Zpět

Moje matka Marlene Dietrichová

Moje matka Marlene Dietrichová
Odolal jí jen málokdo. V roce 1930 okouzlila celý svět svou rolí varietní zpěvačky Loly ve filmu Modrý anděl. Jaký byl ale její skutečný život? Kdo opravdu byla Marlene Dietrichová? Nebývale otevřené odpovědi na tyto otázky dává vzpomínková kniha, kterou napsala její dcera Maria Riva. Jakkoliv všechno to, co Riva vypráví, zní neuvěřitelně, tušíme, že obraz herečky a osudové ženy, který nám ve svých vzpomínkách předkládá, je bolestně pravdivý.
Když v roce 1930 vstoupil do kin film Josefa von Sternberga Modrý anděl, ohromila svět v roli varietní zpěvačky Loly do té doby prakticky neznámá německá herečka Marlene Dietrichová. Její svůdný kostým sestávající z pánského cylindru, fraku a obnažených nádherných dlouhých nohou se stal legendou a aureola osudové ženy s „postelovýma očima“ Dietrichové zůstala už jednou provždy. Jaký byl ale její skutečný život? Kdo opravdu byla Marlene Dietrichová? Jak poznamenala herecká sláva její soukromí? Nebývale otevřené odpovědi na tyto otázky dává vzpomínková kniha Moje matka Marlene Dietrichová, kterou napsala hereččina dcera Maria Riva.

Autorka o své matce nic nezamlčuje, přitom není bulvárně indiskrétní. Vypráví zážitky ze zákulisí filmových natáčení, kterých se jako nepostradatelná matčina asistentka od dětství účastnila. Sdílí se čtenáři všechny obtíže pedantské nátury Dietrichové a její hvězdné manýry. Svěřuje se ale i s komplikacemi svého dospívání a budování vlastní rodiny ve stínu hvězdy stříbrného plátna. Tam, kde její vzpomínky nestačí, bere si na pomoc matčiny deníky a korespondenci.
 

Jako červená nit se vzpomínkami vinou milostné vztahy Dietrichové. Po celý život byla sice provdaná za Rivina otce, filmového producenta Rudolfa Siebera, to jí ale nebránilo mít desítky milenců. Byli mezi nimi slavní režiséři, herci, politici i spisovatelé. Bláznivě milovala Josefa von Sternberga, Jeana Gabina, Yula Brynnera nebo Ericha Mariu Remarqua. Odolal jí jen málokdo. Jakkoli ale Dietrichová toužila po lásce a obdivu, sama byla ke svým blízkým chladná a odtažitá, což nejvíce pociťovali její dcera a vnuci.

Obzvlášť palčivý je samotný závěr vzpomínek, kde Riva vypráví o matčině ústupu ze slávy a marném boji se stárnutím a alkoholismem. I zde si ale herečka snažila do poslední chvíle zachovat tvář hvězdy stříbrného plátna. Když už to nebylo možné, uzavřela se před veřejností ve svém pařížském bytě, kde v roce 1992 v devadesáti letech zemřela.

Jakkoliv všechno to, co Maria Riva vypráví, zní neuvěřitelně, tušíme, že obraz Marlene Dietrichové, který nám ve svých vzpomínkách předkládá, je bolestně pravdivý.
text: Radioservis, DOminik Mačas
autor
Maria Riva
úprava
Blanka Tůnová
název
Moje matka Marlene Dietrichová
režie
Jakub Doubrava
interpret
Vilma Cibulková, Jana Stryková, Ivan Řezáč, Ester Valtrová
délka
8:32
vydavatel
rok vydání
2019
hudba
Friedrich Hollaender, Mischa Spoliansky, Hans Leip, Wal Berg, K. Hajos
obal
aper-grafika.cz
zvuk
Ondřej Franěk
mastering
ADK Prague
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR1022-2