Zpět

Jack Reacher: Jatka

Jack Reacher: Jatka
V ospalém městečku Margrave kdesi v Georgii je za vraždu zatčen tulák bez dokladů, bez adresy, bez historie. Jack Reacher je ovšem zkušený vojenský policista, od dětství vychovávaný armádou, vycvičený k tomu, aby rychle myslel a ještě rychleji jednal. A svého bratra Joea nezabil. Aby našel skutečné vrahy všech pěti obětí, nezastaví se před ničím. Jak rozplétá zločinné spiknutí, rozpoutávají se vražedná jatka, ale Jack Reacher ví, že když něco začne, musí to dotáhnout do konce.
Po dvou filmových adaptacích vstupuje americký hrdina celosvětově úspěšné série thrillerů Jack Reacher také do audioknihy s podtitulem Jatka, vůbec prvního románu s vojensky trénovaným a sarkastické hlášky trousícím rekem, která vychází v podání Vasila Fridricha. Interpret již v minulém roce načetl také předlohu filmové adaptace s přízviskem Nevracej se.

„Tenhle skromný chlapík s velkým srdcem, nenápadný dvoumetrový bombarďák, bývalý vojenský policista a novodobý ochránce, který se potlouká po americkém venkově… ten v audiu hodně scházel. Jeho analýza kritické situace bývá blesková a řešení ještě rychlejší, i během setiny vteřiny je však pečlivě promyšlené a pro druhou stranu většinou bolestivé. Child si hraje se všemi klišé akčního žánru a zdánlivě s vážnou tváří vše servíruje skrze Jackova ústa nastraženým uším. A my si s posluchači stále připomínáme Jackovo motto ,nejdříve proveď odvetná opatření‘, uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. A dodal: „Stejně tak je ke všemu ,vždy připraven‘ již předchozí audioknihou s týmž protagonistou poučený interpret Vasil Fridrich, který udržuje hrdinou nasazené ostré tempo a je skvěle napojen na jeho nadhled, který celé vyprávění dobarvuje.“
 

„Jack Reacher působí, že je klasickým typem akčního hrdiny, ale jeho životní styl má svoje důvody. Neměl snadné dětství – jeho tatínek byl voják, takže vyrůstal na vojenských základnách a život ho naučil chovat se stroze a drsně – a přesně tímto způsobem řeší všechny problémy. Připadá mi v zásadě sympatický: je to férový chlap, který nelže, což je v dnešní době poměrně výjimečné. Podle mě je to obyčejný mužský, který je nadán určitým talentem a má tendenci či entuziasmus řešit problémy co nejrychleji,“ vysvětluje herec Vasil Fridrich, který je hlasem audioknižní řady s Jackem Reacherem. A dodává: „Série obsahuje humor ve dvou rovinách – hrdina sám sebe nebere příliš vážně a ironický odstup je přítomen i ve způsobu vyprávění. Obojí tomu dobrodružství hrozně pomáhá, protože kdyby to bylo celé zprostředkované smrtelně vážně, asi by to nefungovalo. Kdyby tam nebyl vtip, všechny ty hrdinské záležitosti by působily směšně. Ale i díky tomu nadhledu má celé vyprávění velké kouzlo.“ A na co se mohou posluchači titulu Jatka těšit? „Je tam mix všeho, co má napínavý příběh mít: zvláštní záhada, krásná žena, drsní záporáci i pár správňáků. Je to především napínavé; zkrátka držíte palce těm správným, aby je ti zlí nepozabíjeli a aby daný zločin vyřešili, a ještě si užíváte přítomný humor. Zpočátku není evidentní, jaký byl spáchán zločin – prostě se přihodila nějaká nepravost a kolem ní se pak vrší mrtvoly. Navíc se to odehrává na poměrně zvláštním místě… Město Magrave mi trochu připomínalo obec v románu Stepfordské paničky, protože se v něm všechno odehrává na základě jakýchsi umělých pravidel. A tak pomalu rozklíčováváte, proč se vám to nezdá úplně přirozené a postupně se dozvídáte, čím to je a na jakých principech město funguje,“ líčí interpret.

Nahrávku doprovází dusající elektronická palba kombinující různé klasické rejstříky moderních syntezátorů, které však občas doplňuje lehce melancholický melodický prvek, otevřené horizonty, jednoduché svižné perkuse a prostor. Říznější basové akordy se střídají s mollovou náladou lyričtějšího nápěvu a i v této elektronické podobě odkazují ke klasickému road movie soundtracku.
text: OneHotBook
autor
Lee Child
název
Jack Reacher: Jatka
série
Jack Reacher #1
režie
interpret
Vasil Fridrich
délka
15:42
vydavatel
rok vydání
2018
obal
Martin Poláček
zvuk
Michal Hörning
střih
Michal Hörning
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař