Vyhledat
Karibské tajemství
Karibské tajemství

Autorka detektivek Agatha Christie se, jakožto dobře situovaná Britka i manželka archeologa, musela za život potkat s bezpočtem starších důstojníků, kteří s sebou vozili zásoby fotografií a rádi se do omrzení chlubili tím nebo oním dobrodružstvím. Kdo ví, jestli si také někdy nepřála, aby zhynuli nějakou ošklivou smrtí. Tak jako tak se svůj postoj k těmto mužům nezdráhala vyjádřit prostřednictvím hrdinky Jane Marplové v románu Karibské tajemství, který se nyní u nás dočkal i audioknižního vydání.

Agatha Christie poslala svou všetečnou slečnu Marplovou na ozdravnou dovolenou do Karibiku v roce 1964, respektive tehdy poprvé příběh spatřil světlo světa. Na tomto románu je zajímavé, že se v něm Jane Marplová prvně ocitá ve vzdálených krajinách, zároveň ale tímto dílem spisovatelka zasazuje děj některé ze svých knih do exotických končin úplně naposledy. Karibské tajemství je tedy z její strany jakousi poslední tečkou za literární exotikou a dále se ona i slečna Marplová budou pohybovat už jen po dobře známých domácích cestách, kopcích, vesničkách i sídlech. Ale nepředbíhejme.

Jak už bylo naznačeno, slečna Marplová se na přání i náklady svého synovce Raymonda Westa, úspěšného spisovatele, odebírá na karibský ostrov St. Honoré. Předobrazem pro toto místo byl nejspíš ostrov Svatá Lucie, který Agatha Christie znala z nejedné návštěvy karibské oblasti, jež s manželem podnikla v 60. letech. Tam se Jane setkává s majorem Palgravem, který všechny ne a ne přestat častovat svým vyprávěním, nezřídka doprovázeným ukázkami fotografií. Na jedné z nich však, jak Palgrave tvrdí, je zachycen vrah. Ovšem dříve, než stačí slečně snímek ukázat, změní téma a druhého dne je nalezen mrtvý.
 

Jak už je u Agathy Christie zvykem, některé z postav volně přecházejí z románu do románu a je tomu tak i tentokrát. Brzy se totiž Marplová setká se starým a nemocným milionářem Jasonem Rafielem. Jejich rozhovory – nejen o zločinu – jsou pak nádhernou ukázkou autorčina citu pro dialog a konverzační humor. Nicméně jde o téhož Jasona Rafiela, který později v románu Nemesis, poprvé publikovaném na počátku sedmdesátých let, odkáže slečně Marplové 20 tisíc liber pod podmínkou, že se znovu stane bohyní pomsty a vyšetří jeden dávný zločin. O to více si můžeme cenit, že z logiky věci nejprve vychází právě Karibské tajemství, ale v těsném závěsu za ním se můžeme pustit i do audioknižního návratu postavy pana Rafiela.

banner 1200x150

Jakkoli je na ostrově krásně a dny ubíhají v poklidném tempu, tempo románu a vyprávění je velmi svižné a dynamické. Ne nadarmo se příběh dočkal také tří v Česku odvysílaných televizních adaptací v hlavní roli s Helen Hayes (1983), Joan Hickson (1989) a Julií McKenzie (2013).

Audioknižního vydání se opět – jako v případě předchozích románů se slečnou Marplovou – ujalo vydavatelství VOXI, pro které nahrávky pořizuje tým pod režijním vedením Daniela Tůmy nebo Jindřišky Novákové z AudioStory. V dramaturgickém rozvržení do vícehlasé četby si hlas slečny Marplové již tradičně drží Růžena Merunková, zatímco vyprávění a replik dalších postav se v téměř osm a půl hodiny dlouhé audioknize ujímá Otakar Brousek mladší. Je skvělé, když nějaký tým dobře funguje a odráží se to nejen na realizaci dalších a dalších projektů podobného typu, ale i na vzrůstající kvalitě. Vzájemná dynamika obou interpretů už je tak dobře usazená, že se posluchači mohou jedině těšit na chvíle, až spolu ti dva zase povedou nějaký dialog.

Atmosféru pak příjemně doplňují hudební plochy a motivy, které se co do volby nástrojů i aranžmá nechaly příjemně ovlivnit románovým prostředím, takže od prvních tónů posluchači pochopí, že anglický venkov zůstal ten tam.

 

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Básník české akční fantastiky se vrací na místo činu v deštivém krimi noiru. V životě každého soukromého vyšetřovatele přijde práce, po které už nic není jako dřív. Před Vincentem Krhavým se jedna taková objeví na dně věčně prázdné láhve, a když se jí nezbaví ani odhozením do popelníku plného vajglů, nakonec ji vezme. Žízeň totiž…
Historik a oblíbený spisovatel Vlastimil Vondruška píše mimo jiné čtivé, dramatické a tajuplné detektivní příběhy, které se odehrávají ve středověku. U čtenářů si získaly obrovský ohlas pro svou věrohodnost, atmosféru, rychlý spád děje a napětí.
Kdysi elitnímu policejnímu důstojníkovi Thorkildu Askemu osud servíroval jednu pohromu za druhou. Prošel si vězením, ztratil práci, dobrou pověst i milovanou ženu. Další nebezpečná situace na sebe nenechá dlouho čekat. Autorka kriminálních románů jej přesvědčí, aby jí pomohl s přípravou nové knihy. Předešlý poradce byl ale v této roli zavražděn. Aske brzy pochopí, že nic…
Záhadné, téměř rituální sebevraždy mladých lidí otřesou malým německým městečkem. Všechny oběti spojuje příslušnost k jedné diecézi a případu se proto ujímá kněz a církevní vyšetřovatel Pavel Wagner. Na pomoc si povolá inspektorku Annu Steinbachovou, mladou a emancipovanou ženu, která má k církvi značně odtažitý vztah. V práci však nachází smysl, který jí pomáhá překonat…

Recenze ze stejného žánru

Detektivky s židovskou tematikou z pera Petra Eidlera nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, stále atraktivní téma ale i velice svěží vítr. Jak si s vydáním pro posluchače poradilo vydavatelství?
Dům na samotě je poslední ze série románů Michaely Klevisové s vyšetřovatelem Josefem Bergmanem, který čekal na své načtení a audioknižní vydání. Laťky nastavené Vraním okem se sice nedotkl, ale přinejmenším v některých směrech napravil vydavatelství reputaci.
Švédská detektivní série s vyšetřovatelem Fabianem Riskem zamířila do svého velkého finále. Stefan Ahnhem si pro své čtenáře připravil šestý díl s názvem Poslední hřebík. A nudit se při něm opravdu nebudete. Událostmi je příběh nabitý od první stránky až do samotného konce. Jak se završí osudy všech hrdinů? Dojdou potrestání ti, kteří mají, nebo…
Série Čínských thrillerů dorazila do svého finále. Prostřednictvím hned dvojice zbrusu nových audioknih se můžete seznámit s tím, jak se skotský autor Peter May rozhodl zakončit tuto svou populární sérii, v níž šlo vždycky kromě honby za zločincem i o bouřlivý vztah mezi hlavními protagonisty. Co na hrdiny v příbězích Pekingský rozparovač a Svatba duchů…

Dále od recenzenta

Zatímco loni se posluchači s tvorbou světového bestselleristy Neila Gaimana seznámili poprvé prostřednictvím Severské mytologie, letos se s jeho díly takřka roztrhl audioknižní pytel. V první polovině roku vycházejí u vydavatelství Tympanum hned tři opusy: Nikdykde, Američtí bohové a Koralina. Jejich autor se prakticky bez výjimky pohybuje tam, kde se protínají množiny pohádky, dobrodružné četby,…
V pořadí třetí z nových případů Hercula Poirota nese název Záhada tří čtvrtin. Že nejde o dílo „královny detektivek“ Agathy Christie, nýbrž autorky psychothrillerů (byť taktéž britské) Sophie Hannah, není informace nijak nová. Mohla by však být klíčem k tomu, proč autorka jako by dosud hledala kompromis právě mezi thrillerem a stylem vyprávění, jaký by…
Předchozí audiokniha české spisovatelky a novinářky Michaely Klevisové Vraní oko předznamenala příchod nové éry ve zvukovém vydávání detektivních románů této autorky. Následující audiokniha, vydání staršího románu Zlodějka příběhů, se ovšem zase drží překvapivě zpátky a o nedostatky bohužel není nouze.
Teoretická fyzika a astrofyzika, to nejsou témata určená hrstce zasvěcených. Jsou to oblasti lidského zkoumání, které nabízejí fascinující pohled nejen na vesmír nebo subatomární částice, ale i běžný každodenní svět kolem nás. Zvláště pokud o nich hovoří odborníci jako Michio Kaku, který už desítky let dokáže své čtenáře i posluchače okouzlit, a pokud se četby…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Královna detektivky, světově proslulá spisovatelka všech dob. Publikovala celkem přes 80 románů a divadelních her.
Karibské tajemství
Jediný příběh se slečnou Marplovou, v němž pátrá po pachateli vraždy v zahraničí Zatímco povídek nebo románů s Herculem Poirotem, v nichž detektiv vyšetřuje v zahraničí, napsala Agatha Christie několik, se slečnou Marplovou existuje jediný román: Karibské tajemství. Úspěšný spisovatel Raymond West se rozhodne zaplatit své tetě Jane Marplové zájezd na ostrov St Honoré. Tam se slečna Marplová setkává s hovorným (ač poněkud nudným) majorem Palgravem. Důvtipná stará dáma dokáže jen stěží naslouchat svému společníku, avšak zbystří svou pozornost, když jí major hodlá ukázat fotografii vraha. V tu chvíli však Palgrave něco nebo někoho zahlédne, zastrčí fotku zpátky — dříve než ji stihl ukázat — a změní téma hovoru. Jane Marplová už pak nedostane šanci fotografii spatřit. Druhého dne se totiž dozvídá, že major v noci zemřel a žádnou takovou fotografii u sebe neměl. Slečna Marplová větří nečistou hru.
Přejít nahoru