Zpět

Muž a žena

Muž a žena
Dvě novely Family Frost a Čarodějka z Křemelky nejznámějšího českého spisovatele ironicky zkoumají vztahy mezi zástupci opačných pohlaví. V první z nich se zkrachovalý restauratér Vincent (Martin Finger), který z nutnosti a trochu i na truc rozváží hotovky v mrazicím voze, musí v jeden den konfrontovat se zpovykanými dcerkami, svatbou bývalé manželky a svérázným vlastním otcem, jehož identitu mu matka donedávna tajila. Druhý příběh je vyprávěn z pohledu krásné a krátkozraké Dominiky (Martina Krátká), která je nejen neodolatelně přitažlivá, ale rovněž disponuje zvláštní schopností. Dokáže totiž číst lidem myšlenky. Ale dá se žít se ženou, která doopravdy ví, co si její partner myslí?
„Je velmi příjemné pracovat s textem spisovatelské hvězdy a osobnosti, kterou Michal Viewegh bezesporu je. Nadsázka, humor a vtip, kterými obě novely oplývají, se díky podařené interpretaci vyjeví v plné síle a posluchače zasáhnou i na nečekaných místech. Abychom zůstali věrni názvu, zdůraznili naturel vypravěčů a z obou textů vydestilovali jedinečnou atmosféru, obsadili jsme dva narátory – Martina a Martinu, které si navíc dirigovali režisér a režisérka. Pánové tedy dostali na starosti rozmrazení rodinných vztahů ve Family Frost a dámský tandem si užil vhled do mužské mysli skrze Čarodějku z Křemelky. Vše pak korunuje spisovatelovo alter ego, na kterém si s vrozeným sarkasmem pochutnal Igor Bareš,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook. 


„Vincent je chlapík, který se ocitne v soukolí okolností, které by v běžném životě člověka porazily, ale on to musí dát. Dozvíme se, co má všechno za sebou, pak přijde jedna vydařená sobota a vidíme, co všechno se může stát a že dramatičnost života, která se odehrála před mnoha lety, si nezadá s tou, která se odehraje za dva dny,“ popisuje „svého hrdinu“ interpret první novely Martin Finger. „Kvůli natáčení audioknihy jsem Čarodějku z Křemelky četla dvakrát a velmi pozorně a o postavě Dominiky jsem velmi přemýšlela – říkala jsem si, že hudebně bych k ní přiřadila žánr funky. Částečně jsem její schopnost vnímala jako skrytou výpověď o silné ženské intuici, protože ženy dost často velmi rychle odhadnou, co si muž myslí… Taková metafora dovedená ad absurdum. Připadá mi, že to není jenom legrace, že pod lehkostí příběhu ženy, která umí číst myšlenky, se schovává spousta bolestných zjištění, že lidé něco jiného říkají a něco jiného si myslí, jak často se lže, jak je hrozně těžké, ale zásadní ve vztazích komunikovat a mít otevřenou mysl – když to tak není, tak právě ta lež pak páry překvapuje a rozžehnává,“ vysvětluje narátorka druhé prózy Martina Krátká. A dodává: „Pro mě to bylo krásné setkání, protože před deseti lety jsem točila film Nestyda, který vznikl na motivy knihy Michala Viewegha Povídky o manželství a sexu, takže v tu dobu jsem četla hodně jeho děl a během natáčení jsme se spolu potkali – a teď díky audioknize znovu.“ Oba herci také přiznali, že v textu našli mnoho situací, které jsou jim důvěrně známé z běžného života. „V herectví obecně platí, že se zvyšujícím se věkem máte nasbírané určité zkušenosti, což je výhoda na rozdíl od jiných profesí, u nichž už to třeba nemůžete dělat, když zestárnete. U téhle novely se ukázalo, že díky tomu, že jsem otec, dokážu lépe postihnout vztahy, jak na sebe členové rodiny různě štěkají, jak komu co vadí, že o tom zkrátka už leccos vím,“ prozradil například Martin Finger.

Audioknihu v režii muže a ženy – Michala Bureše a Jitky Škápíkové – doprovází originální popový soundtrack ve středním tempu, kdy textem švitoří veselé melodie, a zatímco barevné kytarové party osvěžují rejstříky zvonivých strunných nástrojů, nápěvy občas probleskují i melancholické tóny klavíru.
text: OneHotBook
autor
název
Muž a žena
režie
interpret
Martin Finger, Martina Krátká
délka
7:31
vydavatel
OneHotBook, Euromedia Group
rok vydání
2018
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Michal Hörning
střih
Michal Hörning
mastering
Michal Hörning
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK196