Vyhledat
Autismus & Chardonnay
Autismus & Chardonnay

Jsou audioknihy, které poslechneme kdekoli, třeba během cestování tramvají, ve frontách v nákupním centru, za volantem nebo tiše v křesle s hrnkem kávy. A jsou takové, ke kterým se hodí klid a možná i to víno. Někdy je totiž třeba i poslech „strávit“ – prožít, promyslet, prodýchat, vstřebat a tu a tam zapít. Mezi takové lze počítat i Autismus & Chardonnay.

Martin Selner, který už sedmým rokem pracuje jako asistent ve stacionáři zaměřeném na lidi s poruchou autistického spektra, předložil ve svých dvou knihách – a nyní i audioknižně – texty, které od roku 2016 publikoval na svém blogu (později nominovaném na Křišťálovou lupu a Magnesia blog roku). Nečekejte ovšem Deníček moderního fotra, Ženu filmového kritika ani Kafe a cigárko. Pořád máme co dočinění s nadsázkou, lehkým humorem i úsměvnými mikrosituacemi, ale už hudební předěly, které většinu času tvoří střídmě melancholická elektrická kytara (mimochodem brilantně vyvažující odlehčenost i zádumčivost), naznačují, že tu a tam bude jednoho při poslechu mrazit. Tím spíš, že tématem je práce s lidmi s menší či větší mírou postižení (respektive nekompatibilitou s běžným sociálním prostředím).

V citlivě napsaných textech Selner balancuje na hraně humoru, dojetí, patosu i cynismu. Dát takové tvorbě zvukovou podobu je o to těžší, zvláště, když mnoho replik v začleněných miniepizodách pochází z úst autistů nebo osob s Aspergerovým syndromem. Volbu Davida Novotného coby interpreta Selnerových textů, lze tedy označit za velmi dobrou – má bohaté zkušenosti s tvorbou charakterů a náladovým laděním. Herci i režisérce Alexandře Bauerové bylo jasné, že v dialozích nesmí dojít ke křečovité imitaci mluveného projevu těžkého autisty, jelikož by náhlý zvrat v poloze hlasu a výrazu působil nepatřičně a nejspíš by se minul účinkem. „Tady jsme s Davidem od začátku věděli, že se pouštíme na tenký led. Proto jsme chtěli co nejvíc porozumět tomu světu a jeho předobrazům, tedy jednotlivým autistům.“ (Alexandra Bauerová)
 

Za tím účelem – a na audiálním zpracování to je znát – byly s autorem knihy vedeny důkladné konzultace a byl dokonce přizván i na natáčení. „Poctivě jsem odpovídal na různé dotazy, občas jsem měl k nahrávání připomínky. Když jsem se ale zaposlouchal, jak David knihu namlouvá, ale především jak o ní mluví, jsem rád, že ji nedělá nikdo jiný.“ (Martin Selner) „Martin mi opoznámkoval do scénáře jednotlivé autisty. Každý má svůj charakter a u každé postavy jsme věděli, kdo to je a jaký je.“ (Alexandra Bauerová)

banner 1200x150

Vzhledem k tomu, že audiokniha vychází ze Selnerem už převyprávěných (byť reálných) situací, a také k tomu, že je jako médium stavěná na interpretaci, muselo dojít k jistému posunu v uchopení. To, co jako posluchači ve finálním řešení slyšíme, je tedy kombinace napodobení reality s jemnou stylizací, která odpovídá tónu a zabarvení Selnerova vyprávění. Což ovšem nijak neubírá na intenzitě posluchačského prožitku a je to onen důvod, proč tento audiální počin zařadit do kategorie audioknih, které vyžadují dávkování. Pokusí-li se ji totiž posluchač zhltnout najednou, brzy přijde na to, že to nepůjde, že je toho (především pocitů) zkrátka moc.

Druhým důvodem, proč doporučit poslech na více večerů, je ten, že koncepce, kompozice i podoba textů, z nichž audiální vydání vychází, zůstala nezměněná. Nejde sice o nedostatek – mnoho posluchačů ocení, že mají možnost se seznámit s dílem (v tomto případě díly) v podobě, která odpovídá konkrétnímu knižnímu vydání, ale můžeme se na tento přístup dívat i jako na promarněnou příležitost. S knižně vydanými blogy se dá redakčně zacházet tak, že se vydají „tak, jak jsou“, anebo se řekne: „kniha je jiné médium, pojďme ten blog přizpůsobit.“ A audiokniha je pak další médium.

Tím spíš, že vyšly obě knihy v rámci jedné audioknihy a bylo možné na tvorbě spolupracovat s autorem, nabízelo by se jiné řazení textů, aby se postavy představovaly postupně a v logické návaznosti, nebo aby se nepředstavovaly vícekrát. Taktéž by bylo možné vypustit sdružené a opakující se fráze. Na blogu, který se šíří virálně a tedy expanduje mimo hranice blogspotu, je nejspíš třeba tu a tam pro kontext připomenout: „Pracuji s autisty,“ v sedmadvacáté kapitole souborného vydání to však již připomínat netřeba, a tak dále… Ano, vzniklo by vydání, které by se velmi lišilo od knižního, což by zřejmě nebylo slučitelné s vydavatelským záměrem, který se tvůrci snažili dodržet. Režisérka Bauerová k tomu dodává: „Mohl se v tom udělat autistický řád, ale to by byla jiná kniha. Důležitý je naopak neautistický vypravěč, který nám ten svět otevírá.“ (Alexandra Bauerová)

Závěrem tedy lze říct, že pokud se rozhodneme prozkoumat jak Autismus & Chardonnay, tak Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr, můžeme se spolehnout, že pečlivě připravené audioknižní vydání nás oproti knižnímu rozhodně o nic neochudí, tím spíš ne o intenzivní zážitek z poslechu důstojného zpracování.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Unikátní záznamy, z velké části považované za ztracené, z tvůrčí dílny nezapomenutelné dvojice V roce 2013 vyšel box 17 CD pod názvem Šimek & Grossmann / Komplet 1966–1971. Za téměř deset let od doby vydání předchozího počinu se objevila v archivech České televize i v archivech soukromých sběratelů řada dalších zajímavých a raritních záznamů obou…
Dominik Landsman, autor populárních Deníčků moderního fotra, už nám vysvětlil, že mateřská dovolená není žádná dovolená. Opravdová dovolená je třeba výlet k moři do Bulharska, jak nám to popsala druhá polovina rodičovské páru, Dominikova žena Nataša. Nyní se ke slovu dostává ten nejdůležitější – syn Čeněk. To je totiž jediný člen rodiny, který má na…
Třiasedmdesátiletý pan Ovčáček doslova přežívá v domově pro seniory. Má vyšší inteligenci než většina klientů i zaměstnanců a rád dělá různé legrácky a naschvály. Ty ale zdaleka ne všichni berou s humorem. Jednoho dne se tak rozhodne zmizet. Chce se pokusit znovu najít štěstí, které ho opustilo spolu s milovanou ženou. Na své cestě za…

Recenze ze stejného žánru

Předvánoční čas bývá na audioknižní novinky tradičně velmi bohatý. Důvodem je samozřejmě, podobně jako u jakéhokoliv jiného obchodního artiklu, slibný komerční dopad blížících se svátků, troufám si ale bláhově věřit, že právě u knih a audioknih je záměr vydavatele ještě jiný – saturovat dychtivé čtenáře a posluchače pro nadcházející dny volna, klidu a míru novými…
Kolem roku 2015 se na slovenské humoristické stránce Dailymale.sk začaly objevovat krátké články jistého Ondreje Sokola. Líčil v nich své zážitky jako řidič autobusu nejenom na Slovensku, ale i v zahraničí. Jeho sbírka příhod s názvem Jak jsem vozil Nory se těšila velké oblibě, takže bylo jen otázkou času, kdy vyjde i jako tištěná kniha.…
Jaké je přesedlat ze závodních sedadel sportovních vozů do sedačky traktoru a namísto řezání zatáček na okruzích obdělávat pole? S nadcházející šedesátkou si anglický moderátor a novinář Jeremy Clarkson rozhodl splnit svůj sen a z motorismu přesměroval svou energii k farmaření. Nebyl by to však on, kdyby si při tom nepořídil ten největší dostupný traktor, aby vzápětí zjistil,…
Nakladatelství CooBoo, člen skupiny Albatros Media, se od svého založení roku 2009 specializuje na vydávání literatury pro teenagery. V portfoliu, které tvoří, až na malé výjimky, tituly zahraničních autorů, jsou velkou měrou zastoupeny romantické příběhy pro dívky, dobrodružné i fantasy knížky nebo humor. Právě do poslední zmíněné skupiny patří veleúspěšná série Deník malého poseroutky amerického…

Dále od recenzenta

Agatha Christie napsala s oblíbenou všetečnou dámou Jane Marplovou celkem dvanáct samostatných románů a s audioknižním vydáním příběhu zvaného V hotelu Bertram můžeme říct, že dílo bylo dokonáno a románová audioknižní série se uzavřela. To je jistě vhodný moment pro ohlédnutí a neméně také zhodnocení.
Když se román připravuje k vydání znovu, tentokrát coby audiokniha, může dojít k množství nesouladů. Například autorského záměru se záměrem režie, koncepce románu se zvoleným dramaturgickým pojetím, nebo stylu vypravěče s naturelem interpreta. V případě Posmrtné predace Viléma Koubka si naopak všechno dokonale sedlo, a tak se může servírovat pochoutka pro otrlé, noirové dobrodružství Vincenta…
Oznamuje se vražda je šestou detektivkou Agathy Christie, kterou vydavatelství Voxi skupiny Albatros Media uvedlo v rámci ucelené série marplovek (původně vydávaných pod značkou Vyšehrad). Zpočátku vycházely ročně dva až tři příběhy, tento však následoval po téměř roční odmlce. A jelikož i tato série se postupem času vyvíjela, můžeme se ptát, jakým směrem se posunulo novinkové…
Petr Stančík je básník, esejista, dramatik a textař. Čeští čtenáři – a hlavně pak posluchači audioknih – jej ale znají především jako autora románů a povídek. Nejednu jeho prózu mohli slyšet, a to včetně jím beletrizované legendy o Frantovi Pérákovi. Nyní se nám ovšem Pérák představuje v novém kabátě a zdá se, jakoby mu tento…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Autismus & Chardonnay
Když začal asistent pro lidi s poruchou autistického spektra psát blog s názvem Autismus & Chardonnay, ještě netušil, že z jeho zážitků bude bestseller.
Přejít nahoru