Zpět

Vánoční audioknižní tipy z ranku humoru, historie a společenské prózy

téma, , 22.12.2022
Audioknihy mohou potěšit každého. Z široké nabídky je ale někdy složité vybrat, proto jsme pro vás připravili tipy na ty nejzajímavější audioknihy, které v letošním roce vyšly. 
Abychom jejich přehled usnadnili, rozdělili jsme je do několika kategorií. Minule jsme vám představili audioknihy z žánrů detektivkek, thrillerů, biografií a osobního rozvoje. Přečíst si o nich můžete zde.

Tentokrát tu máme něco pro příznivce humoru, klasické a společenské prózy, romantiky a historie.
 

Humor, klasika i romantika do uší

Prorokyně a hlupák
Jonas Jonasson je zpět a s ním i třináct hodin humoru v podání Martina Stránského. V jeho podání se vydáte na bláznivou cestu do Říma ještě před tím, než má údajně přijít konec světa. 
 

Aristokratka pod palbou lásky
Příběh mladé šlechtičny Marie z Kostky se uzavírá. Kastelán a spisovatel Evžen Boček tak ke svým čtenářům promlouvá z nové nahrávky prostřednictvím herečky Veroniky Khek Kubařové. Koho si nakonec Marie vezme, syna nizozemského miliardáře nebo sousedního zchudlého šlechtice?
 

Továrna na absolutno
První Čapkův utopický román o vynálezu stroje, který kromě energie uvolňuje i „absolutno“, měnící city a myšlení lidí. Dílo, kritizující mimo jiné nacionalismus načetl herec Václav Knop.
 

Rozum a cit
Literární klasika o opravdové lásce, které se do cesty staví dobové konvence a intriky. Příběh tří sester napsala Jane Austenová a interpretace se ujala Dana Černá.
 

Domek v Irsku 
Hrdinka Hannah se rozhodla pro velkou životní změnu – kariéru právničky z velkého města vyměnila za kurz vaření v Irsku. Romanticky laděný příběh Julie Caplinové prodchnutý dobrým jídlem i pitím načetla Veronika Lazorčáková.
 

Vévoda a já
Předlohu série Netflixu Bridgertonovi americké autorky Julie Quinnové obohatila svým hlasem Lucie Pernetová. Příběh Daphne a pohledného vévody z Hastingsu potěší každou romantickou duši.
 

Prezidentka
Kateřina Čechová se stala první českou prezidentkou, sály Hradu jsou jí ale těsné, práce ji zahlcuje a proto se inkognito vydává na procházku. Potají, v převleku, navštíví zahradu, v níž bydlí sochař Petr. Jak se jejich setkání vyvine dál se mohou posluchači, či spíše posluchačky, dozvědět v podání představitelky hlavní úlohy stejnojmenného filmu, Ani Geislerové.
 
 

Společenské romány, které stojí za to slyšet

Bílá Voda
Hned devět interpretů vám přečte oceňovaný příběh Kateřiny Tučkové, pojednávající o těžkém tématu perzekuce řádových sester v 50. Letech minulého století.
 

Ptáci v trní
Světoznámý román australské spisovatelky Colleen McCulloughové popisuje půlstoletí života farmářského rodu Clearyů. Rodinnou ságu načetli Dana Černá a Lukáš Hlavica.
 

Dámský gambit
Jana Plodková se ujala interpretace knižní předlohy minisérie Netflixu, v níž v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. V cestě za úspěchem jí ale brání její vlastní závislost. Jaká? To už si poslechněte sami.
 

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe 
Laskavý příběh o životě ženy ve středním věku. Hlavní hrdinka vyslechne vyprávění staré ženy v domově pro seniory, která ji svým životním ovlivní víc, než by čekala, že je vůbec možné. Čte Martina Hudečková.
 

Noc v Lisabonu
V románu Ericha Maria Remarqua, odehrávajícím se před vypuknutím a během druhé světové války, vypráví německý emigrant svůj příběh neznámému člověku, kterého potkal v Lisabonském přístavu, poslední výspě svobody kontinentu, zasaženém ničivou válkou. A vám jeho slova do uší přenese herec Václav Neužil.
 

Pod sněhem 
Příběh Petry Soukupové nahlíží pod povrch zdánlivě idylických rodinných vztahů. Co se skrývá pod maskou přetvářky odhalíte v audioknize interpretované pěticí hereček, mimo jiné Veroniky Freimanové a Denisy Barešové.
 

Trieste Centrale
Jaroslav Rudiš se opět vrací k postavě Wenzela Winterberga, kterého posluchačům představil už titul Winterbergova poslední cesta. Ten byl oceněn i v anketě Audiokniha roku. Četby se i tentokrát ujal herec Pavel Batěk.
 
 

Audioknižní výlety do historie

Pilíře země
Románová historická freska Kena Folletta odehrávající se v Anglii 12. století sleduje osudy několika obyvatel městečka Kingsbridge, kteří zasvětili život výstavbě katedrály. Teméř padesátihodinový příběh načetl Vasil Fridrich.
 

Gejša
Kniha Arthura Goldena, která se stala předlohou slavného stejnojmenného filmu, se nyní v podání Jorgy Hruškové může dostat i do vašich uší. Stačí zavřít oči a nechat se unášet příběhem do sto let vzdálené japonské minulosti.
 

Kněžna Ludmila
Spisovatelka Hana Whitton pokračuje ve své řadě historických titulů, zabývajících se českými světicemi, postavou kněžny Ludmily. Dramatizovaný romantický příběh této významné ženy našich dějin posluchačům podávají herecké osobnosti jako Ljuba Krbová, Jaromír Meduna a další více než desítka interpretů.
 

Nejznámější konspirační teorie
Alan Piskač shromáždil nejznámější kauzy, kontroverzní události a diskutované otázky, čímž dal vzniknout dvouhodinové nahrávce v podání Pavla Rímského. Úsudek si o nich ale každý musí udělat sám.
 

Osmička a její přátelé
Reportážní rozhlasový seriál mapuje historii naší země a spolu s ní i osudy slavné automobilky Tatra. Nahrávkou provází hlas Ondřeje Kepky.
 

Doskočiště Protektorát 2
Druhý díl řady přibližující osudy československých parašutistů a odbojářů se tentokrát posouvá v čase do let 1943-45. Autorka Jitka Neradová prostřednictvím herců Martina Zahálky a Simony Postlerové představí 58 jmen, která by neměla být zapomenuta.
 

Smrt na kůru
I titul Dalibora Váchy se vrací k událostem druhé světové války a to speciálně k okolnostem atentátu na říšského protektora Heydricha. Tragické osudy parašutistů vám zprostředkují herci Jan Teplý a Jan Vlasák.
 
  

A pokud vás spíš zajímají dramatizace, máte rádi sci-fi, fantasy a horory, či sháníte hezký audioknižní dárek pro děti, přečtěte si naše poslední letošní tipy zde.