Zpět

Život s vůní levandule a vína

recenze, Andrea Morkusová, 18.08.2021
Rok v Provenci
Když britský spisovatel Peter Mayle sepsal před více než třiceti lety své zážitky z prvního roku života v malé vesničce na jihu Francie, pravděpodobně netušil, jak velký ohlas jeho dílo vyvolá. Jeho Rok v Provenci je příjemnou letní oddechovkou, která vás s laskavým humorem vtáhne do pohodové atmosféry plné levandule, výtečných vín, domácí kuchyně i občas svérázné autentičnosti místních obyvatel. Díky vydavatelství Tympanum si ji nyní můžete vychutnat v nové audioknižní podobě s fenomenálním Pavlem Soukupem v roli vypravěče.
Při poslechu proplujete rokem v malebné vesničce v provensálské oblasti Luberon, která vyniká nejen všeobecnou láskou místních obyvatel k dobrému jídlu a pití, ale i pohádkově malebnou krajinou plnou vinic lemovaných vysokými štíty hor. S nezaměnitelným nadhledem a laskavým humorem Mayle chronologicky líčí své drobné strasti i radosti po přestěhování do Francie i rázovitou povahu některých místních řemeslníků a nových sousedů.
 
Během 10 hodin tak vyslechnete humorné příhody o stěhování těžkého kamenného stolu, zážitky z roční přestavby domu, která původně měla být hotová za pár týdnů, historky o koupi auta či zdánlivých maličkostech, jako je odhad počtu polibků na tvář při pozdravu.  Dozvíte se více o provensálském vnímání času, místní zimě (ne, opravdu zde není stále teplo a hezké počasí), letních nájezdech turistů, péči o vinohrady, neustávajících návštěvách přátel i zcela neznámých lidí či navýsost příjemném objevování skrytých pokladů mezi okolními restauracemi a kavárnami. Z celé audioknihy tak přímo čiší přerod systematického britského vnímání světa do toho francouzského, vychutnávajícího si život všemi smysly.
 
Poslech plyne přesně v tom příjemně pomalém tempu, jaké si většina z nás při vyslovení slova Provence představí. To ostatně přímo sálá i z hlasu Pavla Soukupa, který perfektně vyjadřuje to, co Mayle do svého díla toužil vložit –⁠ provensálskou pohodu, radost ze života a neuvěřitelnou lásku k danému místu. Soukup navíc knihu načetl s takovou lehkostí a smyslem pro atmosféru, že s ní doslova napevno srostl. Při poslechu jeho hlasu se velmi snadno ztratíte v příjemných představách malebných scenérií a možná se vám dokonce bude zdát, že popisované vůně a chutě přímo cítíte.
 

Ačkoliv Tympanum vydalo nejslavnější Maylův román v audioknižní podobě už jednou před osmi lety (nahrávka Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana z roku 2007 v interpretaci Pavla Chovance), těžko si po vyslechnutí současného vydání dokážeme představit v roli vypravěče někoho jiného než právě Pavla Soukupa, jenž svým projevem knihu povyšuje na malé mistrovské dílo.
 
A komu by to bylo málo, připravil stejný vydavatel také zvukovou podobu dalších Maylových knih. V interpretaci Jiřího Schwarze Dobrý ročník, který se do povědomí českých fanoušků zapsal především díky filmovému zpracování s Russellem Crowem v hlavní roli, dále Mých 25 let v Provence a vedle dnes recenzovaného Roku v Provenci i obě pokračování volné trilogie Navždy Provence a Znovu Provence – opět ve skvělém přednesu Pavla Soukupa.