Zpět

Jak se stát pirátem

Jak se stát pirátem
Druhá část pamětí Škyťáka Šelmovského Štiky III., nejzábavnějšího vikinského hrdiny všech dob, vypráví o jeho dobrodružstvích na moři. Povinný pirátský výcvik tentokrát obnáší i ztroskotání a nález prapodivné truhly, která se ukáže být rakví. S velkým varovným nápisem. Mohlo by se v ní skrývat nebezpečí… nebo naopak vodítko k pokladu slavného piráta Truchlovouse Trudného, nejhamižnějšího, nejstrašlivějšího a nejukrutnějšího Vikinga, co kdy plul a plenil a prděl po severních vodách. Jenže na Vikingy a piráty zkrátka víc působí vidina nedozírného bohatství a pořádné bojové akce, než námitky zdravého rozumu. Pátrací výprava Chlupatých Chuligánů začíná plavbou na ostrov lebkolvů, slepých draků, kteří neumí létat, ale o to jsou nebezpečnější. Zvládne se s nimi Škyťák popasovat? Navíc ho čeká první utkání s proradným úhlavním nepřítelem nebo boj se strašlivou chapadlovitou obludou a to ještě zdaleka není všechno… Dokáže svému otci a všem příslušníkům kmene, že je pravým následníkem Flegmona Ohromného a dědicem trůnu? A co brání jeho doposud skrytým šermířským schopnostem, aby se konečně pořádně projevily?
„S prvním dílem výborné série jsme se teprve ‘očmuchávali’ s draky, poplácávali s členy party Chlupatých Chuligánů a postupně poznávali jejich budoucího náčelníka Škyťáka III., Štiku Šelmovskou. Teď už nabíráme ostrý vítr do plně vykasaných plachet a za skřeku draků i malého vikingského ‘orchestru’ sebejistě vyplouváme do nebezpečných vod divokého vyprávění. Naštěstí nic není tak vážné, aby to David Novotný nedokázal hravě přetvořit v neskutečně zábavný poslech pro malé šibaly i pro jejich vousaté náčelníky, kteří budou společně hltat každou další povedenou repliku. Už teď se můžete těšit i na třetí vyprávění, které vás naučí, Jak správně mluvit dracky,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
 

Vypravěč David Novotný teď už ví nejen to, jak vycvičit draka, ale také jak se stát pirátem. „Dřív pro Vikingy platívalo, že na draka musí ze všech sil řvát. Škyťák to však pochopitelně musí udělat jinak. A s pirátstvím je to podobně, hlavní hrdina má k věci prostě svůj vlastní přístup,“ prozrazuje herec. Po dokončení druhého dílu už se narátor pomalu chystá na třetí a o pohádkovém prostředí trochu bláznivých Vikingů říká: „I tady jsem si to užil a vyblbnul se. Je to příběh z prostředí drsných Vikingů, všichni jsou mužní, chlupatí, zarostlí, uřvaní, samé vousy a přilbice. Jeden mluví hlubokým hlasem, další ještě hlubším… To pak není úplně jednoduché, sáhnout do takových hlasových hlubin. Naštěstí Škyťák mluví prostě jako já, to jsem si vždycky odpočinul. A má kamaráda Rybinohu, který je spíš nepovedený trochu nemotorný Viking, takže si šlape na jazyk a mluví překotně, je to trochu chytrolín. Zkrátka je to pěkná přehlídka.“ A dodává: „Třeba protagonistova soka Šušnibora jsme ztvárnili jako hodně nafoukaného, takže při hovoru pofrkává. Navíc mluví i draci, kteří trochu dodýchávají, jakoby syčí. Postupně mě zkrátka napadalo, jak by která postava mohla mluvit a pak jsme si v konzultaci s režisérkou i zvukařkou říkali, jak to uděláme.“ 

Vikingy při jejich námořním dobrodružství doprovází vpravdě veselá a rozjařená hudba, která je místy „po pirátsku“ malinko falešná a rozladěná, avšak s chutí zahraná a srdcem procítěná. Bubínky, píšťaly, housličky, trombón i trubky, pro ty méně zdatné triangl, dřívka či chrastítka; celá tlupa Chlupatých Chuligánů si bere po nástroji a s vervou od podlahy spouští svůj vlastní mužný soundtrack dodávající odvahu, aby s úsměvem překonali nástrahy osudu.
text: OneHotBook
autor
Cressida Cowell
název
Jak se stát pirátem
série
Škyťák Šelmovská Štika III. #2
režie
interpret
délka
3:58
vydavatel
rok vydání
2017
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Karolína Škápíková
střih
Karolína Škápíková
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK173