Zpět

Archy života

Archy života
Historie rodu Löw-Beer mezi Schindlerovým seznamem a vilou Tugendhat

Archy života jsou fascinujícím příběhem o přežití jedné rodiny a jejím návratu do míst, odkud pochází. Vypráví o dvou po sobě následujících únicích ze židovského ghetta do svobodného světa a sleduje pouť jména Löw-Beer. První únik začal v roce 1848, kdy Židé začali budovat v srdci Evropy zaslíbenou zemi, která jim umožňovala vést moderní styl života. Usadit se v ní ale nemohli, neboť byli roku 1938 zpět odesláni do ghett, když jejich kulturu zničili nacisté.

Zabavená rodinná továrna v Brněnci se posléze stala Schindlerovou archou, koncentračním táborem, v němž Židé nebyli likvidováni, ale naopak zachraňováni, jak to výmluvně ukazuje oscarový snímek režiséra Stevena Spielberga Schindlerův seznam. Löw-Beerové tehdy využili instinktu, který jim odkázal Noe. Odstřihli se od svých kořenů a vyrazili na cestu druhého úniku. Tato temná stránka druhé světové války je protikladem předcházejících světlých let, která symbolizovala jejich rodinná vila Tugendhat na svahu vypínajícím se nad centrem Brna jako vrchol evropské architektury.

Daniel Low-Beer, básník, spisovatel a lékař působící při Světové zdravotnické organizaci v Ženevě coby epidemiolog, je vnukem posledního židovského majitele továrny v Brněnci.
text: SUPRAPHON a.s.
autor
Daniel Low-Beer
úprava
Ivan Hartmann
název
Archy života
režie
Ivan Hartmann
interpret
délka
5:18
vydavatel
rok vydání
2023
mastering
Jiří Suchánek
produkce
Ivan Hartmann
katalogové číslo
SU 6690-2