Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Třikrát Míša Kulička

Datum: 

Autor recenze: 

Míša Kulička v rodném lese
Míša Kulička v rodném lese

Veselá dobrodružství kulatého medvídka, jeho maminky Barbory a strýčka Vasila jsou dodnes známá především díky televiznímu loutkovému a animovanému seriálu s Helenou Štáchovou v hlavní roli. Jeho tvůrci vycházeli z knižních předloh Josefa Menzela Míša Kulička v rodném lese, V cirkuse a V ZOO. V této recenzi se budeme věnovat především dvěma různým audioknižním zpracováním.

Než tak ale učiním, rád bych ještě zmínil nový archivní objev Českého rozhlasu a to snímek z roku 1983, kde Míšu Kuličku hlasem Rákosníčka ztvárnila Jiřina Bohdalová. Léta neslyšenou nahrávku posluchačům letos v létě nabídla stanice Dvojka v čase nedělních pohádek. Jaroslava Kubištová upravila do dramatizace první díl – příběh zůstal víceméně zachován, jen mi připadalo matoucí přejmenování Vasila na Martina a autorčiny přidané dějové linie poněkud pozměnily charakter hlavní postavy. Zatímco Menzelův medvídek má tu a tam za ušima, rozhlasového Míšu každý napálí. Nedá se ovšem říci, že by se jednalo o špatné nastudování – režisér Jan Berger vytvořil spolu s Jiřinou Bohdalovou, Antonií Hegerlíkovou, Věrou Kubánkovou, Zdeňkem Řehořem a dalšími vtipnou pohádku, která v obnovené premiéře zajisté potěšila nejen její pamětníky.

Supraphonská série

Patrně nejznámější nahrávka pochází z produkce Supraphonu, který v roce 1998 oslovil Míšovu televizní protagonistku Helenu Štáchovou a kromě tří v seriálu použitých knih rozšířil medvídkovy příhody i o čtvrtý autorův text Míša Kulička v domě hraček. Helena Štáchová při interpretaci zcela zúročila své dlouholeté zkušenosti s tvorbou pro děti, nasbírané nejprve při její práci pro rozhlas, posléze pak v Divadle Spejbla a Hurvínka. V laskavém přednesu využila svůj um měnění hlasů tak, že každá postava má svou snadno rozlišitelnou barvu. Poslechu dodává na autentičnosti také interpretčin smích ve veselých pasážích.
 

S kvalitním přednesem jde ruku v ruce i hudební složka, která v podobě různých podkresů dokáže vyprávění vždy vhodným způsobem doprovodit. V díle se nachází celá řada krátkých zhudebněných básniček, které Helena Štáchová zazpívala čistě a přirozeně.

Trnkův Kulička

O neméně zajímavý počin se v roce 2007 postaralo Studio Trnka, které s Jiřím Lábusem a Janou Synkovou načetlo tři díly Míši Kuličky. Jak už samotný název nakladatelství napovídá, Studio Trnka reeduje tituly s původními ilustracemi Jiřího Trnky a zároveň se zaměřuje na vydávání publikací s moudrostí našich předků. Medvídkovy příhody vyšly na zvukových nosičích jako přílohy tištěných knih, doplněné o jednoduché počítačové hry.

banner 1200x150

Můj dojem z audioknižního zpracování je velmi rozpačitý. Při poslechu jsem se nemohl zbavit pocitu, že režisér Jan Schmid při natáčení postupně zkoušel různé způsoby interpretace. V Míšovi Kuličkovi v rodném lese Jiří Lábus s Janou Synkovou nejprve četli kapitoly samostatně, poslední pak namluvili společně. Ve druhém a třetím díle byl druhý typ vyprávění ponechán, nicméně v cirkuse měl papoušek dva hlasy a slovo cirkus bylo jednou vyslovováno jako cirgus, podruhé pak s písmenem k. 

Jiří Lábus opět podal profesionální výkon, Jana Synková však s textem bojovala. Tvorba pro děti si sice tu a tam žádá jistý druh přehrávání, nicméně v jejím podání bylo už často neúnosné. Samostatný interpretčin zpěv působil dosti křečovitě, jakoby se ho Jana Synková bála. Hudební doprovody Jana Jiráně jsou rovněž různorodé – v první části se charakter melodií k příběhu příliš nehodil, pro následující CD byly skladby už přiléhavější.

Studio Trnka sice nevytvořilo tak podařenou nahrávku jako Supraphon, přesto oceňuji nasazení, se kterým do projektu šlo. Kéž by Supraphon natočil s Helenou Štáchovou i závěrečnou knihu Míša Kulička v loutkovém divadle – supraphonská série by tak byla kompletní.

Dále od recenzenta

V jakési ovocné zahradě se o stromy pečlivě staral zahradník Cyril. Jednou se dal do řeči s malou holkou Deniskou, kterou si pro botky, které měla na nohou, přejmenoval na Tenisku. Toho památného dne jejich prvního setkání se mezi nimi vytvořilo upřímné přátelství.
Když maminka jednoho dne koupila za velmi bizarních okolností Janičce v hračkářství obrovskou velrybu, nemohla tušit, jaké starosti sobě a manželovi způsobila. Janička se totiž do svého plyšového mořského tvora doslova zamilovala. Sice si uvědomovala, že její velryba je hračka, ve svých představách ji ale považovala za součást rodiny a za živou bytost, které musí…
Vydavatelství OneHotBook volí často pro vícehlasá audioknižní zpracování předlohy, v nichž se střetávají pohledy několika postav, aby společně tvořily jednolitý příběh. Za všechny zmiňme alespoň Zmizelou Gillian Flynové, Game Anderse de la Motte, či deníkové zápisky v Dívce ve vlaku od Pauly Hawkinsové. V těchto dnech vydavatelství přichystalo i další bestseller posledně jmenované autorky s…
Honza do třídy zrovna dvakrát nezapadl. Městečko, v němž nově bydlí, je malé a jeho spolužáci se znají už od školky. Jediný, kdo se s ním více kamarádí, je Monika, jejíž máma cvičí psy pro handicapované lidi.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Míša Kulička v ZOO
Po úspěšném vydání prvních dvou částí literární série Josefa Menzela o medvídkovi Míšovi a jeho mamince Barboře (Míša Kulička v rodném lese, Míša Kulička v cirkuse) nabízí edice mluveného slova Supraphonu třetí díl, v němž se Míša s maminkou a popletenýmstrýcem ocitají mezi zvířaty v pražské ZOO.
Míša Kulička v cirkuse
V druhém dílu zvukové tetralogie o Míšovi Kuličkovi se představí hlavní hrdina v cirkuse. K hrdinům první části - Míšovi Kuličkovi, jeho mamince medvědici Barboře a popletenému strýčkovi Vasilovi - přibývají na tomto nosiči zvířata z cirkusu i půvabná tanečnice, která se Míšovi líbí, stejně jako medvědí holčička, kterou náš hrdina tajně zastupuje v akrobatickém cirkusovém čísle.
Míša Kulička v domě hraček
Čtvrtý a poslední díl tetralogie o příhodách malého medvídka Míši Kuličky, jeho mámy medvědice Barbory a popleteného strýčka Vasila zavádí našeho hrdinu do velkého hračkářství. Míša v něm stráví noc plnou dobrodružství s oživlými hračkami a nakonec se šťastně vrací do máminy náruče.
Míša Kulička v rodném lese
Půvabné dětské knížky Josefa Menzela (otce filmového režiséra Jiřího Menzela), jejichž hrdiny jsou Míša Kulička, jeho maminka medvědice Barbora a popletený strýček Vasil, mají své malé čtenáře už půlstoletí. K jejich oblibě přispěl nemalou měrou také výtvarník Jiří Trnka, který Menzelovo vyprávění plné pohody a jemného humoru vyzdobil svými ilustracemi. Díky Trnkovi dostal medvídek Míša Kulička také loutkovou podobu ve "večerníkovském" seriálu televize. Hlas mu tehdy propůjčila herečka Helena Štáchová známá především jako interpretka Máničky a tety Kateřiny v Divadle Spejbla a Hurvínka, jehož je nyní ředitelkou.
Přejít nahoru