Vyhledat
Velký král Přemysl I. Otakar
Velký král Přemysl I. Otakar

Už ani netuším, jaký počátek měl iniciační moment, kdy jsem se rozhodl sáhnout po knize Vlastimila Vondrušky. Možná mě natolik převládla zvědavost, možná mě popíchl ediční plán vydavatelství Tympanum, které se rozhodlo Přemyslovskou epopej nechat načíst. Do té doby naprosto nepoznamenán Vondruškovým fenoménem, začal jsem poslouchat pětadvacetihodinový první díl, který se věnuje Přemyslu Otakaru I.

Snažím se to určit přesně, pravděpodobně šlo tak o hodinu dvě, kdy se poslech nesl ve znamení navykání. A myslím tím nejen literární styl pana Vondrušky, ale také přednes Jana Hyhlíka. Obojí bych mohl – se snahou popsat to co nejstručněji – charakterizovat s pomocí slůvka odosobnění. Očekával jsem velkolepý román plný intrik, psychologie, bojů, cti a zrady. De facto vše se ve Velkém králi nachází, nicméně s natolik potlačenou literárností, že kniha má blíž k (výtečné) učebnici, než k historickému románu.

Po dvou hodinách poslechu jsem neodložil sluchátka, ale své očekávání. Přesněji řečeno, přehodnotil jsem jej. Protože by mi přišlo nespravedlivé začít kritizovat Vondruškovo dílo jen proto, že jsem k němu přistupoval v intencích jiného žánru. Po dvou hodinách totiž došlo už i mě, doposud Vondruškou nepoznamenanému, kudy se jeho styl ubírá, jaký je úmysl. Upřímně, nedokáži ověřit, nakolik je historicky věrný (o to mi vlastně ani tak moc nešlo), každopádně díky odměřenému stylu vyprávění a díky popisnosti působí značně věrohodně, formulací vět až dokumentárně. Na jedné straně mi to neumožňovalo se na žádnou z postav napojit, neprožíval jsem dílčí události, na straně druhé jsem měl intenzivní pocit, že se dovídám něco důležitého z naší historie – a přitom mě to baví.

S úsečností a odměřeností se pojí i velmi podobně laděný Hyhlíkův přednes. Pokud by takto četl třeba Hru o trůny, poslech bych neustál. U Velkého krále však intonace, kadence slov, práce s (ne)dramatizací funguje.
 

banner 1200x150

Netvrdím, že mi není bližší psaní o historii například v podání Waltariho, přesto té nemalé doby poslechu nelituji. Velký král nestojí na nějakém uceleném, vybudovaném a vypointovaném příběhu, ale i tak se v něm spřádají nitky, které vzbuzují pozornost. A vlastně jsem i dost zvědavý, jak se bude Přemyslovská epopej vyvíjet v dalších dílech.

Datum: 

Autor recenze: 

Další recenze této audioknihy

Popularizátory českých dějin jsou ve zvukové podobě především rozhlasové Toulky českou minulostí, které přibližují významné události a dobové reálie od počátku osídlení našeho území až do 20. století. Vlastimila Vondrušku známe spíše jako autora historických detektivek převážně ze středověku. Audioknižní svět však zatím opomíjel jeho další díla, což právě napravilo vydavatelství Tympanum uvedením první části…

Dále od recenzenta

V loňském roce vypustilo nakladatelství Paseka do českého knižního prostoru dva tituly, u jejichž zrodu stálo vítězství Donalda Trumpa. Ne snad, že by se myšlenky obsažené jak v Snyderově Tyranii, tak Taberyho Opuštěné společnosti tolik fixovaly na Trumpovu osobnost, ale coby „poučení z krizového vývoje“ této americké události slouží pro aktuální časy (a další dny)…
Kdo by neznal dvojici animáků Jak vycvičit draka. A naopak, kdo zná literární předlohy, z nichž v DreamWorks čerpali? První knížka ze série u nás sice vyšla už před sedmi lety, teď si ji ale můžeme i poslechnout. Vlastně si to přepište na: teď si ji MUSÍME poslechnout.
Příběh o mladém bankéři Andym nepatří mezi zcela tradiční “kingovky”. Čtenářům, zvyklým na plíživé budování napětí (až hrůzy), autor ve střídmém tempu dávkuje radost ze života a neutuchající sílu po svobodě a naději. Obvyklé není ani filmové zpracování z roku 1994, vždyť adaptace v rukou Franka Darabonta patří mezi divácké “miláčky” a v tuzemských i…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Přejít nahoru