Zpět

Život na nitích

Život na nitích
Ojedinělá rozsáhlá autobiografie Heleny Štáchové – ředitelky a hlavní protagonistky Divadla Spejbla a Hurvínka – vychází také jako audiokniha. Četby svého životního příběhu se autorka coby ostřílená hlasová herečka i dabérka zhostila sama.
„Když jsem před deseti lety napsala svoji životní zpověď, byla jsem velmi mile překvapena, jak silné pozitivní emoce u českých i německých čtenářů sklidila. Prý je nejen pobavila, ale především v ní nacházeli útěchu v nelehkých životních situacích. Dávala jim naději, že žádný žal netrvá věčně, protože čas je hojivý a život nám klade do cesty překážky jen proto, abychom se o to více dovedli radovat z krás i zdánlivě obyčejných dnů a prostých věcí. Protože touhou mého slepého mladého přítele, kterému ji načetla maminka bylo, aby ji slyšel z mých úst, velmi ráda jsem využila nabízenou možnost a svůj příběh jsem odvyprávěla a audio knížku jsem mu věnovala. Doufám, že bude mít v této podobě nejen u něj stejný ohlas, jako měla její tištěná podoba,“ vysvětluje Helena Štáchová, proč se s vydavatelstvím OneHotBook dohodla na spolupráci.

A dodává: „V době svých kulatin jsem přijala nabídku, abych se ohlédla za svým osobním i divadelním životem. Tou dobou jsem však ještě nemohla tušit, že budu krátce na to obsazena do nejtěžší role své kariéry. Ve hře, u níž happy end se nedal předem odhadnout. A protože mou profesí je divadlo loutkové, tak jsem doufala, že mi životně důležitá nit nepraskne dříve, než knížku stačím dopsat.“ Autobiografie Heleny Štáchové zachycuje začátky její divadelní, rozhlasové i dabingové kariéry, příchod do Divadla Spejbla a Hurvínka i působení v něm. Líčí také všechny její životní mezníky: život po boku Miloše Kirschnera, narození dětí, vážná dopravní nehoda, těžká nemoc a smrt manžela, nekončící soudy ohledně ochranné známky Spejbla a Hurvínka, i vlastní zápas s chorobou... Vzpomínky posluchače zavedou do různých koutů světa a jsou doplněny i mnohými humornými historkami. „Osud zcela pozměnil zamýšlenou podobu knihy. Od deníčku, který zachycoval můj boj s nemocí, jsem utíkala ke vzpomínkám na idylickou dobu dětství, na mé lásky, cestování, divadelní kariéru, rodinu a přátele. Jsou to vzpomínky veselé, nostalgické i tragické. Zkrátka takové, jaké mi život nabídl,“ popisuje autorka i interpretka v jedné osobě genezi vlastního životopisu.
text: OneHotBook
autor
název
Život na nitích
režie
Karel Heřman
interpret
délka
15:58
vydavatel
rok vydání
2015
hudba
E. Dvorská
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Pavel Krch
střih
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK039