Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Chytej loď, je tam chleba se sádlem!

Datum: 

Autor recenze: 

Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii
Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii

Knihy Zdeňka Šmída jsou dodnes u mladých čtenářů velmi oblíbené. Autorova díla často spojuje láska ke sportu a k trampování, smysl pro humor, akčnost a dobrodružství. Jeho románovou prvotinu Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii lidé často označují za „vodáckou bibli“.

Mladík se v ní snaží přimět svou přítelkyni k tomu, aby s ním jela na vodu. Ta se k jeho představě o dovolené staví odmítavě, protože chce navštívit moře. Aby ji přesvědčil, vypráví své vyvolené řadu úsměvných historek, které prožil při sjíždění Lužnice a Sázavy s Bongem, Kenym, Lucií, Lídou, Ivanem, Maruškou, Křižákem, Kateřinou a ostatními členy party.

Z jedné takové příhody, kdy dvojici na nebezpečných peřejích uplavalo pádlo, a kánoe se stala neovladatelnou, pochází i legendární hláška, kterou jsem si vypůjčil pro nadpis tohoto článku. Kniha navíc obsahuje i skutečného průvodce světem vodáků, v nadsázce seznamuje s vodáckými zvyklostmi a nechybí i slovníček slangových výrazů, užívaných na řekách.

Vedle laciného televizního seriálu, jehož tvůrcům se bohužel vůbec nepodařilo literární text převést do vizuální podoby, byl v oblasti mluveného slova tento titul adaptován celkem třikrát, na audioknižní trh se však dostalo pouze nejmladší načtení. První verzi nahrál Jaromír Meduna ve studiu Knihovny a tiskárny pro nevidomé společně se Šmídovým volným pokračováním Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách. Škoda, že nahrávka zatím zůstává určena pouze zrakově znevýhodněným – Medunova interpretace je totiž velmi svěží a při důkladné zvukové rekonstrukci by si své příznivce určitě našla. 

O druhé nastudování vodáckého průvodce se postaral Český rozhlas. V roce 1991 natočila v plzeňském studiu Marie Texelová pětidílnou četbu na pokračování s Tomášem Šolcem, Antonínem Kaškou a Lucií Schneiderovou. Jde o četbu velmi zdařilou, neboť všichni tři interpreti zcela porozuměli autorově humoru a promítli jej do interpretace. Literární předloha přímo vybízí k vícehlasému zpracování. Tomáš Šolc se zhostil role vypravěče, Lucie Schneiderová s Antonínem Kaškou zdařile ztvárnili zápisy z lodního deníku a Kaška pro pestrost přečetl názvy jednotlivých vyprávění. O hudební doprovod se postarala trampská muzika, která je pro atmosféru na řece jako stvořená.

banner 1200x150

V roce 2010 vydalo Nakladatelství XYZ svou audiopodobu Proč bychom se netopili v režii Jitky Škápíkové a v geniálním podání Davida Novotného. Považuji tuto audioknihu za vůbec nejlepší titul mluveného slova z produkce XYZ. Novotnému se mistrovsky podařilo přenést posluchačovu mysl na lodě za partou, hlasem vždy vystihl vše, co psané řádky vyjadřovaly, ironii, sarkasmus i žertovné popichování žen a mužů. Skvostné povídání ozdobily kytarové variace na známé táborákové písničky, u kterých nechybí foukací harmonika ani hvízdání. Abych však titul příliš nepřechválil, jednu vadu na jeho kráse spatřuji v náhlém a nepochopitelném ukončení číslování vyprávění, které bylo do dvou třetin nahrávky interpretem sdělováno a které sloužilo v nahrávce pro snadnější orientaci.

Jste-li milovníky této legendární knihy, máte-li rádi pobyt v přírodě jako trampové či vodáci nebo jste se s tímto titulem dosud neseznámili, pak vězte, že se s Davidem Novotným během necelých čtyř hodin nebudete ani chvíli nudit a břicho od smíchu nepřestane bolet.

Dále od recenzenta

Jednou si plavčík Honza při škrábání brambor na té nejzadnější zádi prozpěvoval známou písničku Skákal pes přes oves. Slyšel to zelený mořský pes Larry, který vypadal asi jako irský teriér, vylezl z vody a začal si s plavčíkem povídat. Honza se dozvěděl o existenci mořských domácích zvířat a Larry zatoužil poznat opravdickou zelenou louku. Dobrosrdečný…
Když se v roce 1991 dostala poprvé k posluchačům magnetofonová kazeta Devatera pohádek v podání Vlastimila Brodského od vydavatelství AudioStory, jednalo se zajisté nejen pro milovníky Karla Čapka o mimořádnou událost.
Pokud se při výběru audioknižních titulů orientujete podle anotace, Cizinci v noci by vás mohli snadno minout. Příběh totiž svou zápletkou nijak na první pohled neohromí – dva osamělí starší lidé se dohodnou, že se budou navštěvovat a povídat si. Novela amerického spisovatele Kenta Harufa však zaujme především svou zdánlivou jednoduchostí a stavbou vyprávění. Mozaika…
Veselá dobrodružství kulatého medvídka, jeho maminky Barbory a strýčka Vasila jsou dodnes známá především díky televiznímu loutkovému a animovanému seriálu s Helenou Štáchovou v hlavní roli. Jeho tvůrci vycházeli z knižních předloh Josefa Menzela Míša Kulička v rodném lese, V cirkuse a V ZOO. V této recenzi se budeme věnovat především dvěma různým audioknižním zpracováním.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Přejít nahoru