Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Méně známý Čapek

Povídejme si, děti!
Povídejme si, děti!

Dětskou tvorbu Josefa Čapka jistě mnohý čtenář okamžitě ztotožní s oblíbeným Povídáním o pejskovi a kočičce. Vzpomene si snad i na několik textů, které vyšly jako přívažky neméně oblíbeného Devatera pohádek. Ale patrně si už nevybaví půvabnou a dnes již téměř zapomenutou knížku Povídejme si, děti! Těžko říct, proč u čtenářů tak zapadla, přestože vyšla v mnoha reedicích. Ve zvuku je situace ještě smutnější: zatímco se nejznámější příběhy Josefa Čapka dočkaly mnoha zpracování, Povídejme si, děti!, až na pár vybraných pasáží, které rozhlas natočil pro skřítka Hajaju, donedávna neexistovalo. Naštěstí však v loňském roce vznikl díky úspěšné crowdfundingové kampani projekt Audio dětem, a právě zmíněný Čapkův titul se stal jeho prvním audioknižním počinem.

Název Povídejme si, děti! naplňuje přesně svůj obsah. Josef Čapek zvolil netradiční formu sdělení: hlavní postavou je on sám – autor, který s dětmi vede rozhovor. Díky nespornému pozorovacímu talentu, dokáže v dialozích věrohodně zachytit reakce obou světů. Na počátku s kluky a děvčaty prochází celý ranní blok od probuzení přes hygienu, snídani, oblékání až k následnému hraní si. Neposedy nabádá, aby si s činnostmi pospíšili a při rozpustilém požďuchování a drobných nezbednostech výchovně zakročí a to názorně veselými povídačkami, které ukazují, co se stane těm, kteří pořád kňourají nebo se perou. Do vyprávění kromě pohádek dostal Čapek i říkanky, písničky a také malé posluchače vyzval, aby mu nějaké příhody vyprávěli sami. Když k tomu všemu připočtete i roztomilou hru s češtinou – dokladem budiž třeba slovo „nemožnosti“, a skutečnost, že text od doby svého vzniku takřka vůbec nezestárl, dostanete výborný materiál pro mluvené slovo.
 

Nahrávka audioknihy Povídejme si, děti! neprošla standardním procesem výroby. Neměla režiséra ani mistra zvuku, přesto nejde o žádný amatérismus. Interpretka Barbora Milotová si ke spolupráci přizvala skladatele Zdeňka Krále, který dodal hravé ilustrační skladbičky reagující na předlohu. V jeho melodiích se například utíká, kníká, přemýšlí, zobrazují Vánoce… Hudba uzavírá jednotlivé kapitoly, rozděluje myšlenky a dokresluje vyřčené. Škoda jen, že se muzika neozve hned při spuštění prvního příběhu – rovnou začíná slovo.

Ani herečka sama nezůstává svým přednesem pozadu. Barbora Milotová disponuje příjemným, laskavým hlasem, se kterým umí dovádět a vyloudit i takové zvuky jako je lekající a řehtačkově trylkující rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr či zděšené vyjeknutí z ledové vody. Jistý projev jde po smyslu prózy, profesionálně pracuje s emocemi, údivem, překvapením.

banner 1200x150

Co naopak zamrzí, jsou vystřižené nádechy. Dýchání jak v řeči, tak i v audioknize udává rytmus, tempo a náladu. Jeho vynechání posluchačově pozornosti ubližuje a vytváří nepřirozené a umělé pomlky. Velmi bych se přimlouval za to, aby byly v příštím titulu ponechány. Když už nic jiného, jejich odstraňování s sebou nese časově náročnou a mravenčí piplačku, která kvalitě nepřidá, ale naopak uškodí.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Dále od recenzenta

V Kladně se dříve těžilo uhlí a obrovská pec vyráběla železo. Za potravu měla vápno, rudu a železo staré, které bylo shromážděno na obrovském vrakovišti blízko kladenského nádraží. Kovovému šrotu vévodil tank, ve kterém bydleli dva malí myšáci, Zoubek a Chloupek.
Knihy džunglí má patrně většina čtenářů spojeny především s člověčím mládětem Mauglím. Kiplingovo dílo ovšem neobsahuje jen epizody zavlečeného dítěte, jeho součástí je i celá řada dalších povídek. Vydavatelství OneHotBook se jako jediné z nakladatelů mluveného slova rozhodlo posluchačům představit Mauglího i s ostatními Kiplingovými texty. Nesáhlo ovšem po žádném z existujících překladů, naopak vytvořilo…
Při cestách vlakem se často můžeme setkat s rozzářenými dětskými obličeji. Jsou to právě mašinky, výhybky, semafory, koleje, depa a nádraží, které fascinují již několik generací dětí. A u některých se z fascinace může vyklubat láska na celý život.
Učitelé to v jedné škole neměli jednoduché. Děti se při vyučování nudily, látka je nezajímala a neustále při hodinách vyrušovaly a zlobily. Učení nebavilo ani Ondru. Všichni mu pořád říkali, že se musí připravovat, aby měl hezké známky. Chlapci ale představa dospělých nepřipadala vůbec rozumná – dobré a špatné známky k životu nepotřeboval. Jednoho dne…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Povídejme si, děti!
Veselé rozprávky, které poukazují na drobné dětské chyby a nepěkné vlastnosti, jsou dokladem autorova důvěrného a laskavého vztahu k dětem a jejich vnímání světa. Spisovatel a malíř si vypráví s dětmi o nejrůznějších věcech a poznatcích, se kterými se setkávají v okolním světě.
Přejít nahoru