Zpět

Audiokniha roku 2021: Pro děti a mládež

zpráva, , 28.04.2022
Audioknihy pro děti a mládež mají každý rok hned dvě šance na ocenění: Ceny Bystrouška, u nichž vítěze vybírá dětská porota, a také vlastní kategorii v Audioknize roku. O vítězství v druhé jmenované se tentokrát uchází 10 přihlášených titulů, z nichž odborná porota nominovala následujících pět.
Témbr se odvážně pustil do zvukového zpracování knihy Venduly Borůvkové 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo, která v tištěné podobě získala v roce 2019 cenu Magnesia Litera za nejlepší knihu pro děti a mládež. Režisérka Alexandra Bauerová natočila příběh jedenáctiletého Jendy s osmi herci, z nichž zde jmenujeme alespoň Terezu Dočkalovou, Kryštofa Hádka nebo Matouše Rumla.
 
 

Právě Matouš Ruml je velmi oblíbeným audioknižním interpretem, zejména právě v produkci pro děti a mládež. Tentokrát ho Supraphon a režisér Alan Piskač obsadili coby vypravěče audioknihy, která má svou cílovou skupinu již v názvu. Dětské detektivky s hádankou umožňují malým posluchačům rozluštit postupně deset případů, jako je např. krádež horského kola, usvědčení podvodníka, pátrání po autorovi tajemného dopisu či vykradačích bytů.
 
 

OneHotBook má v letošním klání hned dvě horká želízka. Prvním je nestárnoucí podobenství Děvčátko Momo a ukradený čas, které s Vladimírem Javorským natočila režisérka Jitka Škápíková. Poetikou vyprávění i původní audioknižní obálkou z dílny Přemka Ponáhlého se Momo zařadí vedle již dříve vydaných audioknižních zpracování knih Michaela Endeho, kterými jsou (právě za obálku oceněný) Nekonečný příběh a také Jim Knoflík, Lukáš a Lokomotiva Ema.
 
 

Druhou nominaci má OneHotBook za dvojaudioknihu Vzpoura strašidel / Kristýna se (ne)v(z)dává! současného českého autora Jiřího Holuba. Také její režie se ujala Jitka Škápíková, která tentokrát pro interpretaci strašidelně zábavného textu oslovila milovníka historie a příležitostného průvodce po hradech a zámcích Jaroslava Plesla. Ten tak mohl po čase znovu zúročit své komediální i interpretační zkušenosti v tvorbě pro děti.
 
 

V nominacích kategorie audioknih pro děti a mládež je zastoupen také titul vydavatelství Tympanum. To vsadilo na první knihu dobrodružné trilogie Tanii del Rio, kterou u nás v nepřehlédnutelné grafické úpravě vydává Paseka. Postavy knihy Warren XIII. a Vševidoucí oko ožívají prostřednictvím Ondřeje a Otakara Brouskových – interpretů (a hudebního skladatele), o kterých je v českém audioknižním světě stále častěji slyšet.
 
 

Kompletní přehled nominací v jednotlivých kategoriích cen Audiokniha roku 2021, najdete na naposlech.cz/audiokniha-roku.