Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Rozmrazování vzpomínek

Sběratel sněhu
Sběratel sněhu

Sběratele sněhu vydal loni Vyšehrad, který se ve stejném roce stal součástí Albatros Media, rostoucího nakladatelského domu se zvětšující se nabídkou audioknih. Tradiční knižní nakladatelé před posluchači, kteří si audiotitul zakoupili u digitálních distributorů, často tají, kdo vše se na nahrávce podílel, a neuvádí to ani na svých webových stránkách. Někdy není, čím se chlubit, ale okolnosti vzniku zamlžují i v případě, že nahrávku zadali na klíč renomovaným tvůrcům.

Zájemce o audioknihu, který se nemůže opřít o jméno zkušeného režiséra a jeho tým, navzdory dostupné ukázce kupuje tak trochu zajíce v pytli. Titul sám sbírá v knižním vydání příznivá hodnocení. Jak si tedy stojí jeho audioknižní verze?

Příjemné zvukové entrée využívající hudbu charakteristickou pro danou dobu uvede postupně tři interprety a tři časové linie, třicátá a padesátá léta dvacátého století a rok 2017. Protože některé kapitoly jsou poměrně kratičké, úvodní znělka, která se obměňuje jen minimálně, se postupně stává nadbytečnou, především nadbytečně dlouhou. Čas zde vůbec mate. Nahrávka zabere jen něco málo přes osm hodin, přesto poslech sám subjektivně trvá déle. Velké množství postav vpletených do dějinného soukolí vyžaduje soustředění a jakési osobní odevzdání se tématu.

Spisovatel Jan Štifter spjatý s jihočeskými reáliemi a uhranutý česko-německými křivdami zvolil schéma, u kterého od prvních vět tušíme, že lidé, události a motivy ze tří období spolu nějak souvisí. Nezbývá nám než špicovat uši a pátrat v toku řeči po spojitostech a styčných bodech. Zatímco v současnosti postupuje příběh po dnech, ba hodinách, rok 1956 ukrajujeme po týdnech a nejstarší vyprávění obsáhne celých třináct let. Jestli něco na první poslech postavy spojuje, jsou to špatně rozdané karty života.
 

Tahouny zvukové knihy jsou bezesporu herci. Nejvíce pod kůži zalézá hluboký hlas Jiřího Schwarze. Přestože nás provází klukovským světem tří kamarádů, jeho zdrsnělý projev rezonuje se surovou poválečnou dobou plnou ruin a pokroucených charakterů. I Jakub Saic si s Dominikem, kterého sledujeme v současnosti, poradil na výbornou. Není úplně snadné vzbudit sympatie k tomuhle zaťatému Romákovi, ale rytmická četba s ironickým nádechem udržuje zájem posluchačů. Nejméně mi přerostla k srdci nejstarší vrstva románu. Jaromír Meduna nám realitu třicátých let servíruje s přepečlivou výslovností a staromódním nádechem, i když život sourozenců Pumprlových válcují dějiny i osobní tragédie.

banner 1200x150

Štifter kutá ve vzpomínkách lidí z Českých Budějovic podobně jako se strejda Karel prokopává do podzemí domu dávno srovnaného se zemí. Paměť lidí nelze nikdy zcela vymazat. Vzpomínky se vracejí. Zůstávají ve vzduchových bublinách, ve sněhových koulích uložených v mrazáku a možná i neklidných duších nebožtíků, kteří neodejdou, dokud nevydají svá svědectví. Text sám disponuje velkou naléhavostí, i audiokniha zanechá silný dojem. Poslech Sběratele sněhu však neotřese naším svědomím tak důkladně, jak by při důsledném budování atmosféry a usměrňování proudu četby mohl. Kvalitní nahrávce chybí pár kroků k metě zvané „vymazlený titul“.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Mládí je někdy k nepřežití… Dětská hrdinka nového románu Aleny Mornštajnové se zdá být všem na obtíž. Otec se vypařil během povodní, matka raději tráví čas se svými amanty a dědeček s babičkou, kterým zůstala viset na krku, pro ni nemají jediné vlídné slovo. Mlčenlivá cácora, jak jí nedůtklivá babička přezdívá, tak vede hodně osamělou…
Život malého Tea ubíhá v pomalém, ubíjejícím rytmu. Podivínská a samotářská matka ho vzdělává doma a namísto procházek a setkávání s jinými dětmi ho vodí do komunitního náboženského centra. Otec má náročnou práci a občas o ní Teovi vypráví.
Desetiletý Viktor jde ve škole z průšvihu do průšvihu. Jeho máma Hana je divadelní herečka, která si s ním už moc neví rady. Když ale dostane nabídku na natáčení seriálu, bere ji jako možné vyústění situace. Přestěhuje nezdárného synka k babičce na venkov – klukovi prospěje změna prostředí a její ovdovělá matka aspoň nebude sama.…
Seskočili do pekla protektorátu. Kdo selže, prolije krev…  Chybou pilota skončil výsadek Out Distance 28. března 1942 až za Telčí, což „balonovým agentům“ zkřížilo plány.

Recenze ze stejného žánru

Více než sedmdesát let starý román Irwina Shawa Mladí lvi (The Young Lions) si získal výtečnou pověst obrovským množstvím nových a nových vydání, častými žurnalistickými zmínkami (je třeba jednou z tisícovky položek na seznamu nejdůležitější beletrie všech dob vlivného Guardianu), ale také populární filmovou adaptací s Marlonem Brandem nebo Deanem Martinem v hlavních rolích.
Biografická publikace spisovatele a nakladatele Martina Vopěnky Václav Havel – mocný bezmocný ve 20. století spadá do kategorie dějepisných publikací pro děti a mládež. S nimi se už před drahnou dobou roztrhl pytel a chrlení nových a nových titulů neustává, dokonce se nikoli nevýznamně přelévá i do produkce audioknih.
Je málo knih, o kterých se dá říct, že nějak skutečně změnily svět, a ještě méně to platí o těch současných. Savianova Gomora k nim přinejmenším částečně patří, byť jméno autora i jeho díla byste v seznamech titulů, které pohnuly dějinami, hledali nejspíš marně. Přesto se vliv ani ne dvacet let staré autorovy prvotiny na…
Nejspíše nikomu nemohlo uniknout, že letos uplynulo právě sedm set let od narození patrně nejznámějšího českého panovníka Karla IV. Po celý rok se média snaží o tomto jubileu informovat seč mohou, na královu počest se konají nejrůznější kulturní akce a pozadu pochopitelně nezůstali ani vydavatelé mluveného slova.

Dále od recenzenta

Nekonečný příběh napsal Michael Ende před třiceti lety, ale věhlas knihy zastínila úspěšná filmová adaptace z poloviny osmdesátých let. Posluchače neznalého knihy tedy může zaskočit, že film převyprávěl pouze první polovinu děje. Velkorysá německá produkce i značný divácký ohlas navíc umlčely protesty spisovatele, který s filmovým zpracováním nesouhlasil.
Opuštěnou kočku nebo babičku politujeme, ale co si počít se zdravou třicítkou, která je jen divná? Příšerně se obléká, nedochází v pravidelných intervalech ke kadeřnici ani na kosmetiku, škudlí každou libru a nepochopí jediný vtip. Takové individuum bez jediné slzy lítosti opustíme a z kolektivu vyloučíme.
Román Oni nevědí, co činí, který nedávno v překladu Michala Švece vydalo nakladatelství Leda, bývá představován jako finská odnož severské detektivky. Nejsem si jistá, zda mu tato nálepka spíš neubližuje. V některých ohledech má blíže Eggersovu Kruhu.
Těžká, výtvarně vymazlená kniha Raději zešílet v divočině na mě doma shlíží z poličky už několik měsíců. Nerozbalená. Čeká na svou chvíli. Rozhovory Aleše Palána s obyvateli šumavských samot nejsou četbou všední, a ne každý den se k nim hodí. To dá rozum. A pak jsem objevila audioverzi a cestou z Prahy na Moravu a…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Sběratel sněhu
Dominik opatrně sbírá sníh do sáčku, aby v mrazáku uchoval jeho přítomnost. Jenže ta je stejně prchavá jako život špinavého kluka, kterého Dominik vídá jako zjevení každou noc u postele. Pokoj, v němž si ve 20. letech paní Pumprlová psala deník, i trosky starých budov, na něž si pamatují jen obyvatelé budějovického lágru, ožívají. Tři časové linie, tři generace a i osudy mnoha lidí, se kterými si pohrála historie, se prolínají v jeden strhující příběh, v němž se vrací lidé z dávných dob, protože minulost zůstala nedořešená. S posledními přeživšími se však musí definitivně přihlásit o slovo.
Přejít nahoru