Karanténa
Londýn je epicentrem globální pandemie. Zákeřný virus si vyžádal už tisíce mrtvých. V izolovaném městě bují násilí a nepokoje, na dodržování zákazu vycházení dohlíží armáda. Inspektor Jack MacNeil slouží sice ve sboru metropolitní policie poslední hodiny, ale přesto je nucen vést vyšetřování nálezu tašky s ostatky zavražděného dítěte. Dělníci ji objevili na staveništi nouzové nemocnice ve čtvrti, kde kdysi řádil Rozparovač. Jackův život přitom neprochází zrovna skvostnou etapou – kariéra i manželství jsou v troskách, virus zasáhl i jeho blízké, a teď po něm ke všemu pase nemilosrdný vrah potloukající se v přilehlých ulicích a odhodlaný udělat cokoli, co by strážcům zákona zabránilo vypátrat, komu kosti patřily. Co inspektora zastaví dřív: ruka osudu, nebo ta lidská?
Celosvětově uznávaný autor kriminálních románů
Peter May napsal
Karanténu už v roce 2005. Jak píše v předmluvě své aktuálně vydávané knihy, jeho nakladatel o ni však tehdy nestál. Obával se totiž, že příběh o Londýně zmítaném strachem ze smrtícího viru je přitažený za vlasy – něco takového by se přece ve skutečnosti nikdy nemohlo stát. Rukopis proto skončil založený v autorově psacím stole. A místo toho se May věnoval přípravě dalších románů. Proslavila ho především bestsellerová trilogie z ostrova Lewis a šestidílná série čínských thrillerů s mladým komisařem Li Jenem a americkou soudní lékařkou Margaret Campbellovou.
Jenže letošní pandemie nového koronaviru všechno změnila. A tak se kniha napsaná před patnácti lety rázem stává velmi aktuální. Z díla, jež před lety nikoho nezajímalo, se okamžitě stala senzace.
Karanténa se v Británii už čtvrtý týden drží v žebříčku bestsellerů deníku The Sunday Times a kromě realistického vyobrazení velkoměsta v izolaci recenzenti nadšeně oceňují i její poutavou detektivní zápletku. A sám spisovatel k úspěchu knihy dodává:
„Když jsem před patnácti lety napsal Karanténu, nikdo se s příběhem nedokázal identifikovat. Náhle to svedou všichni.“
Audioknihu načetl herec Daniel Bambas. Podle jeho slov si
„díky Karanténě uvědomíme, že realita, ve které žijeme, je pořád dost šťastná. Ale ve způsobu, jakým pandemie působí na lidskou psychiku, je příběh velmi realistický a je vskutku pozoruhodné, že ho autor sepsal už před více než patnácti lety.“ A režisér
Michal Bureš dodává:
„Je to výborně napsaná detektivka ze současnosti, odehrávající se v ponurých a nehostinných konturách Londýna sužovaného epidemií. Není náhodou, že nám mnohé situace připomenou dobu, kterou jsme nedávno byli nuceni prožívat i my. Má v časech, kdy na následky viru dennodenně umírají tisíce lidí, cenu vyšetřovat násilnou smrt malého děvčátka? Odpověď na tuto otázku je pro hlavního hrdinu – detektiva MacNeila – jednoznačná: rozhodně ano. Spravedlnost musí být naplněna.“
text: OneHotBook