Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Oprášené bruselské drama

Muž bez tváře
Muž bez tváře

Když vyhořelého novináře Neila Bannermana vyšle jeho skotská redakce na měsíční pracovní cestu do Bruselu, očekává se od něj vcelku strohé informování o politickém dění v rámci jednání Evropského hospodářského společenství. Namísto toho se však Neil přimotá ke zločinu. Kolega žurnalista, u nějž se Bannerman po svém příjezdu do Belgie ubytuje, je totiž pár dní poté nalezen mrtvý spolu s britským ministrem, s nímž měl toho večera schůzku.

Šlo o nájemnou dvojnásobnou vraždu, nebo jen o vzájemnou neshodu obou mužů?

Zatímco policie se přiklání k druhé možnosti a oficiální místa se snaží rodící se aféru ututlat, Bannerman je přesvědčený, že si někdo jejich smrt objednal. Začne proto pátrat po možném motivu a po osobách, kterým mohl zločin prospět. Vodítkem mu je kresba muže bez tváře, kterou zhotovila nepřímá svědkyně schůzky, autistická dcera mrtvého novináře Tania, která ale nemůže své svědectví podat jinak, než právě pomocí tužky a papíru.
 
Peter May oprášil jeden ze svých raných románů a po téměř čtyřech desítkách let jej s drobnými úpravami opět vrátil na pulty knihkupectví. U nás vychází Muž bez tváře letos poprvé, zato rovnou i jako audiokniha. Podle vlastních slov získal May v posledních desetiletích větší zkušenosti nejen s psaním románů, ale i jako scenárista. Zásahy v novém vydání originálu se tak dle něj dotkly především dialogů, které si zasloužily přepracování, samotný příběh ale od svého prvního publikování změnit nechtěl. Český čtenář nemá možnost srovnání, takže zanechme teorie a přejděme rovnou k tomu, jak se příběhu, odehrávajícímu se koncem sedmdesátých let v Bruselu, daří obstát mezi dnešní tvorbou.
 
Už na první pohled je zřejmé, že jde o dílo staršího data vzniku. Pomalejší výstavba, v niž se zápletka rozvíjí spíše postupně (k samotnému zločinu dojde až zhruba ve čtvrtině příběhu), absence šokujícího násilí bez vykreslení detailů i (v porovnání s autorovými novějšími knihami) méně romantické zápletky. Namísto akčního thrilleru s šokujícími utajovanými záležitostmi velkého významu je Muž bez tváře spíše retro noirovým výletem do doby, ve které ještě na stolech klapaly psací stroje, mlékaři nechávali své produkty v lahvích na zápraží a prakticky všude se mohlo bez omezení kouřit. Také člověk mohl nebýt pár dní k zastižení, protože neexistovaly mobilní telefony. Tisk měl rovněž mnohem větší důležitost a celospolečenský vliv, než dnes. A třebaže vysloveně akčních scén tu, stejně jako dnes moderních krátkých kapitol navozujících dojem klipového střídání scén jako na filmovém plátně, moc nenajdete, působí příběh navzdory všemu filmovým dojmem. Ne jako dnešní akční krvák, ale jako klasické temné, psychologické drama, které pro své rozvinutí potřebuje trochu více času, než běžná mainstreamová produkce.
 

Audioknižní zpracování si nenechalo ujít vydavatelství OneHotBook, které doposud vydalo všechny autorovy tuzemské audioknihy. V režii Michala Bureše se hlasem Muže bez tváře stal herec Vasil Fridrich. Ten příběh rozplétá v poklidnějším tempu, ztišeným, zadumaným hlasem, který koresponduje s faktem, že značná část příběhu je rozvíjena pomocí nahlížení do hlav hlavních postav. Bannermanovy úvahy jdou ruku v ruce s Fridrichovým klidným vypravěčstvím. To ale přechází i do důraznějšího módu (hlasitostně při poslechu možná místy příliš kontrastního), kdy hrdina jedná s okolím, které mu klade do cesty za pravdou nemálo překážek. Novinářovy konfrontace s politiky, jeho nadřízenými i podezřelými jsou pojaty herecky výrazněji, beze stopy poklidu a přemítání z předchozích pasáží. Hudební doprovod audioknihy je vyrovnaný, s převahou melodií které na první poslech nijak výrazně neupoutají, ale velmi citlivě nechávají doznít obsah předešlé kapitoly.

Datum: 

Autor recenze: 

Audiokniha recenze: 

Audioknihy ze stejného žánru

Profesoru poezie na odlehlé Vermontské univerzitě Jonahu Baumovi se celý život převrátí vzhůru nohama, když jeho žena Rebecca a malá dcerka Sally zmizí z domova. Nic neukazuje na únos — žádné stopy vraždy, žádný důkaz, že Rebecca Jonaha opustila. Jen Sallyiny mrazivé kresby, Jonahovy malé lži a šerifovy obavy, že nic není takové, jak to…
Pohled na uškrcenou flétnistku, nad níž se ještě sklání vrah, policejní pochůzkářky šokoval. Na jejich rozkaz si ten hnědovlasý padesátník s plnovousem přesto poslušně lehl čelem k zemi. Než však strážkyně zákona stačily k ubohé oběti dojít, ozvalo se prásk a skromný vestibul Manhattanské školy hudby vyplnil záblesk.
Hlavní hrdinka Rachel Sextonová, dcera volebního soupeře amerického prezidenta, odlétá do Arktidy, kde NASA objevila ve starém meteoritu pravděpodobný důkaz mimozemského života. Za polární kruh je povolán i biolog Michael Tolland, který má pomoci ověřit autenticitu objevu. Vědecké bádání se ale brzy zvrtne do boje o holé přežití.

Recenze ze stejného žánru

Odborníci na bioterorismus nechají srovnat se zemí vesnici uprostřed australské pouště (kde už beztak nebylo co nebo koho zachránit). Proč? Protože tam dopadla spolu s troskami vesmírné stanice Skylab i nádrž s parazitickou houbou, která za svého pobytu na oběžné dráze „poněkud“ změnila vlastnosti a hlavně chování. O třicet let později už to taková legrace…
Devatenáctiletá kráska Summer vbíhá během pikniku na pláži u jezera do hustého kapradí. Poté ji nikdo z jejích blízkých už více nespatří. Tento moment se od toho dne neustále míhá myslí jejímu mladšímu bratrovi Benjaminovi. Nedopovězený příběh sestřina života ho časem vehnal až do náruče alkoholu a drog. Ale nyní, po pětadvaceti letech, leží na…
Peter May patří nejen ke stálicím portfolia brněnského knižního nakladatelství HOST, ale také vydavatelství OneHotBook, které jeho tituly adaptuje do zvukové podoby. Nepřekvapí tedy, že se nejnovějšího Mayova kousku Karanténa dočkal český čtenář i posluchač, a to v těsném závěsu po světové premiéře.

Dále od recenzenta

Neurotická alkoholička Anna Foxová nevychází z domu, žije online životem na diskuzních fórech a skrze objektiv své zrcadlovky šmíruje své sousedy. Zbytek času pak tráví sledováním starých filmů. Ačkoliv bývala psycholožkou, teď by odbornou pomoc potřebovala sama. Když se jí jednoho dne v hledáčku fotoaparátu objeví žena v šatech zbrocených krví, po níž se následně…
Na archeologickém nalezišti v iráckém Hassaniehu se podobně jako v minulých letech sešla obvyklá skupina pracovníků. Jenže letos není něco v pořádku. Členové týmu se k sobě chovají jinak, než v minulosti.
Za okny poletuje sníh, do oken dují poryvy mrazivého vichru, uvnitř ale plápolá oheň v krbu a mihotavé světlo svíček osvětluje zšeřelý pokoj. Období Vánoc je už po staletí spojené s vyprávěním tajemných a nadpřirozených příběhů. Nejsilnější kořeny má tradice strašidelných povídek ve staré dobré Anglii, odkud k nám některé z těch nejzajímavějších štědrovečerních děsivých příběhů přináší právě…
Příběhy Sherlocka Holmese jsou poslední dobou poměrně oblíbené, za což nejspíše může jak vypršení autorských práv na dílo Arthura Conana Doyla, tak popularita série Sherlock z produkce BBC. Se zvukovými nahrávkami jeho dobrodružství jako by se poslední dobou roztrhl pytel, což platí zejména o tom nejslavnějším z nich, Psu baskervillském. Příběh s prvky gotického románu o přízraku psa…

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

Pochází z Glasgow, ale žije ve Francii. Původně se živil jako novinář a byl úspěšným televizním scénáristou, v současné době se věnuje psaní.
Muž bez tváře
Velkou Británii čekají volby, ale ostřílený britský novinář Neil Bannerman má jiné starosti. Během jeho pracovního pobytu v Bruselu totiž došlo k tragédii, při níž zemřeli britský ministr zahraničí a místní žurnalista, který u sebe Bannermana ubytoval. Tomu, že se tihle dva navzájem zastřelili, jak to alespoň na první pohled vypadalo, však nevěří Bannerman ani belgická policie. A potvrzuje to i obrázek autistické dcery mrtvého novináře, jež se náhodou stala svědkyní celého incidentu. Kdo je tajemný muž bez tváře, kterého v onen osudný den zahlédla a posléze nakreslila? Proč museli její otec a britský ministr zemřít? V hlavním městě Evropské unie, plném vyhořelých pisálků a zkorumpovaných politiků, se rozbíhá vyšetřování vraždy, kterou by mnozí raději zametli pod koberec..
Přejít nahoru