Zpět

Nebezpečné známosti

Nebezpečné známosti
Nadčasový epistolární román vychází v novém moderním zpracování jako audiokniha, na níž se podílelo hned šest herců. Kontroverzní příběh odkrývá pozadí milostných strategií, o nichž si dopisují požitkářští aristokraté markýza de Merteuil a vikomt de Valmont, kteří pro své potěšení a radost z moci manipulují city ostatních. Krutá hra s láskou a vášní však má své následky.
„Vyprávění v dopisech si o zvukové ztvárnění či dramatizovanou četbu přímo říká. Spousta lidí navíc zná filmové adaptace od režisérů jako Stephen Frears nebo Miloš Forman, ale málokdo skutečně četl předlohu. Byla pro nás tudíž velká výzva pokusit se s knihou seznámit širší veřejnost prostřednictvím její audio podoby,“ říká Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.

Moderní zpracování nového překladu nadčasového epistolárního románu oživuje jeho živočišné postavy ve zvukové podobě. Navenek bezúhonná markýza de Merteuil (Vilma Cibulková) rozehrává cynickou partii, v níž nejde o nic menšího, než o věneček její mladičké chráněnky Cecílie Volangesové (Klára Issová) a počestnost vdané paní Tourvelové (Kristýna Frejová). Spoluhráčem je jí proslulý proutník vikomt Valmont (Jiří Dvořák), který má za úkol obě ženy svést. Mnohé by se od něj mohl naučit i jinoch rytíř Danceny (Jan Meduna), bláznivě zamilovaný právě do nevinné Cecílie, která se však má vdávat za jiného. Forma vyprávění v dopisech po několika filmových adaptacích získává adekvátní podobu také coby audio nahrávka, v níž má každá z hlavních postav svůj vlastní hlas, přičemž partu ironického vypravěče se zhostil Igor Bareš. Nemilosrdné hry lásky šálivé ilustruje rovněž hudba, jíž s použitím motivů Jeana-Philippa Rameaua zkomponoval francouzský skladatel Benoit Bories, který vytváří atmosférické zvukové koláže, v nichž se mísí dobové i současné prvky. Z nového překladu Alana Beguivina román režijně nastudoval Michal Bureš.

Markýza de Merteuil: „Jsem zrozena k tomu, abych pomstila své pohlaví a ovládla to vaše!“ 

„Nebezpečné známosti považuji co se týče rozsáhlosti a členitosti partitury za jeden z největších projektů v oblasti audioknih, které jsem kdy dělal. Posluchač se dozvídá o sbírce listin, které byly kdesi objeveny a jimiž se probírá vypravěč, předkládá mu je a hlasy odesílatelů dopisů tak ožívají,“ líčí režisér audioknihy Michal Bureš a pokračuje: „Můžeme tak porušit listovní tajemství, vlastně se z nás stávají voyeuři, neboť vidíme do skrytých myšlenkových pochodů a temných světů postav, které vše zprostředkovávají v brilantním a uhlazeném dvorském stylu. O to je to pro herce těžší, protože za rádoby slušností, vychovaností, noblesou, vstřícností a srdečností se skrývá zloba, zášť, nenávist, vnitřní zakomplexovanost, ale i krvácející srdce. Na to musí být vynikající interpret, protože jde o text s propracovanou vnitřní strukturou, kde se drama odehrává za slovy.“
 

Jiří Dvořák, který se zhostil role vikomta Valmonta, k tomu dodává: „Nejsou to jenom slova, je to opauzách o nedořečených věcech, intonaci, o výrazu – právě tak může herec vkládat význam mezi řádky. Navíc se v tomto typu dramatizované četby mohu soustředit jen na svou postavu a nořit se do ní.“ Herce nabídka zaujala o to víc, když se dozvěděl, že jeho protějškem bude Vilma Cibulková jako markýza de Merteuil: „S Vilmou jsme se sehráli už na divadle, kde byla tou správnou Lady Macbeth mému Macbethovi. Pan režisér mi vždycky pustil kus jejího dopisu, na který jsem mohl reagovat, takže jsem ji při poslechu naplno vybavil jako markýzu. Stejně jako Macbethovi jsou markýza s Valmontem vlastně monstra, ale svým způsobem dokonalá a inteligentní.“ A doplňuje: „Na finální verzi jsem sám zvědavý, protože zejména ke konci jsme občas točili dvě verze dopisů: jednu, kde je Valmont tvrdší, a pak další, kdy si víc uvědomuje, co se s ním děje.“ Režisér Michal Bureš k tomu uvedl: „Snažil jsem se, aby interpretace herců nebyla k jejich postavám příliš krutá. Podle mě Valmont není takový bezskrupulózní darebák, jak se dělá; je to spíš člověk nešťastný, stejně jako markýza. U obou dvou jsem tedy chtěl, aby k sobě byli v některých momentech milosrdnější, protože si myslím, že to příběhu dodá větší plastičnost, než kdyby šlo jen o lítý boj dvou bestií.“
text: OneHotBook
autor
název
Nebezpečné známosti
režie
interpret
délka
7:53
vydavatel
rok vydání
2014