Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

V mysli sériových vrahů

Datum: 

Autor recenze: 

Já, vrah
Já, vrah

Miko, Fabiánová, Biederman, Prokop a Semanský. Pět vrahů. Pět skutečných příběhů. Pět dílů. Tak by se ve stručnosti dala charakterizovat jedna z nejnovějších superprodukcí Audiotéky Já, vrah.

Projekt formálně přebírá mnoho dokumentárních postupů (rozhovory, práce s nahrávkami a podobně), žánrově by tedy seriál Já, vrah bylo možné označit za pět samostatných dokumentárních her, které na jednu stranu vychází z faktických informací a na druhou pracují především v dialozích s určitou mírou autorské licence. Stopáž jednotlivých dílů se pohybuje mezi 34 a 47 minutami, přičemž z hlediska struktury jsou si všechny podobné: jde o dialog mezi vrahem/vražedkyní s vyšetřovatelem, doplněný o výslechy svědků a zejména o zdramatizované pasáže samotných vražd či jiných minulých událostí. Nechybí ani výčet faktických informací v podání skutečných reportérů a moderátorů.
 
Zajímavostí je, že se jednotlivé díly audioseriálu natáčely v reálném prostředí (koupelna, kuchyň atd.). Aby bylo vše co nejautentičtější, zvolili inscenátoři v auditivní tvorbě ne zcela běžný způsob natáčení a dovolili hercům, aby se v prostoru také pohybovali (při ztvárnění samotných vražd dokonce bodali do kusu masa). Všechny tyto drobné detaily se ale znatelně projevují na výsledném tvaru, který je v tomto ohledu zvukově velice naturalistický a skvěle vyvolává vizuální představy.
 
Protože je každý díl postaven na výkonu jiného herce v roli hlavní postavy, bylo více než žádoucí, aby jejich interpretace v sobě odrážela i základní charakterové rysy skutečných vrahů. David Laňka (scénář a režie) a Martin Müller (režie) si tak dali na výběru hlavních interpretů záležet. Ondřej Malý do vraha Mika dokázal vtisknout odpornou zrůdnost. Naoko milý člověk se postupem času stále více zamotává do vlastních lží a stává se z něj sebestředný avšak neschopný vrah. Anna Fialová v roli vražedkyně Fabiánové doslova exceluje. Přestože herečka pracuje s poměrně úspornými prostředky, je z její interpretace patrná smyslnost a koketnost, pomocí kterých si vražedkyně omotávala kolem prstu své mužské oběti. Nyní tyto zbraně využívá, aby ve vězení dosáhla určitých výhod. Zároveň si postupně omotává kolem prstu i posluchače, a to natolik, že recipient může mít nakonec pocit, že obětí nejsou zavraždění, ale sama jejich vražedkyně.
 

Cyril Dobrý (Biederman) a Vojtěch Vondráček (Prokop) budují své postavy podobným způsobem. Z jejich interpretace je znát citelná touha vrahů po zviditelnění, po tom pochlubit se svým jednáním, stejně jako neschopnost soucitu se svými oběťmi. David Novotný představuje Semanského jako v podstatě hodného a milého člověka, kterého ke třem vraždám donutily okolnosti. Novotného interpretace tedy přesně odpovídá odbornému psychologickému posudku, jehož část v závěru dílu zazní. Jeho a Fialové herecký výkon lze označit za nejpřesvědčivější v rámci celé série.
 

Bohužel ve vedlejších a malých rolích tvůrci tak šťastnou ruku při výběru obsazení neměli. Někteří herci (například Tony Mašek ve 3. dílu nebo Michal Sieczkowski a Hanuš Bor ve 4. dílu) jsou ve svých rolích velice „kožení“ a nedaří se jim dávat slovům správný význam. To v kontextu se zvukovou realističností a zejména ve srovnání se suverénními výkony titulních představitelů působí velice neuvěřitelně.
 
Jediným společným prvkem mezi všemi díly, kromě podobně formálně budované struktury příběhů, je postava vyšetřovatele v podání Davida Švehlíka. Z dramaturgického hlediska však užití této postavy nedává úplně smysl – není například dobře vysvětleno, proč vyšetřovatel za na doživotí odsouzenými vrahy vůbec přichází a ani několikrát se opakující motiv touhy po poznání pravdy není v tomto ohledu zcela uspokojivý. Teprve v posledním 5. díle se posluchač dozvídá, že detektiv dostal nabídku své případy zpracovat do podoby seriálu, a proto se jimi probírá. Toto vysvětlení však ale přichází poměrně pozdě. Zároveň jeho návštěva vyvolává dojem, že všechny případy vyšetřoval jeden detektiv, což vzhledem k rozptýlenosti případů po celé republice není dost dobře možné.
 
To však neznamená, že by Švehlík zahrál svou postavu špatně. Jeho vyšetřovatel je unavený muž středního věku, který svou prací žije a po všech těch letech u policie ho nic nemůže překvapit. Proti jeho ztvárnění však jde například scénář 4. dílu, kde je i on zaskočen surovostí vražd. Tak zkušeného detektiva, jak je zde postava vyšetřovatele vykreslena, by ale něco takového překvapit přece nemělo. Bohužel navzdory Švehlíkovu dobrému výkonu je nutné konstatovat, že na rozdíl od vrahů působí postava vyšetřovatele scenáristicky značně nedomyšleně, jako by se tvůrci na poslední chvíli snažili jednotlivé díly tímto způsobem propojit.
 
Kuriózní je v tomto ohledu také postava dozorce v podání Ladislava Cigánka. Jak je možné, že stejný dozorce přivádí za vyšetřovatelem jak mužské vrahy, tak i Fabiánovou? To jsou všichni ve stejné věznici? Mohlo by se zdát, že tohle jsou nepodstatné drobnosti, které nemají na výsledek žádný vliv, avšak opak je pravdou. Právě tyto drobnosti totiž degradují výsledný tvar. Z vysoce realisticky pojatého díla založeného na skutečných událostech s vynikajícími hereckými výkony hlavních představitelů se vinou těchto drobností stává audiohra s nedotaženým scénářem a znatelně chybějící rukou dramaturga. Je to obrovská škoda, protože nápad na sérii Já, vrah měl ve všech ohledech velký potenciál navázat na úspěch loňského Agenta od Jiřího Havelky.
 

Recenzovaná audiokniha: 

Dále od recenzenta

Socialismus, 80.léta. Linda se po svatbě přestěhuje se svým manželem Vojtěchem na osamocenou hájovnu, která se nachází v sovětském vojenském prostoru. Nevadí jí samota, ale má strach z všudypřítomných Rusů, jeden voják ji dokonce za bílého dne obtěžuje. Když Lindě v noci kdosi neúnavně klepe na okno, neváhá a vezme do ruky manželovu zbraň, aby…
Malá Dalila se s rodiči přestěhuje z vesnice do většího města. Vysoké domy, prostorné ulice a spousta lidí ve zvídavé holčičce vzbuzují úžas. Nejvíce ji však zaujme výtah v domě. Nejde ale o obyčejný výtah. Tento nemá dveře a obíhá domem pořád dokola. Téměř nikdy se nezastaví. A protože Dalila nemůže jezdit výtahem sama, bere…
Violet, Klaus a Sunny Baudelairovi měli krásné dětství. Ano, měli. Bohužel. Ze dne na den se všechno změnilo, když jejich milující rodiče zemřeli tragickou smrtí a oni se museli nastěhovat k jejich vzdálenému příbuznému hraběti Olafovi. Od té doby stíhá sourozence jedna nešťastná příhoda za druhou…
Když v meziválečných Spojených státech začal hojně vzkvétat organizovaný zločin reprezentovaný mafiánskými bossy, pašeráky nebo zabijáky, musela na tuto společenskou změnu reagovat i detektivní literatura. Vznikla tzv. americká drsná škola, která přenesla zločin z venkovských (britských) sídel zpět do ulic.

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Já, vrah
Výslechová místnost. Vyšetřovatel. Vrah. Usedají proti sobě. Jeden, aby se dozvěděl, jak pachatel zločiny spáchal, co jej k nim vedlo. Druhý, aby je vysvětlil nebo se jimi dokonce pochlubil. Ti, kteří vraždí vícekrát, se totiž často touží pochlubit a svěřit. Anebo alespoň přiblížit svůj pohled na svět, na lidi… Naproti nim sedí někdo, kdo se o ně konečně zajímá. Kdo si nechá vyprávět jejich příběh… Vyšetřovatel je někdo, kdo k nim má blíž, než kdokoliv předtím… Skutečnými událostmi inspirovaný audioseriál “Já, vrah” tak rozkrývá leckdy neuvěřitelné příběhy a charaktery vrahů, kteří budili strach brutalitou svých činů. Vyprávějí, na co mysleli, když vraždili. Jak toužili vraždit dál. Anebo jak toužili po tom, aby jejich identita byla odhalena a svět se konečně dozvěděl (a ocenil) dokonalost jejich zločinů. Každý z nich je jiný. Každý vraždil kvůli něčemu jinému. Každý u toho cítil něco jiného. A některý z nich dokonce vůbec nic. “Já, vrah” nabízí atypický přístup ke kriminálnímu žánru a díky tomu nejen emotivní posluchačský zážitek, ale také prostor pro silné herecké výkony.
Přejít nahoru