Zpět

V síti tajemství

recenze, , 21.02.2022
Hora duchů
Prvotina Kyla Perryho Hora duchů je osvěžujícím detektivním thrillerem z atraktivního a nezvyklého prostředí Tasmánie, kde jsou prales a buš v očích tamních obyvatel stále temnými místy plnými záhad a prastarých tajemství. Duchovní svět původních obyvatel se tu mísí s novodobým folklorem, který ovšem přiživují reálné události. Když proto na školním výletě dojde ke zmizení čtyř dívek, vyvolá to v místních strach a obavy. Nápadně se to totiž podobá příhodě z roku 1985, která se několika školačkám stala osudnou. Od té doby městečkem koluje děsivá historka o Hladovém dědkovi, který v lesích číhá na své oběti. Detektivu Conu Badenhorstovi nedá nový případ spát. Na pověry rozhodně nevěří a místo toho doufá, že pachatele najde dřív, než bude pozdě.
Kyle Perry ve svém románu Hora duchů vychází z prostředí, ve kterém se sám pohybuje – působí totiž jako výchovný poradce v protidrogových centrech pro mladistvé. Atmosféru plnou neřestí ve výsledku možná přifukuje víc, než by v podobně velké komunitě místních bylo reálné. Stranou pozornosti úřadů totiž dle jeho popisu městečku Limestone Creeku vládne čiré násilí, korupce, sex a drogy. Popisované prostředí drobných pěstitelů marihuany a jejího následného šíření mezi má ale autor díky své profesi zřejmě nastudovanou pečlivě. O něco méně věrohodné jsou však některé policejní postupy a mírná natvrdlost postav, které se v zájmu zápletky chovají občas nelogicky a iracionálně. V čem Perry přehání jen maličko, je vliv sociálních sítí, které hýbají světem dnešní mládeže více, než dokáže generace jejich rodičů pochopit. Pohřešované dívky totiž, jak se zdá, uvázly nejen v osidlech tajemné přírody a jejích démonů, jak naznačují pověrčiví sousedé, ale také v síti tajemství online světa.
 
Audioknihou od vydavatelství OneHotBook provází hlas herce Aleše Procházky. Ten veden režisérem Michalem Burešem vsadil na svižné tempo, které nenudí. Interpretačně před ním tentokrát ležel nejen úkol provést posluchače málo dotčenou tasmánskou krajinou ale i nemalým množstvím postav, které zpočátku není jednoduché roztřídit. Samy ale postupem času zapadnou do příslušné škatulky spolu s tím, jak příběh postupuje. Aleš Procházka tomu svým projevem také napomáhá. Jeho energie z nahrávky doslova sálá, čímž dodává už tak napínavému textu ještě větší spád a dramatičnost. Ve své nelehké úloze obstál se ctí, o čemž svědčí i pestrá škála dialogů, které rozehrává s širokou zásobou hereckých poloh. Pouze u některých anglických výrazů by stálo překontrolovat jejich správnou výslovnost předem ve slovníku.
 

Hudební doprovod je, jak už u OneHotBook bývá zvykem, tematicky laděný. Tóny typického místního nástroje didgeridoo však znějí trochu hlasitěji, než by odpovídalo hlasitosti projevu interpreta. Příkladné ale je, že v kratších kapitolách se hudba na konci nevyskytuje a neruší tak poslech, naopak v delších pasážích odděluje logické celky.
 
Temná hudební kulisa, spletitý exotický příběh plný napětí a k tomu precizní interpretace, to je audioknižní Hora duchů. Podezření se přelévá z jednoho na druhého a o zvraty tak není nouze. Nebojte se bát a pusťte se spolu s detektivem Conem do mírně strašidelného pátrání a zjistěte, jaká tajemství tasmánská divočina skrývá.