Zpět

Audiokniha roku 2019: Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

zpráva, , 21.03.2020
Představujeme nominace v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež Audiokniha roku 2019. Z celkem 23 audioknih přihlášených do této kategorie, se o vítězství utká pět.

Jak zamotat dračí příběh je 5. dílem fantastické pohádkové série Cressidy Cowell, kterou můžete znát třeba i z animovaného filmového zpracování Jak vycvičit draka. Škyťák Šelmovská Štika III. musí tentokrát odvrátit výbuch sopky na ostrově Lávolumpů, která už pěkně dlouho hřímá. Audiokniha, kterou čte David Novotný a vydává OneHotBook. se umístila na 3. místě v kategorii pro předškolní děti Cen Bystrouška 2019. Uspěje i u dospělých?
 

Audiokniha Petry Soukupové Klub divných dětí vyšla před Vánoci spolu s knižní předlohou. Autorka v ní citlivě a s plným porozuměním dětskému světu představuje čtyři hrdiny – Milu, Petra, Katku a Frantu, kteří se náhodou potkají. Na začátku nejsou ani přátelé – spíš divné děti, co spolu tráví čas. Jenže pak zažijí něco, na co se nezapomíná. V audioknize vydavatelství OneHotBook účinkují Patricie Pagáčová, Kristýna Podzimková, Matyáš Valenta a Robert Hájek.
 

Prašina Vojtěcha Matochy získala loni v ceně Audiokniha roku první místo v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež. Letos se na tento úspěch snaží navázat druhým dílem Prašina: Černý merkurit. Pod ocelovým nebem se odehraje strhující příběh, který vyvede z omylu všechny, kdo si mysleli, že na Prašině může nastat klid. Vydavatelství Tympanum zachovalo tvůrčí tým včele s režisérkou Alexandrou Bauerovou a interpretem Matoušem Rumlem.
 

Rozhlasová dramatizace dobrodružného fantasy románu Tobiáš Lolness zavádí posluchače mezi obyvatele jednoho stromu, kde je téměř po celý rok slunečno a veselo. Příběh s mnoha zápletkami a odbočkami je metaforickým obrazem našeho světa. Jako audiokniha z produkce Radioservisu uspěl Tobiáš Lolness už v Cenách Bystrouška 2019, kde si vysloužil 3. místo v kategorii od 7 do 11 let. Tentokrát se snaží svými kvalitami přesvědčit porotu složenou z dospělých.
 

Potom, co za podivných okolností zmizel ve skalách jeho otec a málem přišel o maminku, začínají i na Edwina dorážet temné síly. Brzo si uvědomí, že se jim musí postavit čelem a bojovat, stejně jako hrdinové jeho milovaných fantasy knížek. Takto otevírá román Zmizení Edwina Lindy, první díl série Tromby, David Jan Žák. Audioknižní podobu v interpretaci Miroslava Táborského vydává nakladatelství Albatros.
 

Přehled nominací ve všech kategoriích najdete v tomto článku.