Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Dobrodružství v rozhlasovém studiu

Datum: 

Autor recenze: 

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna
Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna

Knihy Marka Twaina o příhodách Toma Sawyera, jeho kamaráda Huckleberryho Finna a dalších kluků a holek od řeky Mississippi se u českého čtenáře těší značné a dlouholeté oblibě. Vždyť od jejich prvního vydání uplynulo více než 135 let a stále jsou vydávány a adaptovány. Mohlo by se zdát, že v nich není už nic současného – dnešní děti přece nechodí s mrtvými kočkami po hřbitovech, nejsou tělesně trestány ve školách a pokud by na několik dní zmizely ze svých domovů, neobešlo by se to bez důkladného policejního pátrání.

Rozdílnost dětského světa fantazie a bezelstnosti a dospělého světa podivných cílů ovšem existuje stále a v nejrůznějších formách bude znovu zpracovávána budoucími autory.

Při hledání informačních podkladů pro svou recenzi jsem byl překvapen, kolikrát byla Twainova Dobrodružství upravena pro rozhlas či pro vydání na zvukových nosičích. Sám jsem si vybavil pouze supraphonské tituly z osmdesátých let Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna a o existenci tolika dalších českých a slovenských nahrávek jsem neměl tušení. Patrně nejrozsáhlejší z nich je dramatizace Oldřicha Knitla v režijním zpracování Karla Weinlicha z roku 1992. Tuto nahrávku vydal již před lety Radioservis na dvou magnetofonových kazetách, nově nyní vychází v kompletní podobě na jednom mp3 disku.

Desetidílná rozhlasová dramatizace o celkové délce pěti a půl hodiny čerpá ze dvou samostatných knih Marka Twaina. Přestože na sebe obě navzájem navazují, je ta pozdější, o putování Hucka Finna s uprchlým otrokem Jimem, zvláště pro dětského čtenáře, složitější a rozhodně méně úsměvná. Zatímco první Dobrodružství obou uličníků dokáže oslovit i mladší děti, druhé je určeno spíše dospívajícím. V tomto případě by bylo jistě vhodnější obě knihy nekombinovat a ponechat je odděleně, jak to udělal sám autor. I z tohoto důvodu dávám přednost již zmiňovaným dramatizacím, které pro Supraphon v letech 1980 a 1986 natočili režiséři Ladislav Rybišar a Pavel Palouš. Obě jsou samostatné, krátké a pro cílovou skupinu jistě přijatelnější. Recenzovaná audiokniha Radioservisu je bohužel příliš rozsáhlá, navíc s nerovnoměrně rozděleným dějem. Na místě je obava z odlivu posluchačů někdy v první polovině.
 

Na více než dvacetileté dramatizaci je dobře patrná progrese v technice záznamu rozhlasových her. Zatímco dnes celý realizační tým vyráží stále častěji do exteriérů, aby zvuk nahrávky byl co možno nejvíce realistický, v případě Dobrodružství je třeba se smířit s tím, že co posluchači neprozradí vypravěč nebo co nepochytí z kontextu, zvuková složka mu nenapoví. Dialogy působí stejně studiově ať jsou vedeny doma, venku či u vody, zvukové efekty se omezují jen na nepřirozené skučení větru, zpěv ptáků, šplouchání vody či občasné cinkání, srkání a mlaskání. Škoda, že dobré herecké výkony (zejména ty v dospělých rolích) nebylo možno alespoň dorovnat kvalitní prací se zvukem.

banner 1200x150

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna vychází na CD v grafické úpravě Jaromíra Františka Palmeho. Podobně jako tomu bylo např. u Pipi Dlouhé punčochy, Českého Honzy nebo Povídek malostranských stejného vydavatele, je i tentokrát použita laskavá tématická kresba, která váhajícího zákazníka jistě zaujme.

Další recenze této audioknihy

O oblibě amerického spisovatele Marka Twaina jistě svědčí zájem rozhlasu a různých vydavatelství, která představují nestárnoucí příběhy z pera tohoto autora dodnes. Patří k nim např. povídka Milionová bankovka, román Princ a chuďas či Dobrodružství Toma Sawyera a Dobrodružství Huckleberryho Finna.

Audioknihy ze stejného žánru

Příběh stárnoucích manželů, kteří nedokáží žít ani spolu ani bez sebe. Hru napsal Strindberg na konci svého naturalistického období a tak se tu vedle psychologické drobnokresby objevují prvky expresionistické zběsilosti a groteskní komiky. Jistě není náhodou, že na základě právě této hry napsal Friedrich Dürrenmatt svou neméně slavnou hru Play Strindberg.
Sára je plachá, uzavřená desetiletá dívka, která není příliš šťastná. Má zlomyslného bratra, který ji neustále provokuje, kruté a bezcitné spolužáky a ve škole ji to moc nebaví. Je zkrátka jako mnoho jiných dnešních dětí. To všechno se změní, když potká Šalamouna, moudrou nadpozemskou sovu, která jí ukáže, jak se na svět dívat jinak, očima…
TAKOVÉHO ROŠŤÁKA BY SI PŘÁLA KAŽDÁ RODINA! Takového ztřeštěného kluka s originálními nápady by si přála každá rodina! Jen ta jeho s ním má někdy problém… „Kdyby náhodou přepadl Jirka přes palubu, žádná škoda,“ prohlašuje Jirkův bratr Robert. Ani sestra Ethel nezůstává pozadu: „Dovedete si představit, že někdo chce vidět Jirku? A ke všemu v…

Recenze ze stejného žánru

Také jste si mysleli, že jednorožci jsou bájní tvorové s jedním dlouhým rohem uprostřed čela, kteří bývají považováni za symbol síly, dobra nebo čistoty? Spisovatelka A. F. Steadmanová vás ve své debutové knize Skandar a zloděj jednorožců z tohoto omylu velmi rychle vyvede!
V zašlých časech, které pamatuje už jenom slunce, žil na indických a čínských ostrovech mocný král. Po jeho smrti převzal vládu jeho starší syn Šáhrijár. Nový král zanedlouho ale utrpěl těžkou ránu.
Denis je obyčejným dvanáctiletým klukem, který žije podobný život jako jeho spolužáci. Alespoň se tak snaží působit navenek, ačkoliv doma už nějakou dobu není všechno v pořádku. Od chvíle, kdy od nich odešla máma, se k němu starší brácha chová hrubě, zatímco táta se uzavřel do sebe a nesnese projevy jakýchkoliv citů.
Není pochyb o tom, že kniha Lymana Franka Bauma Čaroděj ze země Oz z roku 1900 je jednou z největších amerických klasik. A zdaleka přitom nemusíme zůstat jen u literatury – stačí se porozhlédnout po filmových adaptacích a více či méně souvisejících příbězích. Zároveň je však nutno jedním dechem dodat, že u nás tato látka…

Dále od recenzenta

Zdeněk Svěrák v kterémsi rozhovoru nedávno uvedl, že všechno, co napsal, také načetl. Neplatí to samozřejmě doslova, na to je jeho tvorba příliš rozsáhlá, avšak o Svěrákových knihách určených dospělému čtenáři to do jisté míry říci lze. Po celkem devatenácti samostatných povídkách (s nimiž autorovi interpretačně pomohly i dvě jeho herecké kolegyně) a později zfilmovaném…
Jen několik málo týdnů po vydání českého překladu bestselleru skotského spisovatele Petera Maye Skála (v originále The Blackhouse) přispěchalo OneHotBook s jeho audioknižní podobou. Dvě série kriminálek Stiega Larssona a Larse Keplera, které, ještě pod hlavičkou ADK-Prague, vydalo dříve, tak získavají třetího do party - úspěšnou trilogii z ostrova Lewis. A nová série vyžaduje i…
Pokud patříte mezi milovníky audioknih, nejspíše jste se již setkali se skeptickým názorem, že audiokniha podsouvá výklad a že zvuk knihám více bere, než dává. Odpovědí všem takovým pochybovačům může být audioknižní podoba slavného díla Betty MacDonaldové Co život dal a vzal, které je díky vydavatelskému počinu Radioservisu k dispozici hned ve trojí interpretaci.
Těsně před loňskými Vánoci přispěchalo ještě vydavatelství Tympanum se dvěma tituly, zařazenými do edice Načteno. Jednou z nich byla audioverze novinkové knihy Timura Vermese Už je tady zas v interpretaci Miroslava Táborského, tou druhou je klasika z pera Alberta Camuse Cizinec, kterou načetl Jiří Dědeček. Snad je dobré znovu připomenout, že v edici Načteno vydává…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna
Mark Twain, vlastním jménem Samuel Langhorne Clemens, byl americký povídkář a romanopisec, humorista a satirik. Vyrostl ve městě Hannibal na řece Mississippi, po smrti otce se vyučil jako sazeč v tiskárně a několik let se tak živil. Jeho cesta k literatuře byla krkolomná – dlouho pracoval jako lodivod na řece Mississippi (k tomuto období jeho života odkazuje pseudonym Mark Twain, což prý v dorozumívání mississippských lodníků znamenalo hloubku dvou sáhů), nějakou dobu strávil v armádě, pak odjel na Divoký Západ a trvalo ještě mnoho let, než se oženil a usadil ve městě Hartford v Connecticutu.
Přejít nahoru