Zpět

Dech

Dech
Na základě tisíciletých lékařských textů a nedávných špičkových studií v pulmonologii, psychologii, biochemii a fyziologii člověka kniha Dech konfrontuje naši znalost toho, co víme o své nejzákladnější biologické funkci. Dechu.
Zapomněli jsme svou největší přirozenost? Pro naše zdraví a pohodu není nic důležitějšího než dýchání: nasajte vzduch, vydechněte ho a opakujte 25 000× denně. Opravdu je to tak jednoduché? Kniha Dech zkoumá milion let dlouhou historii toho, jak lidský druh ztratil schopnost správně dýchat a proč trpíme řadou nemocí, jako je chrápání, spánková apnoe, astma, alergie, či autoimunitní onemocnění. Moderní výzkumy nám ukazují, že i nepatrné úpravy způsobu nádechu a výdechu mohou s těmito moderními nemocemi pomoc. 

Kniha jde po stopách starověkých dýchacích praktikách, jako je Pranayama, Sudarshan Kriya a Tummo. Poznatky spojuje s plicními odborníky na základě čehož autor vědecky otestuje dlouhodobá přesvědčení o tom, jak dýcháme. V knize se také naučíte dechová cvičení, která pro vás budou vodítkem ke znovunalezení správného způsobu dýchání.
 

Autor knihy James nestor je novinář a jeho přínos knize je jasný - naprostá objektivita k tématu, o kterém zpočátku nic nevěděl. Během rešerší ke knize, kvůli kterým objel část světa, byl otevřený rozhovorům s kýmkoliv, kdo se tématem dechu zabývá. Právě díky tomu mohl objevit skryté informace. Skromně o své knize říká, že jeho hlavním úkolem bylo dát dohromady pouze studie, o kterých následně napsal.
text: Progres Guru
autor
James Nestor
název
Dech
interpret
Zbyšek Horák
délka
9:10
vydavatel
rok vydání
2022