Zpět

Vraždy v ulici Morgue, Vrah jsi ty

Vraždy v ulici Morgue, Vrah jsi ty
Ve výpravách do světa záhad, napětí a rafinovaných zločinů dospíváme s vydavatelstvím Radioservis k samým kořenům literární detektivky. Cesta do rozhlasového archivu nás tentokrát zavádí k dílu Edgara Allana Poea, jenž je po právu označován za zakladatele žánru moderní detektivní povídky obohacené o prvky hororu a science-fiction.
První titul obsažený na tomto CD je rozhlasovou dramatizací povídky, kterou Poe napsal v roce 1841. Ve Vraždách v ulici Morgue exponuje známý a později velmi populární princip "záhady zamčeného pokoje". Představuje zde poprvé svého geniálního detektiva francouzského původu Auguste Dupina, který svou logikou a přesným úsudkem vítězí nad omezenými a prvoplánově uvažujícími policisty. Dupin bývá pokládán za předchůdce slavného Sherlocka Holmese. Povídka byla do rozhlasové podoby zpracována formou klasické dramatizace.
 

Vrah jsi ty je hororově laděné vyprávění, interpretované v nahrávce jedním hercem. Role vypravěče je ztotožněna s postavou detektiva, který nás provází okolnostmi zmizení pana Barnabáše Shuttleworthyho. Záhadu obsahující celou řadu překvapivých momentů rozplétá autor opět se zřetelem na přísnou logiku a dedukci.
text: Radioservis
autor
úprava
Petr Adler, Jiří Hubička
název
Vraždy v ulici Morgue, Vrah jsi ty
režie
Petr Adler, Jan Fuchs
interpret
Otakar Brousek st., Jiří Adamíra, Jan Přeučil, Viktor Vrabec, Ladislav Kazda, František Skřípek, Bořík Procházka, Miroslav Doležal, Svatopluk Skládal, Svatopluk Beneš, Albert Mareček, Václav Kotva, Jaroslava Drmlová, Roman Hemala, Ladislav Mrkvička, Antonín Jedlička
délka
1:12
vydavatel
rok vydání
2010
obal
Jan Alton Design, Jan Nievald
zvuk
Jan Kozelka, Hynek Nováček
mastering
Miroslav Mareš
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR0484-2