Vydavatelství Tympanum se od svých počátků specializuje na výrobu a prodej audioknih. Vydává světovou i českou beletrii, audioknihy pro děti a detektivky. Na jejich vytváření spolupracuje s předními českými herci, režiséry a hudebníky.
Ve svém repertoáru nabízí audioknihy všech žánrů, od nezkráceného čtení, přes dramatizace až po rozhlasové hry; nejčastěji však v nezkrácené, jednohlasé podobě. Audioknihy vydává na klasických CD nebo na mp3 CD a také je distribuuje prostřednictvím partnerů online.

Za vznikem Tympana stáli v roce 2006 Josef Burkovský a Karel Černošek, jako bývalí studenti, kteří sami s oblibou poslouchali mluvené slovo a rozhodli se vstoupit do světa literatury. Od samého počátku vytváří jednotnou grafickou podobu audioknih i vydavatelství grafik Ondřej Fučík.

Některé audioknihy vydavatelství jsou opatřeny popisem v Braillově písmu, a to jak na obalu, tak na samotných CD. Tympanum tak podporuje význam audioknih pro nevidomé a propaguje značku "blind-friendly". Spolupracuje rovněž s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Emanuela Macana a občanským sdružením Mluvící kniha, jimž podílem na zisku umožňuje další rozvoj. V dubnu 2014 se vydavatelství Tympanum stalo zakládajícím členem Asociace vydavatelů audioknih (AVA), sdružení, jehož cílem je podpora vydávání mluveného slova a propagace tohoto žánru v České republice.

V dramaturgii Tympana nalezne český posluchač řadu audioknižních bestsellerů. Velký úspěch například sklidily audioknihy Čtyři dohody (čte J. Dušek), Muž, který sázel stromy (čte M. Eben), série audioknih Dana Browna (Inferno, Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni, Pavučina lží) nebo Hobit J. R. R. Tolkiena. Milovníci detektivek si zase přijdou na své v sérii o soukromém očku Sherlocku Holmesovi nebo stejně legendárním Herculeu Poirotovi, děti potěší tituly Kvak a žbluňk jsou kamarádi (čtou V. Dyk a  J. Prachař), Karlík a továrna na čokoládu (čte B. Hrzánová), Hrůzostrašné pohádky (čte J. Somr) nebo Čarodějné pohádky (čte P. Kostka). V roce 2014 vydalo Tympanum legendární Mlčení jehňátek (čte Tomáš Kobr), brilantní rozhlasovou hru Arsène Lupin kontra Sherlock Holmes (v titulních rolích I. Trojan a V. Preiss), nové zpracování Pána prstenů, první knihy serie Hry o trůny a další tituly.

A název vydavatelství? Ani ten není náhodný – pochází z latiny a znamená sluchový bubínek, který je při „čtení ušima“ tolik důležitý.
text: Tympanum