Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Janiččino Hélium pro celou rodinu

Datum: 

Autor recenze: 

Proč má Janička velrybu
Proč má Janička velrybu

Když maminka jednoho dne koupila za velmi bizarních okolností Janičce v hračkářství obrovskou velrybu, nemohla tušit, jaké starosti sobě a manželovi způsobila. Janička se totiž do svého plyšového mořského tvora doslova zamilovala. Sice si uvědomovala, že její velryba je hračka, ve svých představách ji ale považovala za součást rodiny a za živou bytost, které musí být věnována stejná pozornost jako všem ostatním.

Se svou hrbatkou rozmlouvala, chtěla, aby se u ní měla pokud možno skvěle a také se příliš bála, aby se jí něco nestalo. Zvíře nejprve pojmenovala Hélium, protože od tohoto slova se nedala udělat zdrobnělina, což Janičce vyhovovalo, poněvadž svou kamarádku nechtěla v žádném případě nijak zmenšovat. Nakonec ale uznala, že Helenka, jak jí začala říkat maminka, se přece jen vyslovuje lépe. Kolem Helenky se pak odvíjel celý rodinný život, který zúčastněné přivedl do mnoha nečekaných a komických situací.

Mileně Durkové se podařilo v knížce Proč má Janička velrybu elegantně, vtipně a působivě proplést svět dětí a dospělých tak, že se obě cílové skupiny v příbězích snadno identifikují. Autorka samozřejmě zůstala na straně Janičky – je to nesmírně bystré a inteligentní děvčátko, které má na všechno, co se kolem něj děje, vlastní logicky odůvodnitelná vysvětlení. Ta ovšem dospělí přes získané životní zkušenosti a reálné posuzování okolností vnímají z poněkud odlišné perspektivy. 

Zvukovou podobu Janiččiny velryby natočila pro nakladatelství Fragment režisérka Jindřiška Nováková s herečkou Jitkou Ježkovou. Je podle mého názoru škoda, že interpretku audioknižní tvůrci zatím příliš neobsazují. Herečka disponuje obrovským talentem, umí se do textu ponořit tak, že projev nevyzní povrchně a zároveň má značně vyvinutý cit, který jí umožňuje být kongruentní. Její Janička je pro děti opravdová vrstevnice. Jitka Ježková uvěřitelně dává najevo údiv, překvapení, zděšení, vymýšlí ztřeštěné nápady, vynalézá nová řešení, strachuje se o velrybu. Věrohodně představuje i dospělé, jemně, aby holčičku nezesměšnila, pracuje s ironií, s nadsázkou nebo zvukově vyjadřuje tahání těžkého předmětu.
 

Obrovský kus práce na audioknize odvedl i Daniel Tůma, autor hudebního doprovodu. Milena Durková pokaždé příběh rozdělila do několika kratších podkapitol. Ty jsou odděleny krátkými předěly, příhodu zahajuje delší skladba. Titul také obsahuje velké množství melodií i jejich variací. Skladby jsou kombinovány zastoupením rozmanitých nástrojů. V jedné chvíli tak můžeme slyšet klavír s klávesami, jindy kytaru s pianem, někdy se připojí i rytmické instrumenty – mému uchu znějící něco ve stylu rumbakoule, malé tamburínky a luskání na prsty. Promyšlená je rovněž koncepce rozdělení nahrávky do stop. Nabízelo by se sice řešení každou podkapitolku oddělit zvlášť, titul by však byl neuspořádaný. Až na Návštěvu u Trpaslíkových, která by jako celek byla příliš dlouhá, jsou tedy epizody vždy v jednom samostatném tracku. 

banner 1200x150

Přestože jsou Janiččina zábavná dobrodružství určená ze své podstaty hlavně dětem, jsem přesvědčen, že spoustu legrace mohou s malými posluchači zažít i jejich rodiče.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Dědeček žije sám v horské salaši ve Švýcarsku daleko od lidí. Jednoho dne se u něj objeví jeho malá osiřelá vnučka Heidi. Brzy jsou spolu nejlepší kamarádi. Heidi v krásné přírodě každý den poznává něco nového a zajmavého a dědeček se ji snaží ochránit před nepřátelskou civilizací. Z vysokohorské idyly však dívenku vytrhne její teta.…
Pohádka o tak trochu rozmazlené princezně Ryně, lehce popleteném králi, jehož jméno – Marian III. Laskavý – napovídá, proč jej tak lehce o vše okradli jeho dva vykutálení rádci, o Borkovi, pozapomenutém kamarádovi z dětství, který připomněl princezně, co je v životě důležité a také o šaškovi, který doslova potvrdil starou pravdu, že každý král by měl…
Uprostřed zeleného lesa stojí zámek. Mohla by v něm klidně bydlet princezna, ale místo princezny se v něm prohání malé růžové prasátko s cinkajícími kopýtky. Jmenuje se Pigy. V lese má spoustu kamarádů, mezi nimi taky jednu hodně popletenou, ale o to "důležitější" kachnu. Kachna Justýna má za to, že všechno, ale úplně všechno, ví…

Recenze ze stejného žánru

Britská spisovatelka Richmal Cromptonová je autorkou mnoha psychologických románů, které však již dávno upadly v zapomnění. To se ale netýká její tvorby pro děti. První vyprávění o dobrodružstvích školáka Jirky (v anglickém originále Williama) si ihned po vydání v roce 1919 získalo srdce mnoha malých čtenářů. Celkem Jirkovy příhody vyšly v devětatřiceti svazcích a dodnes…
Mezi klasiku dobrodružné literatury se řadí i dnes možná trochu pozapomenutý romanticky laděný příběh námořního kapitána Korkorána.  Ten se vydává do Indie, aby odsud pro Učenou lyonskou společnost přivezl posvátnou knihu Gurukaramtu. Po svém boku má neustále věrnou společnici, tygřici Jiskru, které kdysi pomohl v nerovném souboji s krokodýlem. Získá v zemi Maráthů nakonec vzácnou knihu, nebo…
Přiznám se bez mučení, že mé rozhodnutí poslechnout si Tobiáše Lolnesse souvisí s oceněním titulu v audioknižních Cenách Bystrouška. Umístil se na třetím místě v kategorii mladší žáci. Cena vyhlašovaná Asociací vydavatelů audioknih po zásluze obrací pozornost k novinkovým titulům pro děti a mládež.

Dále od recenzenta

Při cestách vlakem se často můžeme setkat s rozzářenými dětskými obličeji. Jsou to právě mašinky, výhybky, semafory, koleje, depa a nádraží, které fascinují již několik generací dětí. A u některých se z fascinace může vyklubat láska na celý život.
Putování za švestkovou vůní od Ludvíka Aškenaziho považuji za klenot české literatury. Poetické vyprávění s notnou dávkou humoru je sice určeno především dětem, na své si ale přijdou i dospělí. Nekrácená podoba tohoto skvostu v úžasné interpretaci Jaromíra Meduny bohužel zatím zůstává dostupná jen členům Knihovny a tiskárny pro nevidomé, audioknižní trh však nabízí dvě…
Na počátku byla semínka, ze kterých vyrostly stromy, jež dokázaly často přežít i dlouhá staletí. Do svých letokruhů si uložily proměňující se svět a spoustu příběhů slavných osobností i obyčejných lidí, o nichž dovedou poutavě vyprávět. Jejich tiskovou mluvčí se stala Marie Hrušková, pro kterou se předávání odkazu památných dřevin stalo celoživotním koníčkem.
Příběh hrubosrstého štěňátka jménem Dášeňka provází už desítky let celé generace dětí. Dočkal se mnoha knižních vydání, byl natočen jako animovaný seriál, v Československém rozhlase se dočkal dvou zpracování, na rádiu Proglas ho mohly slyšet děti v pořadu Zíváček a několikrát vyšel i jako audiokniha. Vydavatelství Fragment, které v poslední době vydává audioknihy pro děti,…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Proč má Janička velrybu
Janička chodí do druhé třídy a ví si rady skoro se vším. Jednoho dne se stane fůra divných věcí, a tou nejpodivnější je to, že dostane velrybu. Jmenuje se Helenka a je větší než maminka s tatínkem dohromady. Co na její novou kamarádku řeknou rodiče? A hlavně, co tomu řeknou lidi?
Přejít nahoru