Zpět

Výsledky ocenění Audiokniha roku 2023

Audiokniha roku je výroční ocenění udělované Asociací vydavatelů audioknih (AVA) audioknihám a jejich tvůrcům. Odborné poroty hlasují pro nejlepší audioknihy a interprety vydané v konkrétním kalendářním roce. Spolu s Audioknihou roku bývá udělována Zvláštní cena osobnosti, která se výraznou měrou zasloužila o přínos v oblasti mluveného slova. V kategorii Cena posluchačů rozhoduje v otevřeném hlasování také posluchačská veřejnost.

Hlasujte v anketě Audiokniha roku 2023!

Spolu s hlasováním odborné poroty spolurozhoujete o vítězích cen Audiokniha roku i vy, posluchači. Jako již tradičně můžete dát hlas v kategorii Cena posluchačů pro kteroukoliv z přihlášených nahrávek.

Více informací o tom, jak můžete hlasovat, najdete ZDE.


Audiokniha roku - hlasování

Výsledky minulého ročníku:

 
vitez-akr2022_edited.jpg

Kompletní výsledky ocenění Audiokniha roku 2022:

Audiokniha roku 2022 – Absolutní vítěz

 1. Kmotr (OneHotBook)
 2. Anima 2: Návrat (Audiotéka)
 3. Skutečná cesta ven (OneHotBook)

Nejlepší jednohlasá četba

 1. Kmotr (OneHotBook)
 2. Mechanický pomeranč (Tympanum)
 3. Mezi dvěma Kimy (Radioservis)

Nejlepší vícehlasá četba

 1. Zvuky probouzení (Audiotéka)
 2. Ptáci v trní (Témbr)
 3. Srdce temnoty (Tympanum)

Nejlepší dramatizace

 1. Já, vrah (Audiotéka)
 2. Anima 2: Návrat (Audiotéka)
 3. MADE IN NORWAY (Radioservis)

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

 1. Myši patří do nebe​ (Tympanum)
 2. O zvířátkách a divných věcech (Tympanum)
 3. Psí dny (OneHotBook)

Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie

 1. Vabank (Témbr)
 2. Skutečná cesta ven (OneHtBook)
 3. Ženy (Audiotéka)

Nejlepší interpret

 1. Oldřich Kaiser (za audioknihu Kmotr, OneHotBook)
 2. Karel Dobrý (za audioknihu Slavná Nemesis, Tympanum)
 3. Martin Preiss (za audioknihu Doktor Živago, Audiotéka)

Nejlepší interpretka

 1. Klára Suchá (za audioknihu Klára a Slunce, OneHotBook)
 2. Dana Černá (za audioknihu Ptáci v trní, Témbr)
 3. Táňa Pauhofová (za audioknihu Denník Anny Frankovej, Publixing, SLOVART)

Nejlepší zvukový design

 1. Slavná Nemesis (Tympanum) - četba a Já, vrah  (Audiotéka) - dramatizace           
 2. Hořím (Jsme MILA, z.s.)
 3. Slovutný pán prezident (Wisteria Books)

Cena posluchačů

 1. Předávání ohně (Audiolibrix)
 2. Novinářem v Číně (Voxi)
 3. Hořím (Jsme MILA, z.s.)

Cena za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova

Minulé ročníky


Porota 2022

Tomáš Macháček (předseda poroty) – dlouholetý posluchač a recenzent  mluveného slova, šéfredaktor audioknižního online magazínu naposlech.cz.

Tomáš Kaplan Fojtík – knižní bloger, literární kritik a zakladatel skupiny Literární s(n)obi na Facebooku.

Jan Frič – režisér Národní divadla. Pochází z Košíř, je spícím členem Společnosti doktora Krásy.

Lukáš Gregor – vedoucí Ateliéru Animovaná tvorba UTB Zlín, audioknižní recenzent.

Andrea Hanáčková  – vyučující na Katedře divadelních a filmových studií Univerzity Palackého, specializace Televizní a rozhlasová studia. Teoretička rozhlasové tvorby, lektorka kurzů rozhlasové kritiky, autorka odborného blogu na stránce Dokrevue.cz.

Přemysl Hnilička – rozhlasový publicista, tvůrce webu Panáček v říši mluveného slova.

Anna Hrnečková – lektorka Divadla Drak v Hradci Králové, redaktorka odborného časopisu Tvořivá dramatika a učitelka na KVD DAMU.

Radim Kopáč – literární a výtvarný kritik, publicista. „Čtu knihy, recenzuju knihy, píšu knihy – a taky poslouchám knihy.“

Tomáš Králíček  – PR manažer, blogger, recenzent, mediální poradce, bývalý novinář a tiskový mluvčí. Nadšenec pro literaturu v písemné, audioknižní i divadelní podobě.

Přemysl Krejčík - Studoval literaturu, doktorát získal v oboru historie. Napsal několik knih (poezii, prózu, odbornou monografii), za román Malej NY (Host, 2019) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. 
Obdržel několik zahraničních i domácích tvůrčích rezidencí. V letech 2015–2021 byl šéfredaktorem literárního časopisu Partonyma. Kromě audioknižních recenzí pro naposlech.cz píše také recenze knižní, nejčastěji pro iLiteratura.cz, pro časopis Tvar, příležitostně i pro další periodika.

Michal Mašek– recenzent na řadě českých audioknižních portálů, od roku 1995 je čtenářem slepecké Knihovny a tiskárny Karla Emanuela Macana v Praze.

Zoja Mikotová - divadelní režisérka, profesorka, kostýmní návrhářka, učitelka, režisérka a výtvarnice
 
Iveta Novotná - absolventka Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristky na brněnské JAMU, na stejné škole v současné době dopisuje disertační práci o rozhlasových hrách, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Spolupracuje s Českým rozhlasem, pro který autorsky připravuje četby na pokračování a nejrůznější publicistické pořady. Má pedagogické zkušenosti s praktickou výukou auditivní tvorby. 
 
 
Štěpán Pácl – kmenový režisér Činohry NdB, je pedagogem herectví na DAMU, kde učí již od roku 2009, s krátkým přerušením, během něhož působil na ostravské konzervatoři.

Jaroslav Provazník – někdejší proděkan DAMU, pedagog katedry výchovné dramatiky, od konce 70. let se věnuje práci s dětskými divadelními a loutkářskými soubory, vedení dramatických kroužků dětí s lehkou mozkovou dysfunkcí.

Jiří G. Růžička – publicista, knihovník a včelař. Redaktor A2 kulturního čtrnáctideníku a přispěvatel do Knižního servisu na Radiu 1. Vedle pravidelného recenzování audioknih se věnuje komiksům, beletrii i odborné literatuře, ale také divadelním představením nebo hudbě.

Klára Smolíková – spisovatelka knih určených převážně dětem, recenzentka audioknižního průvodce naposlech.cz. Lektoruje čtenářské workshopy a semináře zaměřené na rozvoj čtenářské gramotnosti, ve kterých propaguje poslech audioknih.

Marek Tarnovský -  od dětství se pohyboval v divadelním prostředí, kde byli zaměstnání jeho rodiče. Zahrál si několik dětských i dospělých rolí v divadle ABC, zkušenosti má i z rozhlasové práce. Studoval moderní dějiny, filozofii a český jazyk, nicméně se živí jako komerční grafik, webdesigner a copywriter na volné noze. 

Lukáš Trpišovský – divadelní režisér, vystudoval pražskou DAMU a spolu s Martinem Kukučkou režíruje pod značkou SKUTR. Vytváří vlastní autorské projekty od pohybového divadla a nového cirkusu přes opery, balet až po činohru.

Lukáš Vavrečka – spisovatel a audioknižní bloger, zakladatel FB skupiny Posloucháme knihy. Jako vydavatelský redaktor a vyučující působí na Univerzitě Pardubice.

Emilie Zámečníková – pedagožka, lektorka, režisérka, autorka scénářů a odborných publikací, herečka. V současné době se teoreticky a metodicky věnuje mladému divadlu, divadlu pro děti, dětskému divadlu, scénickému čtení, tvorbě scénářů (i pro audioknihy) a zejména  přednesu.