Zpět

Budoucnost je nyní

recenze, , 13.07.2016
Elon Musk
S utěšeně se rozrůstající nabídkou audioknih okrajovějších žánrů přibývá i biografických titulů. Jen v uplynulých málo měsících byl posluchačům předložen životopis Winstona Churchilla, Emila Zátopka, Karla IV. či dokonce Lou Fanánka Hagena. Ani vydavatelství OneHotBook nezůstalo pozadu a v řadě audioknih o Stevu Jobsovi a Jeffu Bezosovi pokračuje vydáním zvukové podoby biografie vizionáře Elona Muska, kterou knižně letos vydal Jan Melvil Publishing.
Musk je fenoménem a jeho jméno, nepřehlédnutelná tvář i jeho úspěchy jsou známy i mimo okruh technických nadšenců. Jen málokdo mohl nezaznamenat elektromobil Tesla či platební služby PayPal a leckdo možná i něco slyšel o SpaceX. Všem těmto je nyní k dispozici poutavě napsaný vhled do Muskova osobního i profesního života. Jeho autor, Ashlee Vance, se k objektu své biografie dostal tak blízko, jako žádný jiný novinář a podle anotace „vytvořil dechberoucí obraz mimořádného muže na cestě za svými vizemi“. Tato recenze bude používat poněkud střízlivější jazyk, především se ale zaměří na audioknižní zpracování, které vyšlo letos v červnu.

U audioknih vydavatelství OneHotBook jsme zvyklí na špičkové provedení, v němž recenzent-šťoural má šanci jen málokdy upozornit na nedostatky. Ne že by neexistovaly, jsou však natolik nicotné, že si jich běžný posluchač naprosto nevšímá. Lze ale vysledovat, že OneHotBook jakoby produkovalo své tituly ve třech kategoriích: ty špičkově provedené (Sběratel, Národní třída, Muž jménem Ove a mnoho dalších), které literární předloze dodávají další hodnotu a posouvají ji o příčku výše; ty skvěle řemeslně zvládnuté, ovšem bez větších uměleckých ambicí (většinou detektivní série); a pak ty, které jsou jen jakousi prostou zvukovou podobou textu. Elon Musk je jednou z těch mála audioknih, které patří do poslední kategorie, což ovšem nemá vyznít jako nedostatek. Žánr biografie přece není typem literatury, který je běžné ztvárňovat umělecky. Největší díl úspěchu či neúspěchu takového titulu leží na výkonu interpreta, od něhož je vyžadován především pro posluchače přehledný a dostatečně atraktivní projev.
 

Tuto podmínku se u Elona Muska, respektive jeho interpreta Filipa Švarce naplnit podařilo. Švarcův mladistvý hlas, známý především z dabingu, zvládne s přehledem táhnout i text plný technických pojmů, cizojazyčných názvů, zkratek a parametrů a přitom posluchače neunudit. Aby ovšem interpret neslízl veškerou smetanu, je třeba dodat, že bez čtivě napsané předlohy by on sám nedokázal nic. Muskův životopis dokáže zaujmout nejen technologické nadšence a obdivovatele novodobých technocelebrit, ale i ty, kteří chtějí vyslechnout příběh lidského jedince, současníka s nezdolnou touhou a vůlí dokázat něco převratného.

Výtky si ovšem tentokrát nelze odpustit, a to ani přes žánrové zařazení titulu. Střih audioknihy je poměrně necitlivý, odstranění nádechů je natolik výrazné, že si ho nelze nevšimnout a výsledek působí spíše jako robotické hlášení o vlaku připraveném k odjezdu. Elon Musk tak nejspíše nebude audioknihou, ke které se budete často vracet pro její špičkové zpracování. Spíš jen poslechnout, inspirovat se, nadchnout, a honem dělat něco pořádného pro svět, pro lidi a pro budoucnost.