Setkání zahájil ředitel a zakladatel knihovny Libri prohibiti Jiří Gruntorád, někdejší člen Výboru pro nespravedlivě souzené a signatář Charty 77, zvoněním zvonku. Příznačné bylo vzpomenutí, že se spolu s Jaroslavem Javorským znají velmi dlouho – seznámili se právě ve Valdicích, kde byli po odsouzení komunistickým režimem oba vězněni. „Jeden tragický omyl, který mě stál mnoho let života,“ uvedl Javorský etapu devíti let prožitých v nesvobodě. Audiokniha Most špionů aneb má cesta z pekla ke svobodě trvá 12 hodin 50 minut, což je blízko číslu vězně, kterým se stal namísto lidské bytosti, která měla jméno. „1258. Číslo vězně, které se nezapomíná,“ podotkl Jaroslav Javorský. Na jeho přání se interpretace ujal herec s legendárním témbrem Pavel Rímský, pro autora byl prý první a jedinou volbou pro ztvárnění jeho příběhu. Po jeho boku při křtu knihy mimo jiné herec poznamenal, že při některých pasážích při práci na audioknize potřeboval pauzu kvůli pohnutí, jaké děj způsobuje.
Večer moderovala Lenny Trčková, která představila kmotry audioknihy, a to Naďu Dvorskou, její producentku a režisérku, a druhou kmotru Irenu Tatíčkovou, zastupující vydavatelský dům Albatros, která se zasloužila o knižní vydání díla v roce 2023. Cestu ke svobodě obrovským vynaložením sil a odhodlání vydláždila matka Jaroslava Javorského, které přítomní vyjádřili poctu a poděkování in memoriam. Jako přínos audioknize zmínili i kvalitní výkon nevidomého zvukaře Petra Maška a hudební obohacení ze škály mistra skladatele Jiřího Stivína.
Jaroslav Javorský se rozhovořil o podnětech, které k sepsání jeho příběhu vedly. Velkým inspirátorem mu byl Ivan Martin Jirous, jehož první přednesy veršů ze sbírky Labutí písně měl možnost slyšet za zdmi Valdic, kde se spřátelili. Druhým dobrým přítelem, který přiměl Javorského k psaní, byl rovněž nespravedlivě odsouzený dřívější vězeň Vladimír Škutina, a třetím Jiří Gruntorád. „Sto měsíců ve věznici byla vysoká škola, při níž poznáte charaktery lidí, a to i zloděje a vrahy, s kterými se člověk musí naučit vyjít. Další kategorií pak jsou podvodníci, kteří tu vypilovávají své řemeslo.“
Most špionů je autobiografickým neuvěřitelným pojednáním, které znázorňuje tři životní etapy: tu, která vedla k odsouzení za tehdejší paragraf 105, tedy vyzvědačství, a to na pro mladého člověka nepředstavitelných třináct let, devítileté věznění, a nakonec otevírající se svobodu, která čekala na druhé straně mostu špionů po výměně vězňů mezi tehdy rozděleným světem na západní a východní část. Po dotazu z publika, jak v prvních dobách nasytil svůj hlad po svobodě, hovořil o jejím hltání plnými doušky. Pro zajímavost přinesl rovněž s sebou onen klobouk, který mu vězeňský doprovod musel koupit před přechodem po mostu špionů, aby před zahraničními kamerami nebylo vidět, jak nedůstojně byl ostříhán dohola. Tento klobouk svobody zakoupený v den propuštění si Jaroslav Javorský ponechal na památku. Přechod do svobodného světa se odehrál při historicky poslední výměně vězňů 10. února 1986.
Kniha i audiokniha Most špionů bude prezentována na příštím knižním veletrhu ve Frankfurtu a jedná se o jejím překladu do němčiny. Na loňském již desátém ročníku festivalu Šumava Litera získalo toto životopisné dílo mezinárodní ocenění za přínos česko-německo-rakouským vztahům. Producentka audioknihy Naďa Dvorská se vyjádřila, že současnost tato díla velmi potřebuje, neboť začíná získávat znaky studené války, jaká panovala v minulém století.
My jsme vám jako první přinesli i recenzi audioknihy, kterou si můžete přečíst zde.
Na fotografiích (zleva): Naďa Dvorská (Supraphon), Jaroslav Javorský, Pavel Rímský, Irena Tatíčková (Albatros). Za poskytnutí fotografií děkujeme panu Václavu Vašákovi a Michalovi Matouškovi.