Vyhledat
Rolf zálesák - rozhlasová hra a dramatizovaná četba
Rolf zálesák - rozhlasová hra a dramatizovaná četba

Krásu kanadské přírody a život zvířat i lidí v ní zachytil ve svém díle Rolf zálesák Ernest Thompson Seton. Protagonistou příběhu je sirotek Rolf, který uteče od svých pěstounů do lesů, kde se spřátelí s Indiánem Quonabem. Spolu pak putují krajinou a bělošský mladík při tom čerpá z přírodní moudrosti a zkušeností svého staršího druha. Učí se rozdělávat oheň, klást pasti a lovit zvěř, aby se mohl stát pravým zálesákem. Narazí však i na padouchy, kteří zdaleka nemají tak čisté úmysly, jako on s Quonabem.

Životní osudy Ernesta Thompsona Setona by samy vydaly na román. Narodil se v Británii, jeho rodina se ale záhy rozhodla usadit v Kanadě. Tady mladý Ernest tíhl nejen k přírodě, ale i výtvarnému umění a literatuře. Jakmile dosáhl dospělosti, rychle se osamostatnil. Přispěl k tomu zejména jeho násilnický otec, který mu v den jedenadvacátých narozenin dal k proplacení účet za všechny výdaje, které syn do té doby rodinu stál. Nezapomněl při tom ani na poplatek za doktora, který byl u jeho porodu. Ernest se proto záhy od rodiny odstřihl, pozměnil si příjmení, a přesídlil do Spojených států. Zde se po zkušenosti s mládeží, která mu poničila nový dům, rozhodl založit organizaci woodcrafterů, která o pár let později inspirovala vznik skautského hnutí.
 
V anglicky mluvících zemích nejvíce oceňují Setonovy výchovné příručky (které mimochodem posloužily i Antonínu Svojsíkovi při formulování českých junáckých zásad), případně jeho knihy o životě v divoké přírodě. Některé byly autobiografické, jako příběh vlka Loba, který zahynul smutkem poté, co Seton zabil jeho družku. Dojemná smrt udělala z kdysi nelítostného lovce vlků ochránce všech druhů zvířat, což záhy podnítilo založení prvních organizací na ochranu přírody. U nás si ale největší popularitu získal jeho román Rolf zálesák, v originále vydaný roku 1911. Svědčí o tom i jeho dvojí zpracování v československém rozhlase. Případné zájemce by ale nemělo překvapit, že se navzdory podobnosti obálek obě nahrávky vzájemně výrazně odlišují.
 
Starší verze pochází z roku 1986 a vznikla jako šestidílná četba na pokračování. Vyprávěním provází hlas Jana Vágnera, mladého Rolfa hraje Martin Otava, zatímco jeho zkušenějšího průvodce a přítele Quonaba nedávno zesnulý Rudolf Jelínek. Ten svou interpretaci postavil na typickém obrazu Amerického Indiána v naší kultuře, tedy jako odtažitého, strohého muže, který komunikuje s duchy předků a dokonale se vyzná v přírodě okolo sebe. Ve vztahu k jiným lidem je čestný, ale zároveň i nelítostný až pomstychtivý, to když se k němu někdo chová nepoctivě. To je případ zloděje Hoaga (Ladislav Županič), s nímž se v závěru dostane dvojice hrdinů do křížku. Většina příběhu se ale nese v až romantickém duchu okouzlení krásou přírody a jejími zákonitostmi, které posluchač spolu s nezkušeným Rolfem objevuje.
 

 
Druhá verze je o zhruba půl hodiny kratší, takže se vejde do šedesátiminutové stopáže cyklu rozhlasových her pro mládež, pro nějž také v roce 1992 vznikla. Na motivy románu ji napsala Jarmila Svobodová, což je podstatná informace. Zatímco četba se držela věrně textu, který byl pouze (výrazně) zkrácen, dramatizace vychází z původního příběhu jen velmi volně. Obě zpracování sice končí zhruba ve druhé třetině knihy, protože dále pokračoval Seton už poměrně problematicky, a to odlišnými osudy stárnoucích hrdinů, kteří se zapletou do vlastenecké války.  Jarmila Svobodová však spíše jen využila základní kostru a hlavní postavy, okolo nichž následně vystavěla dosti jiný příběh. Nutno říci, že pro mladší posluchače pravděpodobně mnohem atraktivnější.
 
Sledujeme totiž od začátku vzrušující příběh Rolfa, vyprávěný z pohledu jeho dospělého já v podání Jiřího Pragera, který utíká před násilnickým strýcem (Ilja Prachař), aby se stal zálesákem po boku Indiána Quonaba v podání Aloise Švehlíka. Dále se však namísto popisů přírody odehrává dramatický boj se zákeřným bělochem Hoagem, kterého ztvárnil Oldřich Vlach. Velký prostor dostává i oproti předloze výrazně upravená postava mladého Henryho. Z mladého právníka udělala autorka dramatizace milovníka přírody a kreslíře, vzorem jí při tom mohl být samotný Seaton. Takto výrazné zásahy nejsou v rozhlase ojedinělé (vzpomeňme například na čtyřdílný seriál 20 000 mil pod mořem, kde autor Ondřej Neff nahradil popisy přírody dramatickou linkou souboje hrdinů s padouchy, které si vypůjčil z jiné Verneovy knihy). Svobodová v tomto případě kromě napětí podpořila i Setonovy pozdější snahy o ochranu přírody, které by v originále (v duchu tehdejší doby) prošpikovaném lovením zvířat a prodejem trofejí ve velkém vystopoval jen málokdo. Každopádně je jen správně, že je jméno Jarmily Svobodové uváděno distributory v pozici spoluautorky.
 

Jak tedy srovnat obě dosti rozdílné nahrávky? Příběh stvořený více Jarmilou Svobodovou než Ernstem Setonem je bezesporu dynamičtější, má spád i dramatičnost, což starší a do značné míry věrné adaptaci knihy poněkud schází. Posluchačům se zde nabídne i více známých hlasů, byť se například s odlišením hlasu Indiána od postav bělochů vypořádal Jelínek o něco lépe, než Švehlík (byť za využití stereotypních prostředků, jakými jsou odměřená mluva a časté zvolání „uff!“, podle kterého posluchač v rozhlasových hrách do konce 80. let poznal Indiána na sto honů).  Naproti tomu Jiří Prager ale v roli mladého i s odstupem vyprávějícího dospělého Rolfa působí uvěřitelně a udržuje pozornost posluchačů. Pokud se ale chcete ponořit do původního příběhu více soustředěného na přírodu, než napínavý souboj kanadských Indiánů s bělochy, potěší vás spíše dramatizovaná četba. Pozor ovšem na to, abyste se při koupi nespletli. Obě nahrávky vydal digitálně Radioservis, jakkoliv ovšem označuje v názvu titulu správně starší verzi jako Rolf zálesák (četba), zatímco dramatizace je v prodeji čistě pod názvem Rolf zálesák, jsou na obálkách oba názvy zaměněny. Ještě, že vedle matoucích názvů uvádí titulní obrázky i herecké představitele, protože i samotná barevnost a provedení obálek jsou snadno zaměnitelné.
 
Ačkoliv byl Ernest Thompson Seton nesmírně inspirativní osobností své doby a popularity se mu velkou měrou dostávalo i u nás, dnes zná jeho jméno už jen málokdo. Neuškodí si jej proto připomenout díky Rolfu zálesákovi, ať už v jakékoliv podobě.

banner 1200x150

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Napětí, intriky a dobrodružství ve vzdálené Indii. Lyonská akademie věd pověřila kapitána Korkorána, aby našel v jednom z indických klášterů posvátnou knihu Gurukaramtu. Po cestě zachrání před krokodýlem krásnou tygřici Jiskru. Jiskra se ke Korkoránovi připojí a rozhodne se od něj naučit lidskosti. Zákon džungle totiž přikazuje: Kdo je slabý a neopatrný, zahyne. Jsou lidské…
Les
Dva provinční herci komik Šťastlivec a tragéd Nešťastlivec se setkají, když marně hledají po ruském venkově angažmá. Společná cesta je zavede na statek, kde se statkářka Gurmyžská snaží připravit svou neteř o dědictví. To je výchozí situace komedie klasika ruského divadla A. N. Ostrovského.
Středobodem Stevensonova příběhu je přímo ďábelská láhev. Splní člověku každé přání, ale musí se jí zbavit dřív, než zemře, jinak ho čeká věčné zatracení v pekle. Prodat ji však může jen se slevou. A co si počne chudák, který ji koupí za tu nejposlednější drobnou minci? 
Vtip, nadsázka, ironie a bezbřehá fantazie jdou ruku v ruce s příběhem o vysvobození princezny Amáty. Poslechněte si pohádku podle literární předlohy Jana Wericha s Tomášem Töpferem, Ivanem Trojanem, Bárou Hrzánovou a dalšími skvělými herci. Odvážný chlapík z Orientu Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, řečený Háďa, se…
1 2 3 7

Recenze ze stejného žánru

Nahrávky neuvěřitelných dobrodružství Macha, Šebestové, psa Jonatána a kouzelného sluchátka v neopakovatelné interpretaci Petra Nárožného patří zcela po právu do zlatého audioknižního fondu. Největší zásluhu na tom pochopitelně má Supraphon, který od roku 1985 natočil celkem šest samostatných titulů. Sedmým je pak mezi posluchači téměř neznámá malá SP deska z produkce slovenského vydavatelství Opus, na…
Mrtvé duše Nikolaje Vasiljeviče Gogola jsou jedním z nejvýznamnějších ruských románů 19. století. Sám Gogol plánoval původně napsat celou trilogii, z níž dochovaný román byl pouze prvním dílem. Druhý díl autor několikrát rozepsal a opětně zase spálil, poslední verzi v záchvatu náboženského blouznění jen několik dní před svou smrtí. Přes svou fragmentárnost zůstávají Mrtvé duše…
Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy v různých provedeních a obsazeních, vznikající od šedesátých let až do dneška. Další kousek do sbírky fanouškům detektiva z Baker Stret 221B právě teď přidává Radioservis se Symfonií s úderem…
Mezi klasiku dobrodružné literatury se řadí i dnes možná trochu pozapomenutý romanticky laděný příběh námořního kapitána Korkorána.  Ten se vydává do Indie, aby odsud pro Učenou lyonskou společnost přivezl posvátnou knihu Gurukaramtu. Po svém boku má neustále věrnou společnici, tygřici Jiskru, které kdysi pomohl v nerovném souboji s krokodýlem. Získá v zemi Maráthů nakonec vzácnou knihu, nebo…
1 2 3 6

Dále od recenzenta

Jednoho chladného prosincového rána obdrží pařížská policie telegram, sdělující, že mezinárodně hledaný gangster má toho odpoledne dorazit rychlíkem na Severní nádraží. Když komisař Maigret na místo dorazí, zjistí, že muž odpovídající udanému popisu leží v jednom z vagonů mrtvý. Zdálo by se, že tímto pátrání skončilo. To by však před chvílí nesměl Maigret zahlédnout postavu v zeleném plášti,…
Vraždy a zločiny fascinují veřejnost od nepaměti. Není náhodou, že žánr detektivek patří k těm nejpopulárnějším a to jak v prostředí klasického knižního trhu, tak v případě audioknih. Vedle detektivních a thrillerových fikcí ale existují i díla, která v různé míře vychází ze skutečných zločinů. Mezi ně patří i Staré vraždy (10 československých kriminálních příběhů).
Mesdames et Messieurs, sešli jsme se tu proto, abychom objasnili spletitý případ. Jde o novou knihu o mně, Herculu Poirotovi, která nese na obálce jméno mé stvořitelky, Agathy Christie, ale zároveň jméno jiné autorky, Sophie Hannah. Vraždy s monogramem mne mají vrátit na scénu po téměř čtyřiceti letech v nově napsaném románu. Klíčová otázka zní…
Britský autor Gilbert Keith Chesterton se do dějin detektivní literatury zapsal především stvořením postavy otce Browna. Tento kulaťoučký, nenápadný mužík je katolickým knězem a zároveň velmi bystrým amatérským detektivem. Při svých pátráních nevyužívá vědeckých metod, vystačí si se zdravým rozumem a znalostí lidské duše. Z četného počtu zpracování jeho dobrodružství si nyní vydavatelství Radioservis vybralo…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Rolf zálesák (četba)
Dramatizovaná rozhlasová četba na motivy slavné knihy E. T. Setona. Líčení života v přírodě, jak jsou na něj odkázáni dva přátelé, bílý mladík Rolf a starší Indián Quonab, v kanadské přírodě. Setonovo vyprávění je jedno z mnohých, v nichž učí přírodní moudrosti. Bezprostředním podnětem mu byly jeho vlastní zážitky při cestě Kanadou.
Rolf zálesák (četba)
Rozhlasová hra na motivy slavné knihy E.T. Setona. Líčení života v přírodě, jak jsou na něj odkázáni dva přátelé, bílý mladík Rolf a starší Indián Quonab, v kanadské přírodě. Setonovo vyprávění je jedno z mnohých, v nichž učí přírodní moudrosti, bezprostředním podnětem mu byly jeho vlastní zážitky při cestě Kanadou.
Přejít nahoru