Vyhledat

Ze zápisků Bertolda Neumana

Praga Piccola
Praga Piccola

Více než rok od vydání audioknižní podoby románu Lord Mord, přichází pod hlavičkou Durmanu další adaptace knihy Miloše Urbana. Tentokrát jde o prvorepublikovou story Praga Piccola, která je prezentována jako “román podle zápisků Bertolda Neumana”. Ty autor, dle předmluvy, získal od Neumanovy dcery a upravil je do literární podoby.

Už v době, kdy vyšla Praga Piccola knižně, psali recenzenti o Urbanovi coby známém mystifikátorovi, který si prý postavu automobilového designéra meziválečné Pragovky vymyslel. Nejspíše je historka o původních zápiscích opravdu jen další z autorových her se čtenáři, uznejme ale, že zabírá. U vědomí pravosti rukopisů získávají postavy románu přece jen větší hloubku, příběh se před čtenářem odvíjí jakoby s větší lehkostí a dýchá z něj opravdová prvorepubliková nostalgie. Miloši Urbanovi se, ať už na základě opravdových událostí, nebo čistě díky vlastní fantazii, podařilo sepsat poutavý příběh s nezaměnitelnou dobovou atmosférou.

Tu se podařilo přenést i do audioknihy, a to s využitím jednoho z hlavních audioknižních prvků. Zatímco tištěná kniha může na čtenáře působit svou grafickou úpravou (o kterou se u Pragy Piccoly postaral Pavel Růt), audiokniha má jinou mocnou zbraň – hudbu. V Durmanu se rozhodli podbarvit samotné vyprávění jak klavírními skladbami v podání Sary Bukowski, tak dobovými lidovými, trampskými či filmovými písněmi, které skvěle doplňují děj a znásobují posluchačský zážitek.

Pro příznivce audioknih je ale patrně nejpříjemnějším zjištěním, že se v Durmanu poučili z nepříliš zdařilé autorské interpretace Lorda Morda a zvolili tentokrát jinou cestu. Miloš Urban nahovořil pouze úvod a doslov, příběh samotný vypráví Martin Myšička. Pochvalme tento velmi rozumný krok a všimněme si, jak jsou oba hlasy podobné. Myšička má téměř stejný mladistvý projev jako Urban, umí však lépe pracovat s hlasem – má výtečnou intonaci i výslovnost. Navíc fakt, že v úvodu zazní autorův hlas, jen umocňuje pocit, že je vyprávění sestaveno skutečně z autentických pamětnických zápisků.

banner 1200x150

Martin Myšička coby Bertold Neuman vypráví více než deset a půl hodiny o době dětství a dospívání v libeňské automobilce, o milostném a později manželském životě i o profesní činnosti a to vše na pozadí skutečných historických událostí. V uších posluchače tak zvolna plyne příběh bouřlivé doby první poloviny dvacátého století – první válka, rozpad mocnářství, vznik samostatného Československa, hospodářská krize, druhá válka. Vyprávění je však stále velmi osobní a tak ani posluchači, kteří se obávají nadužití historických souvislostí, nemusí mít obavu. Budou se bavit.

Malé vydavatelství Durman prokázalo, že se umí poučit z nezdarů a vzdalo se myšlenky na vydávání autorských interpretací za každou cenu. Vhodný výběr interpreta a uvážlivá hudební režie vedly k povedené audioknižní adaptaci zajímavého historického románu.

Datum: 

Autor recenze: 

alx_createQueryArgsSimilar(): Argument #1 ($srcInstance) must be of type WP_Post, null given, called in /var/www/naposlech.cz/html/wp-content/plugins/alx-related/includes/Relations/NamedRelationsController.php on line 68

Dále od recenzenta

Rozhlasovou podobu románu Joa Nesbøho Nemesis uvedl Český rozhlas letos v květnu a červnu na stanici Vltava. Po šest nedělních večerů jsme měli možnost sledovat Igora Bareše coby Harryho Holea, a s ním více než čtyřicítku dalších herců, při vyšetřování okolností nezvyklého bankovního přepadení. S kladným posluchačským přijetím, kterého se náročné dramatizaci dostalo, souzní i…
Na pultech knihkupců (kteří se nebojí zadat si s audioknihami) i v nabídce digitálních distribucí se v těchto dnech objevuje reedice rozhlasové dramatizace špionážního románu Grahama Greena Lidský faktor. Titul, který byl už nějakou dobu vyprodán, tak může oslovit novou generaci audioknižních posluchačů. A třeba právě proto, že od jeho natočení už uplynulo celé čtvrtstoletí.
Není od věci povšimnout si, jakou část české audioknižní produkce tvoří tituly pro děti a mládež. Ačkoli zdaleka ne všichni vydavatelé se na mladého posluchače zaměřují, existují tací, jejichž ediční plány s touto cílovou skupinou počítají. Oddělíme-li od nich Supraphon, který je svým bohatým archivem schopen pokrýt trh dětských audioknih na několik let dopředu, stále…
Audiokniha Žítkovské bohyně vyšla v pravý čas. Jistěže ji můžete poslouchat i v tropickém létě, ale podzimní doba jí svědčí mnohem lépe. A pokud byste chtěli dýchat atmosféru Moravských Kopanic naplno, zajeďte tam. Můžete třeba ze Starého Hrozenkova projít místní naučnou stezkou a přitom ve sluchátkách nechat znít příběh bohyní ze Žítkové.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Nyní není medailonek k dispozici.

Audiokniha není v databázi, nebo není v článku uvedena.

Přejít nahoru