Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Nechat se unášet ke hvězdám

Budoucnost lidstva
Budoucnost lidstva

Michio Kaku je pro širší čtenářskou obec vůbec nejznámějším a nejrespektovanějším astrofyzikem. Osmou knihou v pořadí, která se dočkala českého překladu, se více zaměřil na hypotézy, kam může člověk a lidstvo v následujících desetiletích kráčet.

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami už svým titulem jasně napovídá, že Kaku zužuje svou perspektivu, s níž otázku o budoucnosti klade, na problematiku vesmíru. Tedy přesněji, zvažuje nejrůznější možnosti a proměnné ve vztahu k osidlování jiných planet.

Vzhledem k dosavadnímu vědeckému zájmu a vědomostem autora ale nejde o utopistické úvahy. Aniž by to oslabovalo čtenářský zážitek (naopak, čtení je místy až závratně působivé!), Kaku vychází z hmatatelných poznání, vynálezů, možností. Ne snad, že by nedomýšlel, kam by se mohlo toto vše nadále vyvíjet, ale k snílkovství má Kaku opravdu daleko.

Je to jeden z hlavních důvodů, proč – ačkoliv si o osídlení planet myslíte své (nebo vás vůbec nezajímá) – knize věnovat pozornost. Kaku do jednotlivých témat (například o tom, jak vůbec něco ve vesmíru postavit) zapracovává problematiky i mimo rámec astrofyziky. Dokáže se pevně, ale stále dostatečně zřetelně pohybovat v mezioborovém prostoru, akcentovat kromě přírodních věd i ty humanitní, a to včetně etického nebo ekologického rozměru.
 

banner 1200x150

Číst Kakuovu obsáhlou práci je samo o sobě zážitkem. Díky vydavatelství OneHotBook, konkrétně režijnímu vedení Hynka Pekárka a přednesu Miroslava Táborského, se Budoucnosti lidstva dostává neméně působivé zvukové podoby. V Táborského interpretaci se více než vypravěč a průvodce jednotlivými úvahami, tedy jakýsi přednášející, zračí posluchač. Posluchač fascinovaný, posluchač zvídavý. Máme tak možnost se ještě o poznání více „napojit” na text. Nechat se jím unášet – vlastně bez velké nadsázky až ke hvězdám.

Nestává se často, že by ne zrovna nejjednodušší text odborné knihy napínal a strhával k sobě pozornost více než kdejaký vědeckofantastický román, fikční příběh. Budoucnost lidstva už sama o sobě takový potenciál skýtá a zvukovému zpracování – nezapomeňme na minimalistické hudebně ruchové přechody – se podařilo jej naplno využít.

Datum: 

Autor recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem…
Divokou přírodu máme přímo pod nosem - v zahradách a parcích, v mezerách v chodníku a v zemi pod svýma nohama. Dave Goulson nahlíží do kompostu, vrtá se v hlíně a noří se do zahradního jezírka. Zaníceně vysvětluje, jak jsou naše životy a osud celého lidstva neoddělitelně propojené se životy škvorů, včel, zlatooček a pestřenek,…
Mají stromy svůj vlastní jazyk? Musí děti stromů chodit do školy? Proč se lesní zvířata bojí lidí? Peter Wohlleben odpovídá na otázky, které jsou neobvyklé, originální a často velmi zábavné. Jeho snadno pochopitelné a téměř vždy překvapivé odpovědi umožňují dětem vidět život v lese zcela odlišnými očima. Talentovaný vypravěč čerpá z mnoha desetiletí vlastních zkušeností…
Přehlížený význam moří pro rozvoj obchodu a moci Moře představuje pro většinu z nás především symbol letní dovolené. Jenže na mořích a oceánech se toho odehrává mnohem víc. Mají mimořádný význam pro fungování současné společnosti a hrají nezastupitelnou roli v propojení našeho světa: představují stěžejní dopravní tepny, zdroj obživy pro miliardy lidí, ovlivňují klima a…
1 2 3 6

Recenze ze stejného žánru

Jsou díla, jež pojednávají o umělcích, kteří tvořili celý život, o osobnostech politiky nebo třeba o firmách. Co je spojuje, je to, že na jejich příkladě je možné krásně sledovat, jak se to které kulturní odvětví vyvíjelo spolu s dobou. Audiokniha LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě mezi ně rozhodně patří.
Nikdy nevíte, kdy se vám můžou hodit. Základy první pomoci. Věc, kterou by měla většina z nás znát ze školy či autoškoly. Jenže jak to tak bývá, člověk časem zapomíná, metody ve zdravotnictví se vyvíjejí a tak rozhodně neškodí si jednou za čas tyto znalosti zopakovat. A pokud se vám zrovna nechce na nějaký ten…
Jméno Edward Snowden se stalo téměř synonymem ke slovu „whistleblower“ – tedy někdo, kdo zahvízdá na poplach, když odhalí nesprávné chování ve své organizaci. Od kluka, který v dětství rozebíral herní konzole, po mladého muže se všemi bezpečnostními prověrkami, který se rozhodl z americké Národní bezpečnostní agentury vynést přísně tajné informace o soustavném porušování soukromí,…
​Michael Romancov, politický geograf působící na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a na pražské Metropolitní univerzitě, vstupuje do veřejného prostoru různými komentáři a analýzami pravidelně již řadu let. Svůj písemný styl pravidelně vybrušuje na stránkách Deníku N, kde jeho autorská stránka čítá kolem sedmdesáti článků. Je proto logické, že ucelenou podobu svých dřívějších textů a přednášek…
1 2 3 5

Dále od recenzenta

Být otcem na tzv. rodičovské dovolené může být obohacující nejen pro samotného muže (a dítě), ale i pro čtenáře. To v tom případě, když se takový otec, začátečník, začne svěřovat se svými zkušenostmi prostřednictvím blogu, aby pak ze zápisků seskládal knihu. Přesněji řečeno knihy. Dominik Landsman se přesně takovou cestou vydal a my můžeme jeho…
Peter May patří nejen ke stálicím portfolia brněnského knižního nakladatelství HOST, ale také vydavatelství OneHotBook, které jeho tituly adaptuje do zvukové podoby. Nepřekvapí tedy, že se nejnovějšího Mayova kousku Karanténa dočkal český čtenář i posluchač, a to v těsném závěsu po světové premiéře.
Martin C. Putna patří mezi výrazné osobnosti české literární historie a kritiky. Zvláštní pozornost si zaslouží i jeho osobitý a působivý triptych Obrazů. Po dvojici pohledů na kulturní dějiny americké a ruské religiozity se Putna podíval i na Obrazy kulturních dějin Střední Evropy. A právě ty vydavatelství Vyšehrad vydalo i coby audioknihu.
Biografie a Walter Isaacson k sobě neodmyslitelně patří. Autor, který má dar i na malém prostoru odkrýt niterné stavy svých hrdinů a postupně skládat mozaiku jejich osobností, po veleúspěšném Steve Jobsovi přichází s Inovátory. Budou stejně tak dobří?

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Budoucnost lidstva
Michio Kaku je vědec s verneovskou představivostí, jíž nečiní potíže rozletět se kosmickými sférami rychlostí světla. Věhlasný mistr myšlenkových experimentů navýsost přístupně uvažuje, jak a kdy by lidstvo – nyní na stupni energetického rozvoje 0,7 podle Kardašova – mohlo uspět ve snaze nedržet se při Zemi a nespokojit se s krůčkem k Měsíci. Předpokládá to ovšem přizpůsobit k obrazu svému Mars, probádat slibné měsíce velkých planet, zřídit si přestupní stanice u hranic Sluneční soustavy a poté zamířit k nejbližším exoplanetám, na které už s nadějemi hledí stovky teleskopů.
Přejít nahoru