Vyhledat
Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí
Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí

Hra, ať už ji vnímáme jako ohýbání reality (historické nebo aktuální), nebo jako formu nezávazné mezilidské komunikace, udává tón nejnovějšímu románu indického rodáka Salmana Rushdieho. Ten jej otevírá pohledem do daleké minulosti, do dvanáctého století, kdy se do andaluského filozofa Ibn Rušdeho zamiluje džinka Dunjá. Coby ne-lidská bytost má hned několik vlastností, které naopak Rušdovi scházejí, mimochodem i neutuchající sexuální náruživost. S ní se filozof vypořádává po svém – začne vyprávět příběhy a „odklánět“ pozornost Dunjy jiným směrem. A stejně jako v Pohádkách tisíce a jedné noci, ani zde nebudeme mít nouzi o všelijaké magické momenty, vstupující do reálných situací.

Rushdie vrší jeden motiv na druhý, splétá pavučinu, která nelapí jen některé z postav, ale zejména čtenáře. Nepochybně bude třeba být na jeho spřádání pastí připravený… tedy spíše být takové nepředvídatelné hře otevřený. Sám jsem v jistých chvílích zůstal osamocen, zdálo se mi, jako by si postavy žily bez potřeby se mnou, čtenářem, komunikovat. Rushdieho v mnohém tradičně postmoderní stavba románu předpokládá alespoň elementární znalost historie (literatury) a orientace ve filozofii a (ano, také!) komiksech se bude jen a jen hodit. Ne snad, že byste si jeho nový román nemohli dostatečně užít jako jeden z dalších velkých soubojů o místo Lásky v našem světě, přesto schopnost dohledat a vnímat i další vrstvy vyprávění váš čtenářský zážitek posílí.

Nutno přiznat, že jsem si čtení užil více až na podruhé. Přičítám to nejen faktu, že jsem mohl text v hlavě „znovu obracet“ a dohledávat jemnější nuance, že jsem byl už vybaven pomyslnou mapou a ve čtení se tolik neztrácel, ale i skutečnosti, že to mé druhé setkání s románem se odehrálo prostřednictvím poslechu. Jako další titul v edici Mistři slova jej totiž vydavatelství Bookmedia nechalo načíst Hanou Maciuchovou. Pro tu ostatně čtení orientálních příběhů není ničím novým – spolu s Josefem Somrem svého času načetla pro Český rozhlas sérii Pohádek tisíce a jedné noci. Dikcí se vlastně ani tolik neliší – i Rushdieho román totiž z této klasiky světové literatury vychází. Maciuchová pečlivě dbá na to, aby posluchačům neunikly žádné informace. Rytmus je spíše pozvolný a ani v nejmenším nehrozí, že by nebylo patrné, o jaké z postav právě hovoří. Jen snad emoce v hlase by nemusely být tak kamenné. Na jedné straně kniha zní více jako „daleké vyprávění“, jako něco, co má za sebou otisk minulosti a archetypálních příběhů, které se tradují od nepaměti, na straně druhé to dost možná některé posluchače bude odstrkávat od bližšího zaujetí. Přemýšlím, do jaké míry je takové načtení „chybným“, neboť vlastně velmi podobné pocity jsem měl už při samotném čtení knihy. Režisér Tomáš Soldán tak spíše dokázal dobře vycítit Rushdieho rukopis a Hanu Maciuchovou v tomto směru interpretace i vést.

Ostatně i hudební složka, pod kterou se podepsal Lukáš Bury, obsáhla do sebe nehostinnost (lze slyšet mezi tóny i svištění větru a poryv písku) a jde spíše proti hmatatelné melodičnosti a harmonii.

banner 1200x150

Mimochodem, román sklidil nemálo pozitivních reakcí. Proč bych však zůstal v porovnání s některými recenzenty přeci jen méně nadšený, to je jakési mé nenaladění na humor Salmana Rushdieho. Tam, kde se někteří bavili, já pokus o vtip ani nevyčetl. Kniha je to zkrátka značně specifická, vzhledem k význačnosti autora – a i faktu, že přichází s románem po dlouhé odmlce – by ale byla škoda se po Dvou rocích, osmi měsících a osmadvaceti nocích neohlédnout. Třeba poslechu budete muset věnovat více pozornosti, než by si samotná směs zápletek zasloužila, ale i o tom tyhle literární hříčky jsou.

Datum: 

Autor recenze: 

Dále od recenzenta

V listopadu tomu bude sto let od narození Miroslava Horníčka. Blížící se výročí bylo podstatným důvodem proto, aby dramaturg Jakub Kamberský inicioval vydání kompletu zvukových nahrávek, které Horníčka představí v nejrůznějších polohách – coby herce, konferenciéra, klauna či (v neposlední řadě) interpreta vlastních textů.
Pravděpodobně každý ze čtenářů má několik titulů, které po přečtení vstoupily napevno do jeho života. Mohou být veselé i smutné, útlé i obsažné, spojuje je ale dar něco (pře)dávat. Mezi těmi mými životními se nachází Tracyho tygr.
V době, kdy do kin podruhé, tentokrát však už opravdu v mezích běžné distribuce, vstupuje film Masaryk, vychází ve zvukové podobě jeho literární předloha od Pavla Kosatíka. A dost možná si zaslouží větší pozornost než „pohyblivé obrázky“.
Ondřej Štindl, známý publicista a novinář, se potřetí vydal na pole románu. Tentokrát však nikoliv ukotveného v historii. Až se ti zatočí hlava je výsostně aktuální a s velkou pravděpodobností má posloužit jako sžíravý komentář k české rozdělené společnosti.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí
New York zasáhne katastrofální bouře a převrátí naruby město i život jeho obyvatel. Je to začátek vlny „podivna“, která změní tvář celého světa a promění ho v bojiště nadpřirozených sil. Během následujícího tisíce a jedné noci – dvou let, osmi měsíců a osmadvaceti dnů – se v zápase o všechno utká dobro a zlo, světlo a temnota.
Přejít nahoru