Profesor historie a mezinárodních vztahů na Boston University Igor Lukeš je autorem knižní předlohy audio díla, které nese všeříkající název Československo nad propastí: Selhání amerických diplomatů a tajných služeb v Praze 1945-1948. Díky detailní práci s historickými prameny a především rozhovory s pamětníky z okruhu někdejších představitelů diplomacie Spojených států na našem území vznikl ucelený obraz zdejší situace v poválečných letech. Pro účely superprodukce zvolila Audioteka název Nad propastí, k dramatizaci svého textu byl ale přizván i sám autor, který byl rovněž přítomen na křtu nahrávky. Ten se odehrál na pražském Světě knihy a mezi přítomnými byli mimo jiné i šéfproducent Audioteky Michal Sieczkowski, režisér Jiří Havelka a herecký představitel amerického velvyslance Laurence Steinhardta.
Podle Igora Lukeše bylo cílem knihy i dramatizace ukázat, že svůj osud si do značné míry ovlivnilo Československo samo svými politickými rozhodnutími, protože na rozdíl od situace v sousedním Polsku u nás nešlo o situaci „o nás bez nás“. „Do té se dnes rádi stavíme, abychom měli pocit, že neneseme žádnou vinu,“ uvedl.
„Na rozdíl od dalších podobně zaměřených projektů Agent a Elity jsme se víc než o dramatizaci snažili o věrné převedení co největší části textu do zvuku, aby byly informace pana Lukeše předány posluchačům pokud možno všechny,“ popsal záměry tvůrčího týmu šéfproducent Michal Sieczkowski. Přípravu textu a jeho dramatizaci měli na starosti Vojtěch Bohuslav a Tereza Nováková. K výběru protagonistů od Michala Sieczkowského zaznělo, že se při tvorbě obsazení zhruba pětadvaceti převážně mužských rolí snažili volit tak, aby se jejich hlasy lišily a postavy tak byly pro posluchače snadno rozpoznatelné.
V úloze vypravěče se představil Jan Vlasák, Spojené státy zastupuje velvyslanec Steinhardt Martina Fingera, protější stranu v podobě samotného vůdce Sovětského svazu, diktátora Stalina, ztvárnil Jiří Vyorálek. Prezidenta Beneše si zahrál Martin Myšička, jeho nástupce Gottwalda Václav Neužil. Kromě nich uslyší posluchači Terezu Dočkalovou, Vasila Fridricha, Zdeňka Piškulu či Petra Stacha.
Jiří Havelka a Martin Finger se vyznali z toho, že je předloha uchvátila hned ve chvíli, kdy se jim do ruky dostal scénář. „Jakožto herec, když buduji postavu, tak je pro mě na začátku důležitá jednoduchá charakteristika, ale to co pak dělá tu danou roli rolí, jsou detaily, díky kterým pak vyčnívá z řady a není plochá,“ prozradil o svém hereckém přístupu nejen k aktuální postavě amerického diplomata Martin Finger.
Před závěrem slavnostního křtu se ještě Igor Lukeš zamyslel nad paralelami mezi lety 1938, 1948 a dneškem. „Tak jako si v roce 1938 tehdejší lidé lhali do kapsy, že nás velmoci nenechají na holičkách, tak i dnes si mnoho lidí myslí, že za nás vše zařídí někdo jiný, třeba Trump, Brusel, nebo Poláci, a my si budeme žít naše běžné životy a necháme svět, aby si bláznil tam někde venku. Právě na příkladu Poláků ale vidíme, že dnes na pomoc odjinud prozíravě nečekají,“ dodal.
Jak to vypadalo na křtu se můžete podívat v naší fotogalerii. Za poskytnuté fotografie děkujeme Audiotece.
Křest superprodukce Nad propastí (foto: Pavel Sinagl)