Zpět

Tipy na audioknižní vánoční dárky pro milovníky napětí a faktů

téma, , 22.12.2022
Štědrý den se kvapem blíží, ale pokud ještě nemáte všechny dárky, nezoufejte. Radost vašim blízkým můžete udělat třeba audioknihou. Ta určitě potěší ty, kteří si chtějí zpříjemnit venčení psa, ranní běh či cestu do školy nebo do zaměstnání. Nebo si ji můžete poslechnout společně. Stačí si vybrat!
Jenže jakou zvolit? Proto jsme pro vás přichystali tipy na nejzajímavější tituly, které vyšly v letošním roce, takže máte jistotu, že ji dotyčný nenašel pod stromečkem už vloni. Výběr jsme rozdělili do kategorií podle zaměření, takže si vybere opravdu každý. Tentokrát přišly na řadu detektivky, thrillery, biografie a osobní rozvoj.
 

Detektivky k procvičení malých šedých buněk

Smrt staré posluhovačky
Hercule Poirot se pokouší zachránit před popravou muže, odsouzeného za vraždu své bytné. Pomocnicí při pátrání po skutečném pachateli mu je spisovatelka Ariadna Oliverová, alter ego Agathy Christie. Audioknihu načetl Lukáš Hlavica.
 
 
Pohřbená pravda
Šestým případem Kim Stoneové pokračuje série Angely Marsonsové, která se tentokrát musí objasnit nález několika kosterních pozůstatků. S hlasem Jitky Ježkové se opět můžete přenést na místo činu a odhalit věci, které měly zůstat pohřbeny.
  

Chlorid sodný
Předposledním dílem série Případy oddělení Q napíná autor Jussi Adler-Olsen své fanoušky jako nikdy dříve. Kromě obtížného pátrání po vrahovi, který po sobě zanechává hromádky soli, totiž musí komisař Carl Mørck řešit i vlastní minulost. I tentokrát za mikrofon usedl Igor Bareš.
 

Pes baskervillský
Nejslavnější detektivku A. C. Doyla v nezkrácené podobě načetl herec Václav Knop. Přízračný pes pobíhající po anglickém venkově, jak se zdá, touží po krvi posledního příslušníka starobylého rodu baskervillů. Podaří se tomu Sherlocku Holmesovi s doktorem Watsonem zabránit?
 

Pavouk
Vydejte se už podeváté s komisařem Joonou Linnou po stopě nebezpečného zločince. Tentokrát spolu s kolegyní Sagou Bauerovou musí zastavit brutálního sériového vraha dříve, než udeří i v jejich řadách. Drsný příběh, jak už jsme ostatně u Larse Keplera zvyklí, vám přečte Pavel Rímský.
 
 
Neklidná krev
Pátým příběhem pokračuje i série Roberta Galbraitha (alias J. K. Rowlingové) s Cormoranem Strikem a Robin Ellacottovou. Herec Pavel Rímský vás vezme s sebou do Londýna, kde spolu s hlavními hrdiny můžete vystopovat sériového vraha.
 

Dáma kontra strelec 
Bestsellerový autor Dominik Dán ve svém pětatřicátém příběhu popisuje vraždu mladé modelky, kterou kdosi zastřelí v lese. V slovenském originále vám bude vyšetřování hlavního hrdiny série Richarda Krauze číst Martin Mňahončák.


 

Thrillery pro chvíle napětí

Billy Summers
Stephen King je zpět s prvotřídním thrillerem, který by vám rozhodně neměl ujít. Herec Jan Teplý vám povypráví příběh nájemného střelce Billyho Summerse, který zakázky přijímá jen pod zvláštní podmínkou - jeho terč musí být zlý člověk.
 

Kmotr
Kdo by neznal příběh Maria Puza o donu Corleonovi, může si jej nyní poslechnout v podání herce Oldřicha Kaisera. Světoznámý román z prostředí newyorské mafie nabízí mimo jiné sugestivní pohled do nitra postav na špatné straně zákona.
 

Poslední hřebík
Spisovatel Stefan Ahnhem udělal tímto příběhem tečku za sériií kriminálních thrillerů s policistou Fabianem Riskem. Do pátrání po nebezpečném zabijákovi vás svým podmanivým hlasem vtáhne herec Pavel Soukup.
 

Osudné svědectví
Už posedmé můžete být svědky při vyšetřování Eriky Fosterové, která se tentokrát snaží rozplést přípak smrti autorky podcastu o skuttečných zločinech. Ani tentokrát nemohl za mikrofon příběhu z pera Roberta Bryndzy usednout nikdo jiný než Martin Stránský.
 

Stará tajemství
Do Irska se můžete podívat díky autorce Patricii Gibneyové. Nebude to však procházka růžovou zahradou. Lukáš Hlavica se ujal vyprávění i dalšího nebezpečného případu inspektorky Lottie Parkerové, která se tentokrát musí při řešení záhady ponořit hluboko do minulosti.
 

Bourneův mýtus
Robert Ludlum se ve druhém díle série vrací s napínavým příběhem, v němž se to jen hemží akcí, spiklenci a špiony! S hlasem Jana Zadražila se můžete vydat do světa Jasona Bournea i v audioknižní verzi knihy, podle níž vznikl slavný film s Mattem Damonem.
 

Šedý muž
Thriller z pera amerického autora Marka Greaneyho je s mírnou nadsázkou řečeno takovým zabijáckým cestopisem. Spolu s bývalým agentem CIA Courtem Gentrym projdete několik zemí než se dostanete k cíli, který je třeba ochránit před nájemnými zabijáky. Předlohu známého filmového hitu Netflixu načetl Martin Stránský.
 

 

Biografie a rozvoj osobnosti pro ty, co se chtějí něco dozvědět

Novinářem v Číně
Co jsem to proboha udělal? To se sám sebe ptá novinář a někdejší zpravodaj americké televize CNN Tomáš Etzler v nové autobiografii. Sám si vzápětí odpoví a to doslova - ujal se totiž i interpretace audioknižní podoby své knihy. Životní příběh o slastech, ale spíše strastech života v Číně, se tak k posluchačům dostává v navýsost autentické podobě.
 

Vlasta Chramostová
Tento prostý název vystihuje vše podstatné. Zavzpomínete spolu s touto významnou českou herečkou na důležitá období jejího života i naší země.
 
Michael Kocáb vzpomíná ve své nové knize především na období kolem sametové revoluce. Vydejte se do doby před více než třiceti lety s ním a s hlasy Lukáše Hlavici, Jana Vlasáka, Jana Vondráčka, Vasila Fridricha a Jany Strykové.
 

I'm your man: Život Leonarda Cohena
Hovory britské publicistky Sylvie Symmons s literátem a písničkářem Leonardem Cohenem vyústily v tuto biografii, kterou si můžete poslechnout v dvouhlasém podání Miroslava Krobota a Dany Černé.
 

Pražský slabikář: Od Kafky k Havlovi a zpět
Literární průvodce českým dvacátým stoletím očima polského novináře Aleksandera Kaczorowského o mistrech psaného slova české historie načetli mistři mluveného slova Igor Bareš a Jan Vondráček.
 

Umění odolnosti
Extrémní dobrodruh Ross Edgley ve své knize zkoumá, kde jsou hranice, které skrývá lidská mysl a tělo. Jeho myšlenky vám svým hlasem zprostředkuje Jiří Miroslav Valůšek.
 

 
Čtyři tisíce týdnů
Oliver Burkeman slibuje, že vás naučí, jak zažívat radost i ve dnech, kdy je toho na vás zkrátka moc. Přiučit se něco o time managementu můžete v interpretaci Ondřeje Nováka.
 

Další tipy na audioknihy milovníky společenské prózy a klasiky, věčné romantiky, či příznivce historie nebo humoru najdete zde.

A pokud spíše sháníte hezký audioknižní dárek pro děti, nebo vás zajímají dramatizace, hry, sci-fi, fantasy a horory, pak si můžete vybrat zde.