Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Ze zápisků lovce mafiánů

Datum: 

Autor recenze: 

Kudy kráčel zločin
Kudy kráčel zločin

O Češích se říká, že jsou národ s holubičí povahou. Ti, kteří byli během své kariéry svědky mnoha zločinů, by ale nejspíše zcela nesouhlasili. Karel Tichý by mohl být jedním z nich.

Jako špičkový policista se účastnil akcí zaměřených na potírání ekonomické trestné činnosti, v tomto prostředí ale od krádeží nebylo někdy daleko ani k vraždám. A stopy přitom nevedly jen do podsvětí, ale občas i do nejvyšších politických kruhů. O tom, jaké podoby měla kriminalita u nás především v posledních desetiletích, se můžete dozvědět z jeho nové audioknihy Kudy kráčel zločin.

Býval elitním detektivem, pod rukama mu prošlo množství ožehavých, nezřídka politických kauz. Jméno Karla Tichého se veřejně začalo skloňovat především v období, kdy přední stránky novin plnily zprávy o uprchlém podnikateli Radovanu Krejčířovi. Jakožto člen týmu, který se kontroverzní činností tohoto muže zabýval, se později Tichý podílel i na filmu o něm, k tématu svého působení u policie hojně dával rozhovory. Po nuceném odchodu do civilu si stihl v médiích vybudovat pověst bojovníka proti organizovanému zločinu, který státu uchránil stamiliony, ne-li miliardy korun. Velká část veřejnosti ale neznala, často ani nemohla znát, podrobnosti jednotlivých kauz. A právě to bylo jedním z důvodů, proč se rozhodl promluvit, byť mnoho detailů si kvůli zachování mlčenlivosti ještě stále musí nechat pro sebe. I tak už toho ze své policejní kariéry stihl „dát na papír“ poměrně dost. A nejen na papír.
 
Jeho knižní prvotina, nesoucí název Lovec mafiánů: Příběh jednoho policajta, se pod hlavičkou Odeonu objevila na pultech knihkupectví v roce 2021. O rok později vydal vlastními silami i její audioknižní podobu, kterou v režii Hynka Pekárka načetl Hynek Čermák. Letos vyšla u Audiolibrixu téměř současně tištěná, elektronická i audioknižní verze jeho druhého literárního počinu, Kudy kráčel zločin. Spoluautorkou mu tentokrát byla redaktorka Hana Hlušičková, s jejímž přispěním publikoval v uplynulých měsících na zpravodajském serveru PrahaIN texty o historii českého zločinu. Ty se staly předobrazem jednotlivých kapitol, z nichž je výsledný tvar knižního vydání poskládán. Použité díly seriálu byly drobně upraveny, tu doplněny, jinde zkráceny, zachovávají si však jistou zpravodajskou podobu.
 
Tichý se tu drží spíše stručného, svižného stylu psaní, bez zbytečných kudrlinek, které by textům ubíraly na jejich čtivosti, respektive atraktivitě pro posluchače. Rozhodnutí vycházet ze série článků ale s sebou nese i několik negativ. Občas se v několika navazujících kapitolách, týkajících se stejného případu, opakují některé informace, které patrně sloužily k oživení detailů čtenářům on-line článků, vycházejících jednou či dvakrát týdně. V případě knihy, kterou zpravidla čteme či posloucháme kontinuálně po delších úsecích, ale snad mohly být tyto repetitivní detaily alespoň na některých místech vynechány. Myšlenky na možné škrty snad leckoho napadnou i tehdy, když se autor namísto rozebírání zločinů rozpovídá o architektonicko-umělecké stránce vzhledu historických policejních budov v centru Prahy. Úvodní kapitoly o popisu policie za časů první republiky a nechvalně proslulé případy z období komunismu vůbec jako by do jisté míry rozmělňovaly koncept celého díla. Pokud měla být kniha kronikou českého zločinu, příliš se jí to nezdařilo co do proporcí, protože u historických případů, které Tichý nevyšetřoval, se prakticky jen klouže po povrchu, zatímco příběhy z podsvětí z posledních třiceti let naopak jsou popisovány kýženě podrobně. Potěší ale encyklopedický výčet úmrtí spojených s polistopadovou mafiánskou érou, byť i zde jde spíše o sumarizaci v rámci jednotlivých kapitol již dříve probíraného. Snad se tímto snažil autor přinést něco navíc, oproti své první knize, s níž se novinka obsahově logicky na mnoha místech protíná. Čtenář či posluchač dychtivý zcela nových informací si po Krejčířovi, Mrázkovi či Jonákovi přijde nakonec na své, když se dostane na podrobnosti o současném svérázném podnikateli, kterým je Michal Redl, známý z aktuální kauzy Dozimetr.
 

 
Interpretem zvukové verze Kudy kráčel zločin je herec Pavel Soukup, který oproti svému kolegovi z první autorovy knihy zvolil uvolněnější, lehce odosobněný přístup. Zatímco Čermák působil jako naštvaný expolicista, Soukup si udržuje větší nadhled a jen místy káravým, jinde ironicky rezignovaným tónem vypráví o nepravostech, které se děly a možná dějí dodnes. Nesnaží se znít jako někdo, kdo bojuje na barikádách spravedlnosti s rozhořčením, ale spíš jako zralý pozorovatel, který ví, že ani  useknout jedno chapadlo krakatici nestačí k tomu, aby se ji podařilo zlikvidovat. S typicky precizní dikcí a vlídným, byť stále dokumentaristickým projevem, polidšťuje tuto kroniku zločinu a snímá z ní břemeno tíže marnosti, které by leckdy mohlo na posluchače padnout, kdyby byl vypravěčův projev strohý a méně nad věcí. Díky tomu se navzdory závažnosti probíraných témat otevírá Tichého kniha poměrně širokému publiku, které by čistě faktografický text podaný stroze nemuselo tak snadno přijmout.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Komisař Durman je sympatický poživačný prasák. V této staropražské detektivce sice vyšetřuje sérii bizarních vražd, hodně času však věnuje ženským vnadám, dobré krmi či zrzavému moku.
V garáži na opuštěné křižovatce padesát kilometrů za Paříží leží mrtvola, jenže podezřelý se ne a ne přiznat. Tenhle Švéd je vůbec podivín –  svou sestru Elsu zamyká ve dne v noci v jejím pokoji a nepouští ji z domu.. Maigret tak se ocitá v nečekaném pokušení, protože osamělá žena na něj působí záhadně a…
JIHOČESKÝM MĚSTEM SE ŠÍŘÍ KRVAVÉ BĚSNĚNÍ Knihkupec a bývalý policajt Matěj Mlynář vyšetřuje zmizení studentky. Pátrání ho přivádí do temných stok jihočeského města. Ztracená studentka, rituální vražda novorozence, sekta, drogy, krvavé běsnění… Takové zlo prochází ulicemi poklidného Jindřichova Hradce, kde žije knihkupec Matěj Mlynář, bývalý policista, dnes soukromé očko.

Recenze ze stejného žánru

Téma Slovanů a pohanských kultů zaznamenává v současné době výrazný vzestup. Kromě nespočtu seriálů a filmů se objevuje také stále více literatury, která se snaží odhalit další kousek skládačky z naší minulosti. K otázce slovanství nejen na českém území přitom autoři přistupují různě – objevují se závěry podložené archeologickými nálezy i odvážnější konspirační teorie.
Yuval Noah Harari bývá už od vydání svého prvního titulu Sapiens: Úchvatný i úděsný příběh lidstva opakovaně skloňován. Není se čemu divit. Už v této své prvotině z roku 2011 nabídl velmi neotřelý (názorový) pohled na to, co nás – lidstvo – formovalo až do nynějších dnů. Vlastně by nás nemělo překvapit, že se Harari…
Především díky Scorseseho filmové adaptaci Mlčení se znovu mezi české čtenáře dostal představitel tzv. třetí vlny japonské poválečné literatury, Šúsaku Endó. Ačkoliv právě Mlčení představuje opěrný bod jeho tvorby, tematicky volně navazující Samuraj literární kvalitou a bohatostí motivů nijak nezaostává. Nyní vychází i v audioknižní podobě.
V roce 1941 deportovali Sověti značnou část obyvatel pobaltských republik na Sibiř do pracovních táborů. Lině Vilkasové bylo v té době patnáct a chystala se na uměleckou školu. Její otec však patřil k litevské inteligenci, a tak se jedné noci celá rodina ocitla v transportu neznámo kam. Kniha V šedých tónech je příběhem Liny o…

Dále od recenzenta

Oddělení Q končí! Takovou zprávu si komisař Carl Mørck vyslechl od svých nadřízených. Podle nich neobjasnil jeho tým v poslední době téměř žádný případ. Odevzdávat výkazy o uzavřených pátráních byl vždycky úkol poněkud neurotické sekretářky Rose.
Mazaný a kurážný Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, zvaný též familiárně Háďa, se dostává z tatarského zajetí a spolu se dvěma kumpány zběhne z vojny. Malí i velcí posluchači se díky rozhlasové pohádce Jana Wericha Žluté mužátko dozvědí nejen o tom, co vše musel poté překonat, aby našel štěstí…
Počet audioknižních detektivek a thrillerů se každý týden rozrůstá o nové kousky. Ze zástupu převážně severských příběhů se v mnoha ohledech vymyká nedávno vydaný Code 93. Tento thriller z pera francouzského autora Oliviera Norka si totiž zakládá nejen na realistickém popisu prostředí a policejních postupů, ale překvapivě i na nemalé dávce humoru.
Jméno Martina Rajniše je většinové společnosti spíše neznámé. Když však přijde řeč na obchodní dům Máj, našlo by se jen málo těch, kteří na tuto výraznou pražskou stavbu nenarazili a neměli na ni žádný názor. Martin Rajniš nenesl její kritiku ze stran laické veřejnosti lehce, je totiž jejím spolutvůrcem.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Kudy kráčel zločin
Tyto skutečné kriminální případy hravě překonají fantazii autorů těch nejlepších detektivek. Případ Hepnarová. Spartakiádní vrah. Veksláci, Tuzex, bony, první počítačový podvod či podvod v Loterii Milion, Ivan Jonák a další fenomény „divokých devadesátek“. Svět podle Mrázka a Krejčíře (a snaha „dostat je do tepláků“). Nájemné vraždy a strašlivá Krakatice. A nakonec „vši“ v kožichu kmotrů, gangsterů a bossů. Jakou roli sehrály amnestie Václava Havla, Václava Klause a prezidentské milosti Miloše Zemana? Mediálně známé kauzy, o kterých jsme si mysleli, že je známe, v nové perspektivě – očima kriminalisty, který byl u toho. Lovec mafiánů KAREL TICHÝ zasvětil 26 let života službě policii, v posledních letech kariéry jako důstojník v elitní protikorupční jednotce. Patřil mezi nejlépe informované státní úředníky. Spolu se svými lidmi prokazatelně zachránili státu miliardy korun. Na protikorupční jednotce řídil operativu, zabývající se sbíráním informací prostřednictvím odposlechů, ale zejména v terénu, často za pomoci agentů. Je autorem úspěšné knihy Lovec mafiánů (2021). Na portále PrahaIN.cz uveřejnil cyklus článků s názvem Kudy kráčel zločin, který je předobrazem této knihy.
Přejít nahoru