Zpět

Hotel Pastis

Hotel Pastis
Simon Shaw, šéf dobře prosperující londýnské reklamní agentury, se vydává na dlouho odkládanou dovolenou do slunné Provence. Potřebuje nabrat síly po nedávném rozvodu, tahanicích s chamtivou exmanželkou a mnohaletém pracovním zápřahu…
Okouzlení atmosférou jihofrancouzské Provence podlehl kdekdo, ale pro nedávno zesnulého britského novináře a spisovatele Petera Mayla (1939–2018) se tento kraj stal červenou nití jeho tvorby i života.

Svou kariéru začal Peter Mayle jako reklamní copywriter, tuto profesi však s ulehčením opustil počátkem sedmdesátých let, kdy začal zaznamenávat první spisovatelské úspěchy. Jeho ranou tvorbu představovaly především úsměvně pojaté naučné knihy pro mládež z oboru sexuální výchovy. Zlom nastal na sklonku osmdesátých let, kdy se Mayle vydal za inspirací k malebnému pohoří Lubéron v jižní Francii. Kniha Rok v Provenci, která v pitoreskním kraji posléze vznikla, se stala bestsellerem, svému autorovi přinesla takřka okamžitý úspěch a slávu a určila dominantní směr jeho další tvorby. Okouzlený Brit už pod provensálským sluncem zůstal, první kniha se rozrostla na dlouhou řadu titulů a v kraji levandule jejich autor nakonec i zemřel.

Román Hotel Pastis vydal poprvé roku 1993. Vlastní zážitky od Lubéronu, provoněné upřímným holdem tamnímu životu, lidem i kuchyni, které plodný autor štědře projevuje ve všech titulech své „provensálské“ řady, se v této knize transformovaly v ryze fiktivní příběh, byť oplývající mnohými autobiografickými rysy.
 

I románový hrdina Simon Shaw má dost svého zaměstnání v reklamě, i on prožil nepříliš snadný rozvod, i on se dostává do Provence bez větších plánů a tak trochu náhodou, i on zde prožije lásku na první pohled, a to nejen k tamnímu kraji, i jemu učaruje pohled na lubéronské skály, i on se rozhodne svůj život změnit a trvale spojit s tímto půvabným krajem. Idylku však naruší mnohé svérázné postavičky a také skupina místních kriminálníčků, kteří se svým plánem na vyloupení nedaleké banky Simonovi nečekaně zkříží cestu.

Hotel Pastis je příjemný odpočinkový příběh, navazující na dobrou tradici anglické humoristické literatury, ve kterém můžeme slyšet ozvěny románů P. G. Wodehouse, ale i třeba Chevallierových Zvonokos, a po jehož přečtení, respektive poslechu, dostane asi leckdo chuť navštívit kraj levandulových polí, slunce a pastisu.
text: Tomáš Vlček, Radioservis
autor
Peter Mayle
úprava
Tomáš Vlček
název
Hotel Pastis
režie
interpret
délka
4:29
vydavatel
rok vydání
2021
hudba
Jacques Brel, Jiří Lukeš
obal
Atelier Degas
zvuk
Radek Veselý
mastering
Roman Špála
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR1122-2