Zpět

Tatínek jako superhrdina

recenze, , 30.07.2013
Tatínek není k zahození
Historie pohádek Arnošta Goldflama o tatínkovi je velmi úzce spjata s rozhlasem. V roce 2004 načetl autor v brněnském studiu pět prvních pohádek pro večerní cyklus Hajaja. Ještě téhož roku dostaly spolu s deseti dalšími knižní podobu. Tatínek není k zahození získal cenu Magnesia LITERA 2005 za nejlepší knihu pro děti a mládež. Následovala další hajajovská pokračování, další úspěšná kniha a znovu autorské čtení pro děti.
Pětici pohádek z první knihy znovu nahrál a v roce 2012 vydal Audioberg v režii Jana Jiráně, s hudbou Dominika Renče a v autorské interpretaci, pochopitelně. U Arnošta Goldflama to snad ani jinak není možné - jeho díla jsou vždy výrazná, on sám “vypadá jako vymyšlený” a to všechno je ten nejlepší koktejl pro děti a jejich rodiče. Pohádky jsou nadmíru zábavné, fantaskní a cílí přímo na děti - vyprávění je totiž koncipováno tak, že hrdinou příběhů je tatínek toho kterého konkrétního dětského čtenáře či posluchače.

Kompaktní disk Tatínek není k zahození začíná úvodní pohádkou celého cyklu, Tatínek a drak lidožrout, v níž se tatínek seznámí s maminkou, když ji osvobodí ze zajetí strašlivého draka. Pokračuje děsivým příběhem Tatínek a strašidelný dům o nelehké bytové situaci ještě bezdětných novomanželů. Následuje výpověď Tatínek a olympijské hry o tom, jak bylo třeba zachránit pověst naší sportovní reprezentace. Tatínek a čert připomene, jak se rodiče vyrovnali s nezvanou večerní návštěvou a závěrečná science-fiction Tatínek a mimozemšťani zase upozorní na jejich neobyčejnou pohostinnost.
 

Všechny pohádky jsou v rozumné míře doprovázeny hudebními motivy a zvukovými efekty. Vhodná je i hodinová délka celého CD - to, že bylo vybráno pouhých pět z patnácti pohádek snad podnítí zájem o zakoupení knižní předlohy. Pokud byste si ale netroufli číst svým ratolestem knihu s podobným nasazením jako její autor, nesmutněte - Audioberg ještě v tomto roce chystá vydat pokračování, čerpající z druhé Goldflamovy tatínkovské knihy. A kdybyste snad měli příležitost, nenechte si ujít divadelní představení spolku Lokvar, který některé příběhy zdramatizoval.

Audioknihu Tatínek není k zahození s pěti pohádkami ze stejnojmenné knížky Arnošta Goldflama si můžete koupit hned zítra v krámě nebo například v e-shopu vydavatele. Dnes už ale jděte spát, ať jste zítra tak šikovní a silní jako ten váš tatínek.