Zpět

Asociace oznámila nejlepší audioknihy a ocenila Jiráně

zpráva, , 19.04.2016
Jan Jiráň (foto: Audioberg)
Asociace vydavatelů audioknih představila dnes audioknihy, které se v hlasování odborné poroty umístily na nejvyšších příčkách ceny Audiokniha roku 2015. Zároveň také ocenila práci režiséra Jana Jiráně.
Už za několik dnů, 13. května 2016, proběhne na veletrhu Svět knihy Praha slavnostní vyhlášení třetího ročníku ceny Audiokniha roku. Ve 13 hodin budou ve velkém sále střední haly představeni vítězové celkem desíti soutěžních kategorií. Zvláštní cena AVA byla udělena už dnes Janu Jiráňovi za podporu a rozvoj audioknih v České republice.

Herece a režiséra Jana Jiráně ocenila profesní organizace za dlouhodobou práci, která svou vysokou kvalitou pomáhá rozvíjet a kultivovat audioknižní prostředí a posluchače. Ze zhruba stovky děl jmenuje jako ty nejpodstatnější sám Jiráň tituly jako Medvídek Pú, Kocourek Modroočko, Babička nebo třeba první díl ságy o Harry Potterovi. „Rád nahrávky koloruji, se zvukařem, ale často i sám. Je to taková práce za odměnu. Na konci natáčení se ještě pustíme do ruchování a do muziky,“ popisuje Jan Jiráň, jehož specialitou jsou vícehlasé dramatizace. „Nahrávkám pro děti i dospělé se věnuji stejně, ale je vlastně pravda, že dětské audioknihy jsou možná o něco zábavnější a zároveň pracnější. Vzpomínám si třeba, že když jsme točili do Klapzubovy jedenáctky šplouchání moře, stál jsem u mikrofonu s kyblíkem vody. To je pak legrace. Dodá to ten správný kontrapunkt.“

Pražský rodák Jan Jiráň je také pedagog, hudebník, producent a kulturní publicista. V divadle je spojován především se scénou Ysilonka, kde působí od roku 1987.

V odborných kategoriích vyhlásila Asociace vydavatelů audioknih (AVA) tři nejlepší v každé. O nich rozhodla hlasováním sedmnáctičlenná porota složená z publicistů, recenzentů, novinářů a obecně posluchačů mluveného slova. Ti rozhodli takto:

Nejlepší zvuk

Nejlepší obal

Nejlepší interpret

Nejlepší interpretka

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

Nejlepší audiokniha - četba

Nejlepší audiokniha - dramatizovaná četba

Nejlepší audiokniha - dramatizace

Audiokniha roku - Absolutní vítěz


Z celkem 76 přihlášených audioknih má tedy šanci na získání některé z cen 19 titulů. Po třech nominacích posbírala rozhlasová dramatizace Dítě číslo 44 a dramatizovaná četba Sběratel. Dvě nominace mají Příběh kriminálního rady, druhý díl Osudů dobrého vojáka Švejka, Himmlerova kuchařka a četba z románu Petra Stančíka Mlýn na mumie.

Vítězové každé kategorie budou ale odhaleni až na slavnostním vyhlášení ceny Audiokniha roku 2015 v pátek 13. května ve 13 hodin na veletrhu Svět knihy Praha. Tamtéž bude vyhlášen i vítěz Ceny posluchačů, o které se stále ještě rozhoduje na stránkách www.audiokniharoku.cz