Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Pětadvacet tisíc vteřin jednoho života

Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek
Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek

Jméno Martina Rajniše je většinové společnosti spíše neznámé. Když však přijde řeč na obchodní dům Máj, našlo by se jen málo těch, kteří na tuto výraznou pražskou stavbu nenarazili a neměli na ni žádný názor. Martin Rajniš nenesl její kritiku ze stran laické veřejnosti lehce, je totiž jejím spolutvůrcem.

Zkrátit jeho příběh pod heslo „architekt, který postavil Máj“ by ale byla škoda. Životní osudy tohoto nevšedního člověka jsou totiž natolik zajímavé, že pohltí i ty, kteří o tento obor zatím nejevili zájem. Mnoho let strávil na moři, cestoval po pouštích i pralesech a o svých zážitcích umí poutavě vyprávět.

Rajniš se svůj život před dvěma lety rozhodl vylíčit v knize nazvané Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek, napsané spolu s Magdalenou Šebestovou. Zásluhou vydavatelství Kristián Entertainment vychází tato autobiografie v rámci akce Velký audioknižní čtvrtek i ve zvukové podobě. Shodou okolností trvá téměř sedm hodin, tedy symbolických pětadvacet tisíc vteřin. Pokud se do poslechu pustíte, nebudete litovat. K zajímavému obsahu se totiž připojilo i neméně zdařilé zpracování.
 

Dominantním hlasem audioknihy je na první pohled trochu překvapivě Jiří Lábus. Ten sice patří mezi oblíbené interprety, posluchači ho však mají zaškatulkovaného spíše mezi humornou a dětskou literaturu. Režisérem nahrávky byl ale Jan Jiráň, který s hercem s oblibou dlouhá léta spolupracuje, a není proto divu, že mu bez obav svěřil i tuto netypickou úlohu.

Z hlasu Jiřího Lábuse zpočátku leckomu možná připadne, že poslouchá knihu typu Mikulášových patálií. Koneckonců nebude tak daleko od pravdy – úvodní kapitoly věnované architektovu mládí v lecčems příběhy malého rošťáka připomínají. Rajniš byl již od dětství rebelem a nezkrotným svobodomyslným živlem, s nímž to jeho okolí nemělo vždy jednoduché. Tato charakteristika mu ostatně vydržela až do dnešních dnů. A přestože, jak sám říká, školu nesnášel a málem ji nedokončil, po letech se sám stal profesorem a vyučoval v prestižním Ateliéru I na VŠUP v Praze. Lábusovi se podařilo do vyprávění psaného často hovorovým až slangovým jazykem přenést Rajnišovu živelnost, s níž kontrastuje až upjatá důstojnost jeho otce, zachycená formou výňatků z jeho deníků. Tyto citace jsou od architektova vyprávění odlišeny nejen změnou interpreta (čte je Jaromír Meduna), ale i zvukovým efektem.

banner 1200x150

Audiokniha je přehledně rozdělena do kapitol, chronologicky líčících období Rajnišova života, takže se ve vyprávění posluchač neztrácí a přirozeně postupuje od dětských let až po dnešní dny. Klavírní hudební doprovod je nečekaně nenápadný, téměř v protikladu k často bouřlivým událostem, popsaným v knize. Navozuje pohodovou atmosféru a koresponduje s architektovým optimismem a citlivou uměleckou duší, kterou se ale většinu času snaží skrýt za drsnou masku buřiče. Při poslechu člověka napadne, jak by asi znělo jazykově svébytné vyprávění přímo z autorových úst. Malou nápovědu může poskytnout krátký epilog, v němž Rajniš shrnuje svůj pohled na architekturu. Co oproti školenému Lábusově hlasu ztrácí na vytříbenosti, dohání autentičností projevu.

V audioknize Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek by se mohl Martin Rajniš věnovat své bohaté tvorbě, v níž od velkých a technologicky složitých staveb přešel v posledních letech ke zcela opačnému protipólu, totiž ekologicky šetrným stavbám z přírodních materiálů. Mohl by se chlubit svými oceněními i komerčními úspěchy. Místo toho s nadhledem glosuje své životní eskapády a přináší inspirativní myšlenky, které za více než pětadvacet tisíc dní na cestě životem nasbíral.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Ve sbírce osobních příběhů a básní sdílí Karel Kovář cestu obyčejného kluka z malého města, jehož život se během pár let otočil doslova vzhůru nohama. Od idylického dětství, přes komplikované dospívání a tragikomické vztahy, až po budování kariéry na youtube a smíření se se svou identitou. O stránce života, která byla důsledně skryta. O snaze…
Jak mohla mladá dívka ošálit protřelé investory ze Silicon Valley, představitele americké armády i média, oslavující ji jako „Steva Jobse v sukních“? Proč nikdo nepoznal, že zázračný technologický startup s hodnotou deseti miliard dolarů je ve skutečnosti podvod?
Příběh nejslavnějšího švédského startupu. To, jakým způsobem dnes posloucháme hudbu se zdá samozřejmostí, vývoj současných možností avšak trval téměř dvě desetiletí. A není u konce. Hledání investorů, boj o práva, vyjednávání s Markem Zuckerbergem, vstup na akciové trhy, v této knize najdete všechno to, co se skrývá na cestě od geniálního nápadu až k dominantnímu…
PŘESTAT JE TĚŽKÉ, ALE NEJTĚŽŠÍ JE VYDRŽET Detox a protialkoholní léčba je jako výstup na horu – poté, co je absolvujete, ještě zdaleka nemáte vyhráno. Nejdřív musíte bezpečně sestoupit do normálního života a pak vás už napořád čeká maraton zvaný abstinence. Michaela Duffková opět otevírá tabu ženského alkoholismu a vypráví o svém boji se závislostí.

Recenze ze stejného žánru

V první polovině roku 2017 mohli být posluchači Dvojky Českého rozhlasu každé nedělní dopoledne hosty u Karla Čapka. Pětadvacetidílný reportážní seriál, který tehdy připravoval jeho autor a průvodce Ondřej Kepka spolu s dramaturgem Tomášem Černým a celou řadou hostů, nyní vychází pod značkou vydavatelství Českého rozhlasu jako audiokniha na fyzickém nosiči i v digitálních distribucích.
V roce 2007 vydala Společnost Franze Kafky útlý vědeckofantastický román nazvaný Návštěva z pravěku, pod kterým byl podepsán jistý Petr Ginz. Kromě svižného a zajímavého textu knížku doprovází jeho vlastní ilustrace, přičemž ta na obálce, otištěná bez úprav, odkazuje na antikvární estetiku prvorepublikových tisků. Šlo o nakladatelský počin, který nevzbudil senzaci, ba dokonce ani zvýšený…
Fiktivní nakladatel stižen bechtěrevovou chorobou, přijíždí do lázní Jáchymov. Zde se shodou okolností setkává a posléze spřátelí s bývalou tanečnicí, dcerou legendárního československého hokejisty Bohumila „Bóžy“ Modrého, který byl v roce 1950 spolu s dalšími jedenácti spoluhráči odsouzen ve vykonstruovaném procesu za podvratnou a protistátní činnost. Z patnácti let trestu si odpykal celou třetinu, z…

Dále od recenzenta

Sherlocka Holmese požádá o pomoc žena, kterou vydírá jeden z nejhorších lidí v Londýně, Charles Augustus Milverton. Dokáže jí detektiv pomoci? To prozradí adaptace povídky Arthura Conana Doyla nazvaná Vyděrač. Tu ve spolupráci s Radioservisem připravilo vydavatelství Tebenas.
Do života souchotinami sužovaného vyšetřovatele Cecila Wingeho vstoupí jednoho sychravého dne neznámý muž. Pokud tedy lze něco takového říct o mrtvole, které chybí všechny čtyři končetiny. Navíc tohoto ubožáka kdosi připravil o oči, zuby a jazyk. Kým byl a co provedl, že s ním někdo takto naložil? Winge by, spolu s jednorukým biřicem Mikelem po…
Nete Hermansenová neměla lehký život. Po sérii průšvihů ji v mládí deportovali do zařízení na ostrově Sprogø, kde zažila útlak, šikanu a ponížení. Po celou dobu si v sobě nesla pocit křivdy a vědomí, že ti, kteří by měli lidem pomáhat, svou moc řídit osudy druhých často krutě zneužívají. Když se po čase z izolace…
Neurotická alkoholička Anna Foxová nevychází z domu, žije online životem na diskuzních fórech a skrze objektiv své zrcadlovky šmíruje své sousedy. Zbytek času pak tráví sledováním starých filmů. Ačkoliv bývala psycholožkou, teď by odbornou pomoc potřebovala sama. Když se jí jednoho dne v hledáčku fotoaparátu objeví žena v šatech zbrocených krví, po níž se následně…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pětadvacet tisíc dnů vzpomínek
Architekt, profesor a autor mnoha odborných publikací M. Rajniš se rozhodl sepsat vzpomínky ze svého života plného cestování, netradičních zvratů, úspěchů i pádů. Jako buřič a provokatér, který si celý život razí svojí cestu, chce čtenáři ukázat, že i člověk, nýmand, kterého málem strčili do pomocné školy, může žít bezvadný život.
Přejít nahoru