Vyhledat
Jak jsem vozil Nory
Jak jsem vozil Nory

Kolem roku 2015 se na slovenské humoristické stránce Dailymale.sk začaly objevovat krátké články jistého Ondreje Sokola. Líčil v nich své zážitky jako řidič autobusu nejenom na Slovensku, ale i v zahraničí. Jeho sbírka příhod s názvem Jak jsem vozil Nory se těšila velké oblibě, takže bylo jen otázkou času, kdy vyjde i jako tištěná kniha. To se nakonec v roce 2018 povedlo. V současnosti se Ondrej Sokol se svými anekdotami ze zasněženého Norska vrací v audioknižní podobě, vydané Eruditiem v českém znění s hlasem Borka Kapitančika a pod režijní taktovkou Michala Kurfürsta.

Ondrej Sokol ve své knížce barvitě popisuje roky, které strávil v okolí norského Stavangeru a jezdil pro místní autobusové společnosti. Kromě toho například popisuje, jak si vyzkoušel ježdění se zájezdovým autobusem plným indických turistů, nebo svou krátkou dovolenou na Špicberkách. Jako člověk původně znalý jen slovenských poměrů v této profesi, se Sokol potýkal s mnohými nezvyklými, příjemnými i nepříjemnými postupy ze stran svých zaměstnavatelů i kolegů. Jeho vtipné i méně vtipné příhody nabízejí neotřelý pohled na Norsko a jeho obyvatele.
 
Příznačný Sokolův styl, díky kterému si získal tolik fanoušků, se vyznačuje převážně dlouhými větami, vhodně dávkovanými vulgarismy a mnohými přirovnáními, z nichž valná většina nějak odkazuje na slovenskou politickou scénu. V audio podobě může být částečně náročné podchytit ducha a náladu jeho textů a nechat vyznít každý vtip tak, aby měl žádány efekt. Je pak na narátorovi, aby si s takovým problémem poradil.
 
Borek Kapitančik zcela suverénně pracuje s autorovými anekdotami a jazykovými obraty, podtrhuje atmosféru povídek a dokáže jim dodat potřebný sarkasmus, napětí i hloubku. Zdatně pracuje s celou paletou postav, které Ondrej Sokol ve své práci potkává. Díky jemným změnám hlasu a dikce dokáže stejně přesvědčivě vystihnout opilého cestujícího, školačky, svérázné povahy z řad řidičů i neurvalé norské babičky.
 

 
Vzhledem k tomu, že kniha Jak jsem vozil Nory je autobiografická a nachází se v ní jen málo dramatizace, trpí trochu přílišnou popisností. Ale i s tím si Borek Kapitančik vcelku poradí, do vyprávění vnáší svým projevem potřebnou expresivnost a často využívá citoslovce. Při popisech únavy hlavního hrdiny skutečně zívá, napodobuje také jeho radostný, vyděšený nebo rozčílený tón. Na začátku vět nebo při vyslovování komplikovanějších jmen se čas od času narátor slyšitelně zadrhne nebo zakoktá. Tyto občasné výpadky ale kazí celkový dojem z jeho interpretace jen minimálně.
 
Audiokniha ale trpí především absenci jakékoliv hudební stopy. Jedná se prakticky o jen předčítanou knihu bez další přidané hodnoty. Chybí zde hudební nebo zvukové předěly mezi kapitolami, které tak po sobě následují příliš rychle, bez potřebné pauzy. Hudba by také dokázala ještě výrazněji vykreslit prostředí a dodala by jinak výborně namluvenému dílu rozměr navíc.
 
Jak jsem vozil Nory je příjemná humoristická jednohubka, u které se posluchač zasměje a dokáže na chvíli vypnout. Díky výraznému a přesvědčivému projevu Borka Kapitančika dokáže zaujmout a udržet pozornost po celou dobu více než osmi hodin.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Zloděj packal – záruka vtipu a humoru potěší    Román se smolařským zlodějíčkem Johnem Dortmunderem patří k nejznámějším Westlakeovým propojením humoristického a kriminálního žánru.   Když jsou zlodějíčci packalové, vše okolo nich i oni samotní dostanou na frak. Román z takzvané „dortmunderovské série“, pojmenované podle smolařského zlodějíčka Johna Dortmundera, patří k nejznámějším Westlakeovým propojením humoristického…
Vtip, nadsázka, ironie a bezbřehá fantazie jdou ruku v ruce s příběhem o vysvobození princezny Amáty. Poslechněte si pohádku podle literární předlohy Jana Wericha s Tomášem Töpferem, Ivanem Trojanem, Bárou Hrzánovou a dalšími skvělými herci. Odvážný chlapík z Orientu Hadžid Abdal Hassan ben Kabbar Hárun Kafan ibn ben Hadži Faruk al Mosadek, řečený Háďa, se…
Zločinec prchající s kradeným zlatem před bývalým kumpánem, vyhořelý důstojník hledající nový životní směr a devadesátiletá stařenka odmítající vyměnit svůj domek za starobinec – to jsou tři nepravděpodobní hrdinové humoristického románu Les oběšených lišek, jejichž cesty se protnou v zamrzlé liduprázdné krajině na severu Laponska. Společné soužití nesourodé trojice sice zpočátku trochu drhne, ale nakonec…
Milý, vtipný a nesmírně poutavý příběh dvou mladých lidí, kteří se náhodně setkají, zamilují se do sebe a podniknou předsvatební cestu po horách i řece do městečka Jiljí, napsal Miroslav Skála v roce 1975. Podle této knihy natočil v roce 1983 režisér Hynek Bočan stejnojmenný televizní film. Hlavními filmovými hrdiny byli tenkrát Libuše Šafránková a…

Recenze ze stejného žánru

Když víte, že svět za několik dní zanikne, můžete se na všechno vykašlat a vyrazit za pomstou. Tak alespoň uvažuje trojice hrdinů nejnovějšího humoristického románu švédského bestsellerového autora Jonase Jonassona Prorokyně a hlupák. Vše se ale nakonec vyvine docela jinak, než bylo původně plánováno. A to nejen proto, že už ani na konec světa není…
Kdo by je neznal – zlobivý Marley, věrný Bailey, malinká Dášeňka či toulavý Gump. Pes, nejlepší přítel člověka je jedním z nejčastěji nejen v literatuře zobrazovaných zvířat. Není divu, pes člověka v jeho životě doprovází již tisíciletí a natolik se s ním sžil, že mu mnozí připisují až lidské vlastnosti. Nezřídka jsou však psí hrdinové…
Atraktivní taxikářka denně brázdící newyorské ulice luxusních čtvrtí i nejzaplivanějších části Haarlemu to nemá snadné ani v mužském pracovním kolektivu, ani v lesbické společnosti doma. Kolikáté dno je ale to poslední?
Když si chce Jo Nesbø na chvilku odpočinout od svého drsného hrdiny kriminálních románů, Harryho Holea, tak popustí uzdu své fantazie a napíše knihu pro děti. Nebyl by to však on, kdyby se v ději neobjevovala téměř detektivní zápletka a kriminálníky se to v ní nehemžilo snad na každém kroku. Ale vezměme to popořadě.

Dále od recenzenta

Jack Crabb má 111 let a podzim života tráví v domově důchodců. Není to ale jen tak obyčejný stařec. Za svůj nezvykle dlouhý život byl svědkem mnoha pozoruhodných událostí. Když v roce 1852 jejich karavanu na cestě do Kalifornie zmasakrují Čejeni, musí Jack Crabb jako kluk opustit vše, co dosud znal, a stát se součástí indiánského kmene. Kromě…
Bílého tesáka a Volání divočiny Jacka Londona můžeme i po letech od jejich vydání pořád považovat za právoplatné klenoty literatury. V obou románech se Londonovi nejenom podařilo vystihnout kruté a drsné poměry, které panovaly během Zlaté horečky v oblasti Klondiku, ale díky nezvyklému způsobu vyprávění zdůraznil i téměř filozofické otázky ohledně lidské a zvířecí přirozenosti a jejich…
Henika je mladá čarodějka, která díky jednomu náhodnému setkání dostane dar léčitelství. Ve smyslu přísahy, kterou složila, pomáhá tam, kde je to zapotřebí. Její kroky vedou nehostinným světem, ve kterém není místo pro vědu, umění ani naději. Na svých cestách, na kterých jí dělají společnost klisna Potvora a straka Trdlo, se potkává s rozličnými lidskými…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Jak jsem vozil Nory
Už jen vozit cestující je někdy vážně zábava, ale co teprve v Norsku! Vozit Nory v MHD není jen tak! Jednak je tam mnohem větší zima než na Slovensku, a podle Ondrejova psaní i mnohem větší sranda. Ale to může být i jeho stylem. Možná kdyby popisoval vyšívání v Zimbabwe, taky by vám to připadalo jako záviděníhodná činnost. Ondrej se hřeje v paprscích slávy od chvíle, kdy pověsil na internet svůj první článek a způsobil tím doslova výbuch. S každým dalším příspěvkem narůstal tlak, aby texty vydal knižně. Stalo se. Kniha se na Slovensku stala zcela nečekaně bestsellerem. Kromě tisíců čtenářů si získala i uznání kritiky – nominaci na Cenu René. Jestli doufáte, že se dozvíte pikošky o geografických a demografických rozdílech a o norských zvyklostech, máte částečně pravdu. Jenomže je nemusíte postřehnout, protože se právě budete smát Ondrejovým neopakovatelným, trefným přirovnáním nebo mistrovsky gradovaným pointám. Ondrej Sokol se narodil roku 1980 v katastru malebného města Trenčín. Měl snahu vystudovat překladatelství a tlumočnictví, ale po zrušení fakulty se nakonec rozhodl splnit si dětský sen a začal jezdit pro Dopravní podnik Bratislava. Odtud už to nabralo rychlý spád – po čtyřech měsících odešel do Norska, a dobře mu tak. Je to práce venku, vsedě, s hezkým výhledem a, jak sám říká, rozmanitá, každý den ho vytočí něco nového. Zároveň doufá, že reputace mezinárodně vydávaného autora bude mít pozitivní vliv na jeho sexuální život.
Přejít nahoru