čtení, tvorbě scénářů (i pro audioknihy) a zejména  přednesu.