Lucie Trmíková
Narozeniny dnes slaví herečka, zpěvačka a scenáristka Lucie Trmíková, která se narodila v Kolíně 17. července 1969. Držitelka obou českých nejprestižnějších činoherních cen – Alfreda Radoka i Thálie – se též prosadila jako rozhlasová herečka a interpretka audioknih.
Letos vydal OneHotBook mimořádně silnou zpověď severokorejské uprchlice Pak Čihjon o životě v hladomorem a až dystopickou diktaturou postižené zemi a jejím útěku a boji o shledání se synem Můj život v Severní Koreji, který literárně zpracovala spisovatelka Čche Serin. Ve dvojhlasé interpretaci Trmíkovou doplňuje Klára Trojanová.
S Anežkou Šťastnou a Otakarem Brouskem ml. načetla v roce 2023 jeden z četných pokusů německého právníka a spisovatele Bernharda Schlinka o vyrovnání a smíření se s německou minulostí, ať už nacistickou nebo komunistickou. Román Vnučka přináší příběh západoněmeckého muže, který teprve po smrti své manželky z východní části rozdělené země zjišťuje, že jeho žena zanechala v komunistickém Německu malou dcerku a rozhodne se ji vypátrat.
Ladislav Hampl
Čtyřiačtyřicáté narozeniny má dneska herec Ladislav Hampl, který prošel několika pražskými divadly, zahrál si Romea na Letních shakespearovských slavnostech a který se proslavil i řadou rolí ve filmu či v televizních seriálech (Ordinace v růžové zahradě nebo Okresní přebor).
Jeho záznamy v kronice českého mluveného slova se týkají převážně rozhlasového herectví. Poněkud nedůvtipného inspektora Lestrada si zahrál v rozhlasové adaptaci povídky A. C. Doyla Bruce-Partingtonovy dokumenty, která pod názvem Sherlock Holmes ve státních službách vznikla podle scénáře Martina Velíška v a v režii Víta Vencla v roce 2017 a byla natočena před publikem a vysílaná živě.
V roce 2012 vznikl ve vydavatelství Audioberg povedený titul Stříbrní Chilané aneb Legenda žije, která ve dvou částech – dramatizované dokumentární hře Jana Jiráně Českou uličkou ke stříbru a zvukovém dokumentu Chilané se vracejí – mapuje fotbalový zázrak na mistroství světa v Chile v roce 1962, kdy po pouze tříbodovém postupu ze skupiny českoslovenští fotbalisté postupně vyřadili favorizované celky Maďarska a Jugoslávie a podlehli až ve finále suverénní Brazílii. V nahrávce, která vznikla pro Kub přátel Josefa Masopusta, si Hampl zahrál křídelního útočníka Dukly Praha Josefa Jelínka.
Miroslav Válek
Před devadesáti osmi lety se v Trnavě narodil básník a komunistický politik Miroslav Válek.
Jeho politická činnost vyvrcholila jeho jmenováním normalizačním ministrem kultury Slovenské socialistické republiky a ačkoli vždy patřil ke konzervativnímu křídlu československých komunistů, existují náznaky, že i díky němu neměla normalizace na slovenskou kulturní obec tak devastující účinek, jaký jsme pozorovali v Čechách.
Básník, jehož verše zhudebnila slovenská art-rocková legenda Prúdy v čele s Mariánem Vargou nebo Miroslav Žbirka, se zabýval především mezilidskými a milostnými vztahy, které tématizoval v až existenciálním rozměru. Jeho báseň Jablko v přednesu Jana Přeučila nalezneme na supraphonské poetické kompilaci Zrcadlení z roku 1975.
Jeho básně se ve zvukové podobě zachovaly i na nahrávkách z festivalu Neumannovy Poděbrady, na nahrávce Neumannovy Poděbrady 1981 je v podání tehdy začínajícího Štefana Bučka ke slyšení báseň Slovo V., v níž se Válek zabývá fenoménem anonymních dopisů, a úryvek z dlouhé básně Domov jsou ruce, do kterých smíš plakat zabývající se mimo jiné i sebevraždou. Tu recituje mladičká Valerie Zawadská.























