Zpět

Lehce mrazivé pohádky

recenze, , 08.10.2014
Hrůzostrašné pohádky podruhé
Pohádky pro děti uvádějí na trh česká vydavatelství audioknih poměrně často. Někdy jde o nahrávky vytažené z archivu, jindy o nová nastudování. A i spektrum samotných knih pro děti a mládež je široké. Od moderních příběhů, přes přepisy televizních večerníčků až po klasická díla známá již z dob našich rodičů a babiček. A právě na klasiku se zaměřuje nová audiokniha vydavatelství Tympanum Hrůzostrašné pohádky podruhé. Pod uchu lahodící češtinou převyprávěnými příběhy je opět podepsán Jiří Žáček. Na rozdíl od prvního dílu však tentokrát přišly na řadu méně hororové příběhy.
Pohádky měly snad kdysi za úkol připravit děti i na temnější stránky života, nesměly však postrádat dobrý konec. U prvního dílu Hrůzostrašných pohádek mohly dnešním dětem připadat některé pasáže opravdu hororové, ale přesto nešlo o větší násilí, než které na ně číhá v leckterém komiksu či animovaném filmu. Dobrý konec naštěstí v těchto pohádkách dokáže vyvážit i hrůzu nahánějící momenty. Lehké mrazení v zádech pak může pohádkám pomoci zaujmout i starší děti, které mají například rády pověsti.

Aktuální pokračování série však zvolilo spíše klasické příběhy, žádné přehnané krváky. I když napětí v nich opět nechybí.  Nemusíte se je ale bát pustit dětem ze strachu, že je vyděsíte k smrti. Naopak, pokud byste rádi obohatili svou audio knihovničku pohádkami například o Zlatovlásce, Sedmeru krkavců, Jezerní víle či Pánu pokladů, jste na správné adrese.

Josef Somr pasuje do role vypravěče zcela přirozeně. Tato herecká legenda ovládá práci s mikrofonem na jedničku a posluchači můžou být rádi, že se mu v poslední době v oblasti mluveného slova dostává rolí poměrně hojně. U pohádek pro děti jeho laskavý herecký projev nalézá možná největší uplatnění. Kromě obou dílů Hrůzostrašných pohádek (a plánovaného třetího pokračování série), se dětští posluchači mohli s jeho hlasem setkat také v Pohádkách pana přednosty od Audiobergu či v Devateru pohádek od Popronu.
 

Díky krásnému jazyku a klasickému střihu vybraných pohádek lze tuto audioknihu směle zařadit k pomyslnému zlatému fondu tradičních audioknižních pohádek. Nemalou měrou k tomu přispívá také skvělá volba interpreta Josefa Somra i autora vkusného klavírního doprovodu Jiřího Pazoura. Pokud namísto moderních pohádek sáhnete po této klasice, nejen že rozšíříte svým dětem povědomí o tradičních českých pohádkách, ale také obohatíte jejich výchovu o vkusné a poutavé vyprávění, které k dětství určitě patřit má.