Zpět

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna
Mark Twain, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, byl americký povídkář a romanopisec, humorista a satirik. Vyrostl ve městě Hannibal na řece Mississippi, po smrti otce se vyučil jako sazeč v tiskárně a několik let se tak živil. Jeho cesta k literatuře byla krkolomná – dlouho pracoval jako lodivod na řece Mississippi (k tomuto období jeho života odkazuje pseudonym Mark Twain, což prý v dorozumívání mississippských lodníků znamenalo hloubku dvou sáhů), nějakou dobu strávil v armádě, pak odjel na Divoký Západ a trvalo ještě mnoho let, než se oženil a usadil ve městě Hartford v Connecticutu.
Postupně se ovšem zároveň stal žádaným přispěvatelem mnoha novin a časopisů, kam posílal své zprávy a krátké humoristické povídky. Věhlas si díky mimořádnému vypravěčskému nadání vydobyl i jako spisovatel. Dodnes se čtenáři rádi vracejí např. k Dobrodružství Toma Sawyera, Dobrodružství Huckleberryho Finna, Princi a chuďasovi (dramatizace na 2CD Radioservis 2011) nebo Milionové bankovce (dramatizace na CD Radioservis 2006). Ve svých knihách a povídkách se Twain humornou formou věnoval především sociálním problémům, ať to bylo soužití mezi bělochy a černochy v tehdejší Americe nebo problémy vyplývající z propastných rozdílů mezi životem bohatých a chudých.
 

V roce 1992 vznikla výpravná rozhlasová dramatizace nejznámějších příběhů Toma Sawyera a Hucka Finna, kterou Vám nyní představujeme na CD.
text: Radioservis
autor
Mark Twain
úprava
Oldřich Knitl
název
Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna
režie
Karel Weinlich
interpret
Petr Hotmar, Martin Sobotka, Alena Vránová, Jaroslava Adamová, Tomáš Töpfer, Radovan Lukavský, Jiří Bartoška, Jitka Ježková, Stanislav Oubram, Jan Teplý, Alois Švehlík, Karel Heřmánek, Ivan Gübel, Michal Pavlata, Otakar Brousek st., Radim Vašinka, Jiří Němeček, Růžena Merunková, Oldřich Vlach
délka
5:32
vydavatel
rok vydání
2013
hudba
Jerome Kern
obal
J. F. Palme
zvuk
Tomáš Gsöllhofer
mastering
Miloslav Turek
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR0648-2