Vyhledat

první webový magazín o audioknihách

Postskripta Ani Geislerové

Datum: 

Autor recenze: 

P.S.
P.S.

Koncem loňského listopadu vydala nakladatelství Ikar a Supraphon současně knižní a zvukovou podobu deníkových zápisků populární filmové herečky Ani Geislerové. P.S. jako jedno z mála českých literárních děl nabízí čtenářům a posluchačům již od počátku možnost volby. Dva formáty, každý s jinou přidanou hodnotou: papírová kniha upoutá nápaditou grafickou úpravou, audiokniha zase autorskou interpretací. Oba ale mají společný kvalitní obsah, kterým známá herečka možná leckoho překvapí.

Aňa Geislerová není v kategorii mluveného slova žádným nováčkem, vždyť její spolupráce se Supraphonem čítá už několik vydařených titulů. Jmenujme alespoň nedávno vydaný komplet Pohádek pro neposlušné děti nebo starší sbírku Ivana Magora Jirouse Povídá šmudle ťululum. Interpretace Ani Geislerové je v obou těchto audioknihách natolik osobitá, že přestože lze herečce vyčíst řadu prohřešků proti pravidlům uměleckého přednesu, funguje spojení jejího hlasu s podobnými texty velmi dobře.

Nejinak je tomu pochopitelně i v případě jejího vlastního literárního debutu – souboru sloupků publikovaných v rozmezí několika let na stránkách magazínu Elle. V knižním souboru se staly těsně před Vánoci i po nich prodejním hitem, audiokniha byla v prosinci podle statistiky Asociace vydavatelů audioknih nejprodávanějším titulem na fyzických nosičích. Potěšující na tomto faktu je, že se tak nestalo jen díky kvalitní propagaci, při níž se novince snad nedalo uniknout, ale i proto, že se Geislerová ukázala jako velmi schopná literární autorka.

P.S. nejsou memoáry, přesto se však čtenář a posluchač dozví o jejich autorce mnohé. Geislerová se nestaví do role filmové star, nepíše prvoplánově o svých kolezích ani hereckém životě. Odkrývá se jako dcera, sestra, manželka a matka, jako žena s všedními starostmi a běžnými problémy. Její texty jsou humorné i melancholické, závažné i lehkomyslné, osudové i nahodilé, sebejisté i pochybovačné. Čerpají z autorčina dětství i z aktuální doby. Všechny mají společný nadhled a humor, kterým se celebrita velmi přirozeně přibližuje běžným smrtelníkům.
 

Jak už jsem napsal, vedle literárního obsahu je knižní podoba P.S. obdařena nepřehlédnutelnou grafikou – ilustracemi Aniny sestry Lely, kterých se čtenářům dostává v opravdu hojné míře. O tento typický prvek je bohužel posluchač ochuzen. Čtyř a půl hodinovou nahrávkou koupí v typické supraphonské papírové kapsičce s jedním mp3 CD a bez jakéhokoliv bookletu. I když grafická úprava samozřejmě ilustrace Lely Geislerové využívá, je audioknižní balení jen jakýmsi chudičkým příbuzným. Bylo by bezesporu zajímavé, i když samozřejmě nákladné, kdyby měly obě verze tak vyvedenou a bohatou vizáž.
 

banner 1200x150
P.S. Na druhou stranu jsou ovšem čtenáři ochuzeni o těsnější kontakt s autorkou, která k posluchačům promlouvá přímo do ucha.

P.P.S. A taky o původní hudbu Romana Holého.

P.P.P.S. A vůbec. Ať si každý koupí i knihu i audioknihu.

Recenzovaná audiokniha: 

Audioknihy ze stejného žánru

Komplet 4 CD shromažďuje unikátní, vtipné a svérázné pohádky Zdeňka Svěráka, psané v šedesátých a osmdesátých letech.
Saturnin se stěhuje z Luhačovic do Prahy, aby mohl být nablízku své dívce Amelii. Záhy zakoupí starý zámeček v Libni a Amelia zase dva psy s vytříbeným vkusem pro výtvarné umění. Poté, co si teta Kateřina vyžádá Saturninových služeb, odjíždějí s ostatními do Karlových Varů.
Na Zeměploše se vynořila nová země a s ní staré spory mezi exotickou Klačí a velkoměstem Ankh-Morpork. V tomhle rasovém a národnostním kotli to začíná vřít a najednou stačí mít o trochu tmavší pleť, aby ve vás dlouholetí sousedé viděli podezřelé cizáky, kteří je chtějí okrást nebo rovnou zavraždit a navrch ještě zprznit jejich manželky…

Recenze ze stejného žánru

Britský herec a režisér Alan Rickman patří i téměř deset po své smrti k velice oblíbeným osobnostem. V roce 2022 vyšly v zahraničí knižně jeho deníkové zápisky pod názvem Madly, Deeply: The Alan Rickman Diaries. České vydání připravilo nakladatelství IKAR v roce 2023 pod prostým názvem Alan Rickman: Deníky. A jak se dalo očekávat, brzy…
Jsou knihy, které se obáváme číst, jelikož by to mohla být moc silná káva, jakkoli pravdivá zpověď se v nich může skrývat. Možná tím spíš k nim přistupujeme s respektem. Zvuky probouzení patří mezi ta díla, která vyšla audioknižně, díky tomu je rozhodování o něco jednodušší. Člověk si totiž může říct, že od manželů Trojanových bude to tíživé…
Potřebujeme další knihu o pandemii? Situace, která nás už více než rok obklopuje, připomíná některé post-apokalyptické romány, které se staly skutečností. Můžeme se proto domnívat, že společnost, která je každodenně bombardována zprávami o virech a zdravotních opatřeních, nebude chtít další podobné literatuře věnovat také svůj volný čas.
Zápisník alkoholičky se narodil jako blog anonymní pisatelky, poté obdržel cenu Magnezia Litera a zajistil si místo v myslích těch, kdo ocenili sebezpytnou otevřenost autorky Michaely Duffkové, která projevila osobní statečnost a zveřejnila svou identitu. Své zkušenosti zformovala v tištěné knize, a ta se dočkala pokračování pod názvem Zápisník abstinentky. Obě knihy vyšly v nakladatelství…

Dále od recenzenta

Kniha Ludvíka Aškenazyho Praštěné pohádky vyšla zatím jedinkrát, a to v roce 1965 ve Státním nakladatelství dětské knihy. V období normalizace Aškenazyho texty vycházet nemohly, po revoluci nebyl na pohádky čas a pak se na ně asi zapomnělo. S audioverzemi Praštěných pohádek jsme se mohli setkat dvakrát.
Už tři svazky má knižní série povídek Zdeňka Svěráka vydávaná nakladatelstvím Fragment. Po velmi úspěšných Povídkách z roku 2008 následovaly neméně populární Nové povídky a loni před Vánocemi měli čtenáři možnost potěšit sebe nebo své blízké knížkou Po strništi bos. Všechny tři tituly se krátce po svém uvedení na trh zařadily na přední místa žebříčků…
Česká dětská audioknižní produkce má díky své dlouholeté historii velkou skupinu stále odrůstajících posluchačů. Ti, kteří v mládí poslouchali Karafiátovy Broučky z gramofonových desek, pouštěli svým potomkům v osmdesátých letech dobrodružné verneovky. Dnešní děti - vnukové těch broučkových, mají díky technologiím přístup nejen ke starším nahrávkám, ale dostává se jim také produkce zcela nová.
"Posluchejte, Watsone! Nezdá se vám na jeho hlase něco podivného?" "Proboha Holmesi, vždyť je to.." "Ano! Celou dobu jsme to slyšeli, ale byli jsme snad hluší!"

Další lákavé recenze

Symfonie s úderem kotlů
Recenze

Nemuzikální akvarista

Audioknižních detektivek se Sherlockem Holmesem existuje celá řada a nemálo z nich je k dispozici i ke koupi na audioknižním trhu. Jedná se o příběhy ...
Číst dál →
Povídky a příběhy
Recenze

Pocta Josefu Somrovi

Čerstvý držitel Ceny Thálie za celoživotní mistrovství v činohře, pan Josef Somr, slaví 15. dubna 2014 své osmdesáté narozeniny. Jeho jméno je zárukou té nejvyšší ...
Číst dál →
Svědkyně ohně
Recenze

Poctivé drámo

Severská detektivka je v současnosti světovým fenoménem a ani čeští čtenáři nezůstávají o nic ošizeni. Zatímco před revolucí a v 90. letech jsme mohli poznat ...
Číst dál →
Dvanáct nejznámějších povídek
Recenze

Podivné experimenty Edgara Allana Poea

Do kin právě přichází snímek Podivný experiment, který, stejně jako o dva roky dříve Havran, převádí na filmové plátno povídky, které napsal mistr napětí Edgar ...
Číst dál →
banner 300x480
banner 300x300
banner 300x300

O autorovi

P.S.
Nakladatelství Ikar a Supraphon vydávají knihu populární herečky Ani Geislerové s názvem P.S. zároveň v knižní i audio verzi. „Deníkové zápisky o smyslu života ukrytém v meruňkové marmeládě“ ilustrovala autorčina sestra Lela Geislerová a vychází v jedinečné grafické úpravě. Audio verzi namluvila sama Aňa Geislerová.
Přejít nahoru