Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

A kdyby zrovna nebyl šábes?

Na šábes se nevraždí
Na šábes se nevraždí

Detektivky s židovskou tematikou z pera Petra Eidlera nejsou v českém knižním prostředí žádnou novinkou. V tom audioknižním pak představují velice přívětivý návrat k české detektivní tradici, stále atraktivní téma ale i velice svěží vítr. Jak si s vydáním pro posluchače poradilo vydavatelství?

Petr Eidler se narodil na konci padesátých let, pod svým civilním jménem Petr Balajka vydává nežánrovou prózu a coby bohemista i odborné studie. Také nepřekvapí zjištění, že Balajka od roku 2011 řídí měsíčník Obecní noviny, který interně vydává Židovská obec. Pro účel detektivních románů si však zvolil pseudonym Petr Eidler, pod nímž píše od roku 1990 a od roku 2015 tvoří knižní sérii s detektivem, jehož jméno se možná nikdy nedozvíme. Eidler nejspíš nestál o to stvořit ikonu, naopak přiblížit vyšetřovatele čtenáři a co nejvíce ho polidštit. Jeho detektiv tak navazuje na českou tradici postav, jaké známe z románů Josefa Škvoreckého, Jana Zábrany nebo třeba Karla Čapka. Tím spíš, že vyšetřování není pouze na něm, jeho partnerka Kateřina je mluvčí oddělení pražské mordparty a náš detektiv se koneckonců dobře zná i s jejím velitelem.

K případu, který Eidler publikoval pod názvem Na šábes se nevraždí  se ale naše soukromé očko dostává během rekreačního pobytu u rybníku pod Prachovskými skalami. Tam se totiž setká se skupinou klientů z pražského domova Halochemu – tedy domova pro přeživší holokaustu. Halochem je vybudovaný a spravovaný Židovskou obcí v Praze a má zřejmě svůj reálný předobraz v Domově sociální péče Hagibor nacházejícím se stejně jako knižní Halochem na pražských Vinohradech. Hrdina se na dovolené seznámí také s rebecin Bergerovou, která ho o několik týdnů později zavolá, jestli by jí nepomohl. V domově totiž zemřela klientka a její smrt je i přes posudky lékařů jak jinak než podezřelá a možná, že ani není poslední. Vedení ústavu si nepřeje vyvolat paniku, a tak se rozhodne povolat soukromého detektiva, aby celou záležitost co možná nejdiskrétněji prošetřil.

Jak už bylo naznačeno, kniha mnohými prvky připomíná tradici českých detektivek z minulého století. Tradici detektivek laskavých, svým způsobem přátelských, kterým nechybí napětí, ale ani situační či konverzační humor. Ne nadarmo Eidler zapojuje do hry také komickou postavu detektivova příležitostného pomocníka pana Lály, který se moc rád za někoho vydává. Nejspíš tedy není náhoda, že vydavatelství Tympanum, které román připravilo k audioknižnímu vydání sáhlo při volbě interpreta po Martinu Preissovi, který před časem načetl pro Český rozhlas v rámci četby na pokračování Škvoreckého a Zábranovu Vraždu pro štěstí se soukromým očkem panem Pivoňkou (v roce 2022 vydal Radioservis).
 

Každopádně tento druh detektivky, který zdatně ovládá, autor kombinuje se stále atraktivní židovskou tematikou, respektive tematikou návratů do historie. Na rozdíl od společenské prózy nebo románové produkce s prvky thrilleru se nesoustředí primárně na tematiku holokaustu, ale spíše na to, co bylo po něm nebo v téže době. Hlavní těžiště vyprávění ale tkví v tom, co se děje teď a jací jsou lidé, kteří si to všechno pamatují. Daří se mu tak příjemně balancovat na hraně, brát do hry mnohé stereotypy a většinu z nich velmi elegantně a leckdy humorně vyvracet (což se ostatně týká role šábesu při odhadování času úmrtí oběti násilného činu).

banner 1200x150

Podobně pak pracovalo i studio Soundguru při nahrávání hudby pro celou audioknihu. Na jedné straně je příběh uveden znělkou ryze kriminalistického charakteru, odkazující na osmdesátá až devadesátá léta, tou se však významně mihne folklorní motiv klezmerového klarinetu. Na straně druhé pak stojí krátké melodické předěly, které nepůsobí jednoznačně folklórně, jelikož příběh je to de facto velice moderní, ale atmosféra i kulturní rozměr je v těch tónech obsažen bohatě. Tentýž skladatel se mimochodem podílel i na následujícím počinu Petra Eidlera, tedy na audioknižním vydání další detektivky ze série, tentokrát s názvem Nahá s Davidovou hvězdou (taktéž Tympanum 2023).

Závěrem lze říci, že Martin Preiss pod režijním vedením Vratislava Hubičky odvedl pro Tympanum velice citlivou práci, díky níž kombinace tematicky atraktivní, vynalézavé a vypravěčsky zdatné Eidlerovy detektivky a Preissovy interpretace působí v současné audioknižní produkci s kriminální tematikou jako učiněný balzám na nervy.
 

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

V izraelském Cholunu, v poklidném prostředí se nedějí žádné velké zločiny.  A tak i další případ pohřešovaného, šestnáctiletého Ofera Šarabiho, vypadá z počátku jednoduše. Za pár dní se zase vrátí domů a všechno bude jako dříve.
Všechno šlo podle plánu, než náhodou unesli neplánovaně také Reachera. Atraktivní, draze oblečená snědá třicátnice, která zrovna vyšla ze dveří čistírny, zápasila s devíti plastovými obaly na kostýmy – vypadalo to, že má zraněnou nohu. Jack Reacher zareagoval na její prosebný pohled, vzal od ní oblečení a podal jí také hůl, kterou předtím upustila.
Celosvětově proslulá švédská autorská dvojice, která publikuje svou tvorbu pod pseudonymem Lars Kepler, nepíše jenom detektivní sérii s komisařem Joonou Linnou. Autoři uspěli také s drsnou městskou fantasy o otázkách života a smrti nazvanou Playground.
John Rothstein, autor úspěšné trilogie o rebelujícím mladíkovi Jimmym Goldovi, uzavřel osudy svého hrdiny jeho proměnou v blahobytného podnikatele. Takovou zradu mu vášnivý čtenář Morris Bellamy nedokáže odpustit a spisovatele chladnokrevně zastřelí poté, co se svými kumpány vnikne do jeho domu. Z Rothsteinova sejfu si odnese nejen slušný peněžní obnos, ale především deníky, v nichž…

Recenze ze stejného žánru

Prasklé zrcadlo je již osmou audioknihou v novodobé audioknižní sérii se slečnou Marplovou a desátou audioknihou vydavatelství VOXI, která přináší české překlady Agathy Christie k našim uším. Co nového ale můžeme čekat? Mimo jiné nový pohled na St. Mary Mead a po dvaceti letech také novou mrtvolu v Gossington Hall.
Dlouho očekávaná audiokniha Noc temných klamstiev Dominika Dána je konečně tu! V pořadí devátá detektivka z pera nejúspěšnějšího slovenského spisovatele současnosti nás přenáší do roku 2009, kdy těsně před volbou slovenského prezidenta hrozí vypuknutí pořádného skandálu. Velmi nezvyklým způsobem jsou na příkaz z vyšších míst povoláni Krauz a Chosé, aby pomohli zamést stopy po vraždě, která se nesmí…
Nález umírajícího muže by leckterou dívku pořádně vyděsil. Ne tak malou, ale odvážnou Flavii de Luce, dceru ovdovělého majitele zchudlého panství na anglickém venkově. Její největší vášní je, kromě chystání léček na její poněkud kruté starší sestry, bádání v domácí chemické laboratoři, především v oblasti jedů. Když začne policie podezřívat z vraždy jejího otce, rozhodne…
Paříž třicátých let se svými bulváry, bufety a hospůdkami. Pro mnohé krásné a kouzelné místo, pro někoho ale rejdiště zločinců všeho druhu. Druhý pohled by zřejmě platil i pro věčně nabručeného komisaře Maigreta, který se v ulicích hlavního města tentokrát honí za vrahem, o kterém věděl ještě dříve, než se zločin stal, přesto mu ale…

Dále od recenzenta

Sbírku osmnácti povídek pod přiléhavým názvem Ilustrovaný muž vydal Ray Bradbury v roce 1951, tedy rok po své Marťanské kronice. Je stále fascinující, jak organicky se mohou prvky vědeckofantastického žánru mísit s prvky magickými. Tím spíš, že hodnota povídek tkví především v jejich morálním, filozofickém nebo obecně lidském rozměru.
Jak populární asi byly domácí spiritistické seance, o tom si můžeme udělat obrázek při četbě mnohých děl britských autorů aktivních hlavně ve třicátých letech minulého století. Jak se ale s audioknižním vydáním románu Agathy Christie Sittafordská záhada, který z výsledků jedné takové seance přímo vychází, popral tým z vydavatelství Audiostory, o tom se můžeme přesvědčit…
Jsou díla, jež pojednávají o umělcích, kteří tvořili celý život, o osobnostech politiky nebo třeba o firmách. Co je spojuje, je to, že na jejich příkladě je možné krásně sledovat, jak se to které kulturní odvětví vyvíjelo spolu s dobou. Audiokniha LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě mezi ně rozhodně patří.
Kristýna Sněgoňová patří mezi ty autorky české literární fantastiky, jejichž díla se nejenže dočkají i audioknižního vydání, ale dokonce na něj ani nečekají nijak dlouho. Možná, že se poštěstí a v den vydání třetího dílu její série Města si budeme moci rovnou vybrat, zda knihu nebo poslech. Druhý díl řady, který nese název Země v troskách, je…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Na šábes se nevraždí
Stíny minulosti vás doženou V domově pro židovské seniory dojde ke dvěma náhlým úmrtím. Jedná se o nehodu, nebo o vraždu? Protože na šábes se nevraždí, není přivolána policie, ale soukromý detektiv. V pražském domově, kde žijí ti, kteří přežili holocaust, dojde ke dvěma podezřelým úmrtím klientů. A to právě na šábes, židovský svátek. Protože vedení nechce v ústavu, kde svá poslední léta tráví staří lidé, vyvolat paniku, najme si na doporučení rabínovy manželky soukromého detektiva, aby celou záležitost co možná nejdiskrétněji prošetřil. Jistota, že se na šábes vraždilo, chybí, ale neblahé tušení tu je… Detektivovu domněnku, že bude třeba pátrat v minulosti, brzy potvrdí náhodný nález jednoho válečného deníku…
Přejít nahoru