Zpět

Mokrá ryba

Mokrá ryba
Mladý a ctižádostivý komisař Gereon Rath se musí po neúmyslném zabití civilisty v rodném Kolíně nad Rýnem přesunout na berlínské mravnostní oddělení, které má práce nad hlavu. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitky – obyvatelstvo metropole si vychutnává život na hraně i za ní. Gereon se přesto na vlastní pěst zaplete do vyšetřování, které vede oddělení vražd, když ho zaujme neznámý mrtvý, jehož tělo nese stopy brutálního mučení. Podivná vražda je pro berlínskou mordpartu záhadou a celá záležitost se postupně ukazuje jako mnohem komplikovanější, než se na první pohled zdálo. Zatímco se policejní sbor potýká s vyostřenými demonstracemi, mladý detektiv se do případu čím dál víc zamotává, aniž tuší, že svým vyptáváním píchl do vosího hnízda…
„Mokrá ryba patří mezi tituly, které povedeně spojují nápaditou noirovou detektivku disponující dobře vykreslenými postavami, čile bující korupcí i omamným dobovým témbrem s promyšleným, pečlivě rešeršovaným obrazem každodenního života meziválečného Německa v situaci, která zatím vcelku nevinně předznamenává tragické směřování k budoucí bezuzdné totalitě. Vypravěč Jan Teplý vystihl ambivalentního hlavního hrdinu s nakažlivým espritem a bez problémů nastoupil na cestu mezi nejlepší narátory své generace. Fascinující je i popis policejní práce, která kromě vyšetřování surových vražd spočívá mimo jiné i tvrdém potlačování bouřlivých komunistických a nacistických nepokojů, řešení problémů spojených s přistěhovalectvím či vyhlášeným nočním životem. Tento zručně namíchaný nahořklý koktejl způsobuje sladkou závislost vyžadující další ‘repeteʼ. S tím rádi vyhovíme, neboť chystáme i audioknižní pokračování s názvem Tichý zabiják,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.

A proč je vyprávění, které v mnohém vystihuje zeitgeist období Výmarské republiky, právě dnes tak aktuální? „Příběhy Gereona Ratha jsou o demokracii. O tom, jak je křehká a jak snadno se může změnit v diktaturu, pokud se o ni lidé dostatečně nestarají. Pokud se my dostatečně nestaráme. Gereon Rath je jeden z lidí, kteří se považují za apolitické. Myslí si, že politika není jeho věc. Ale to je klam,“ prohlásil ke svému tématu autor Volker Kutscher.


„Román má působivou atmosféru a ještě k tomu jsem se dovzdělal, co se dějin první poloviny dvacátého století týče. Příběh má ovšem víc rovin – je to kriminálka, která se odehrává na pozadí historických událostí, před nástupem nacistů k moci,“ popisuje interpret audioknihy Jan Teplý. A dodává: „Když jsem dostal do rukou text k audioknize, po chvíli jsem si říkal: „Hergot, to je mi nějaké povědomé!“ Shodou okolností jsem totiž měl možnost dabovat právě komisaře Gereona Ratha v seriálu Babylon Berlin, který je podle románu Mokrá ryba natočený. Tohle byla opravdu pěkná věc, takže jsem měl radost z toho spojení.“ S protagonistou se tak vypravěč mohl opravdu důkladně sžít. „Na Gereonovi se mi líbí, že je nejednoznačný. Má za sebou určitou minulost, má svoje pochybnosti, je to trošku i ‘loserʼ, má svoje tajemství. Není to žádný hrdinný policajt, je to člověk se svým osobním příběhem, se svými pochybnostmi i běsy. Je i trošku ‘zašpiněnýʼ, dokáže vymýšlet teorie, musí něco tutlat… je to takový komplexní chlap. Právě to mi na něm bylo – spolu s jeho samostatností – nejvíc sympatické,“ prozrazuje herec, jehož na příběhu, který si s ústřední postavou prožil v různých formátech, bavilo zejména intenzivní líčení prostředí za specifické situace a panující nálady. „Začíná to mrtvým mužem v Landwehrském kanále a od toho se začne odvíjet celý případ, nitky, které do sebe zapadají – korupce na policii, jak je do toho zapletený celý policejní aparát, jak s tím souvisí prostituce, pornografie… Je to takové noir, je to temné. Bavil mě ten svět i jeho podsvětí. Jako bych byl přímo v Berlíně té doby,“ nastiňuje narátor.

Nahrávku doprovází původní hudební doprovod, který staví na dobových melodiích, ať už to jsou freneticky rozjuchané swingové taneční songy či komornější fragmenty rané jazzové tvorby postavené na steel kytaře a kontrabasu, ale využívá také atmosféry mixu elektronických klávesových rejstříků s akustickým piánem, ruchů a šumů nočního velkoměsta nebo rázné a strohé pochodové mašiny.
text: OneHotBook
autor
Volker Kutscher
název
Mokrá ryba
režie
interpret
Jan Teplý ml.
vydavatel
rok vydání
2018