Zpět

Probudit se ve lví kůži

recenze, , 27.12.2023
Je těžké být lvem
Uri Orlev byl izraelský autor polského původu převážně literatury pro děti. Ve svých knihách se často zabýval tematikou šoa, v příběhu Je těžké být lvem ale na válku a pronásledování Židů nenarazíme. Svižné vyprávění je moderní variací na kafkovskou Proměnu, určenou mladším čtenářům, v níž však na rozdíl od předobrazu nechybí především humor, optimistické ladění a napínavé zvraty, které potěší malé i velké, kteří se do knížky pustí.
David Rozen měl spoustu přátel, práci, která mu lezla na nervy, a mámu, u níž bydlel i přes to, že byl dospělý, protože zůstával starým mládencem. V dětství měl taky sen, stát se lvem. Toto přání jednou vyslovil nahlas před svým psem, o němž ovšem náhodou zjistil, že není obyčejným domácím mazlíčkem, nýbrž převtěleným dávným indickým mágem. Snad proto, že chtěl pes-kouzelník touhu svého pána naplnit, možná ale taky z pomstychtivosti za to, že je jeho tajemství odhaleno, proměnil jednou v noci Davida ve skutečného lva. David teď nemá nic z toho, co měl předtím, zůstal mu pouze jeho lidský rozum, ovšem skrytý v těle se čtyřmi tlapami s ostrými drápy, ocasem, hustou hřívou a tlamou plnou nebezpečně vyhlížejících tesáků.

V originále sice vyšla kniha Je těžké být lvem už roku 1979, díky soudobému překladu Lenky Bukovské ale nepůsobí nijak zastarale. Ba naopak, svěží jazyk a hravé slovní obraty potěší nejen děti, ale i jejich rodiče, kteří svým ratolestem budou příběh číst. A nebo si ho mohou všichni společně pustit, protože právě vydaná zvuková podoba od vydavatelství Tympanum sice postrádá bohaté knižní ilustrace, zato nabídne trumf, který je těžké přebít – skvělého vypravěče.
 

A tím není nikdo jiný, než oblíbený interpret Jan Zadražil, kterého mohou posluchači znát jak z příběhů pro dospělé (za všechny zmiňme famózní sci-fi Marťan Andyho Weira), tak z četných knížek pro děti (Bylo nás pět, Bořík & spol.). Není divu, že při svém talentu pro práci s mikrofonem dopadla na výbornou i Orlevova lví anabáze. Zadražil se převtěluje do Davida-člověka i Davida-lva sebejistě, změnami intonace odlišuje i významné vedlejší postavy, mezi něž patří kromě výše zmíněného psa třeba hrdinův kamarád Cvika, jeho žena Ruchama a především dvojice jejich dětí. Tempo četby je klidné tak akorát, aby nedovolilo posluchačům se v místy spletitém ději ztratit, zároveň však ne ospalé, aby je neunudilo. Hudební doprovod se nese spíše v duchu dobrodružné literatury, než že by sázel na typické židovské melodie, které by možná alespoň první polovině nahrávky vzhledem k reáliím také slušely.

Je těžké být lvem je veskrze moderním dětským příběhem, takže nepřekvapí, že v něm autor Uri Olev nešetřil fantazií, hraničící až s absurdnem. Kromě vyvolání úsměvu na tváři ale nabídne text i místa k zamyšlení se nad rozdíly nad lidskou povahou. Knížka je určena dětem okolo 6-9 let věku, na jednom či dvou místech přitom zazní malinko peprnější slovíčko, než jaké byste v knížce pro děti přinejmenším okolo dolní hranice tohoto rozmezí možná nečekali. Nejednoho malého čtenáře také napadne na konci otázka, jak to asi dále bylo se lvy, které hrdina poznal při své cestě do Afriky (více neprozrazujme, stačí, že spoilery zcela záměrně tu a tam utrousil v textu sám autor), takže bude na rodičích, občas něco málo dovysvětlit. Suma sumárum jde ale o pěkný a zajímavý příběh, který, pokud přistoupíte na jeho neobvyklou poetiku, rozhodně má co nabídnout i dnes. A v audioknižní podobě to platí dvojnásob.