Zpět

Holmes a Watson znovu na scéně

recenze, Andrea Morkusová, 29.06.2021
6× Sherlock Holmes
Najít někoho, kdo nikdy neslyšel alespoň kousek některého z případů slavného Sherlocka Holmese, by byl pravděpodobně pořádný oříšek. V audioknižním provedení vyšly už v mnoha úpravách a interpretacích. Vydavatelství AudioStory nabízí pod názvem 6× Sherlock Holmes šestici starších nahrávek, které posluchačům připomenou nejen starou dobrou Anglii a nezapomenutelné metody londýnského detektiva, ale i hlasy čtyř špičkových herců.
Na CD vyšla audiokniha ve stejné podobě a pod stejným názvem již v roce 2018, nyní se k posluchačům dostává v oblíbeném formátu k přímému stažení. Všechny nahrávky, které obsahuje, jsou ale mnohem staršího data – natočeny byly v letech 1991 a 1992 ve studiu historické budovy Národního divadla v režii Heleny Vaňurové. Ve vydavatelství AudioStory, které letos slaví 30 let od svého vzniku, vyšly poprvé na třech magnetofonových kazetách a o patnáct let později už na CD v reedici u vydavatelství Popron Music.
 
Čtyři interprety spojuje nejen láska k slavnému londýnskému detektivovi, ale i smutný fakt, že žádný z nich již v současné době nežije. Hlasem Holmese, Watsona a mnoha dalších postav postupně promlouvá Soběslav Sejk (Pět pomerančových jadérek, Charles Augustus Milverton), Jiří Samek (Případ totožnosti), Vladimír Brabec (Mrzák) a Svatopluk Beneš (Upír v Sussexu, Poslední poklona).
 
Zhruba 40minutové povídky zavedou posluchače do Holmesova bytu na slavné Baker Street, odkud detektiv s pomocí nepostradatelného přítele a vypravěče doktora Watsona briskně řeší své případy, aniž by jedinkrát vykročil ven, do luxusních sídel britské smetánky, k událostem předcházejícím začátku první světové války, k peruánské dámě obviněné z upírství nebo dokonce k vloupání, kterého se kvůli zájmům jedné klientky Holmes s Watsonem bez váhání dopustí.
 
 

Střídání jednotlivých vypravěčů poslech audioknižního „kompletu“ 6× Sherlock Holmes příjemně oživuje a vy si tak lépe vychutnáte i ty nejmenší nuance mezi jejich interpretačním projevem. Sedí vám více hluboký hlas Soběslava Sejka s mírným ráčkováním a výraznějšími sykavkami, o poznání výše položený hlas Jiřího Samka, trochu přehnaná výslovnost anglických jmen Svatopluka Beneše či po všech stránkách příjemný projev Vladimíra Brabce? To už budete muset posoudit sami. A porovnávat můžete i s celou řadou dalších interpretů, kteří se od dob této nahrávky Holmesových případů ujali.
 
Hudební složka celé audioknihy pochází ze skladatelské dílny Mlhoše Kafky a omezuje se (až na jednu malou výjimku odlišující dny v povídce Mrzák) na předěly mezi jednotlivými příběhy. Různorodý a dynamický klavír vždy jednoznačně odděluje konec povídky a začátek té další. Pro ty, kteří u poslechu audioknih rádi usínají, bude možná hudební doprovod příliš razantní, ale na své si přijdou i milovníci romantičtějších melodií.
 
Audioknihu 6× Sherlock Holmes si užijí skalní Sherlockovi fanoušci i ti, kteří se se světem jednoho z nejslavnějších literárních detektivů teprve seznamují. Všem se dostane špičkové nastudování textu a promyšlená interpretace v podání mistrů mluveného slova.